fbpx

Domov bez chemikálií? 10 základních tipů pro každého0

Zamýšleli jste se někdy nad tím, co vás doma oklopuje? Člověk se podvědomě chrání před škodlivými látkami venku. Mnohdy však zapomíná, že v uzavřených prostorách na něj mnohdy kvůli nedokonalému větrání číhají ještě větší nebezpečí. Poradíme vám, jak se jich vyvarovat.

V poslední době se nevědomky stále více stáváme součástí světa chemikálií a nevadí nám, že si kvůli tomu zhoršujeme prostředí, ve kterém žijeme. Přitom stačí docela málo a můžete se těšit z mnohem čistšího prostředí. Stačí se zařídit podle našich rad, které ocení opravdu každý (nejen obligátní nastávající maminky a rodiny s dětmi).

Zdravý domov bez chemikálií – je to ještě dnes možné?

Civilizace kromě pokroku přináší i změny životního prostředí, mnohdy spíše k horšímu. To víme všichni. Málokdo si ale uvědomuje, že se špatným prostředím obklopuje i doma, a to ve zbytečně velké míře.

Reklama

„Počet alergiků a astmatiků stoupá i kvůli chemikáliím, s nimiž často přicházíme do styku.“

Napadlo vás někdy, že šampony, koberce, prostředky na nádobí, různé čistící prostředky, výrobky z PVC, dokonce i některé druhy čaje obsahují chemické či toxické látky, někdy dokonce i fosfáty a další nebezpečné látky, které naruší naše přirozené prostředí? Samozřejmě, existují testování, normy, přesto řada užívaných chemikálií obsahuje dráždivé látky, které mohou způsobovat alergie, vyrážky, dráždit sliznici a celkově oslabovat vaši imunitu. Právě kvůli chemikáliím, jejichž působení se tak často vystavujeme, stoupá počet alergiků a astmatiků.

Lze se zbavit chemikálií úplně? Radikálně s nimi asi těžko skoncujeme, i když se nám to možná nelíbí, jsou součástí našeho života. To ale neznamená, že bychom měli být k této otázce lhostejní. Co nelze odstranit, lze zpravidla zmírnit. Proto je vhodné při nákupu spotřebičů, čistících prostředků, ale i potravin více přemýšlet a snažit se volit alternativní šetrnější možnosti.

10 rad, jak „pročistit“ svůj domov

1) Nepřehánějte to s čistícími prostředky

Chcete mít čistý domov, a proto jsou vaším velmi častým pomocníkem saponáty, leštidla, tablety a další čistící prostředky? Pak máte domov čistý na pohled, ale plný chemických látek. Zkuste omezit používání těchto prostředků, které často obsahují nebezpečné fosfáty. Někdy i samotná horká voda zvládne to, na co bezmyšlenkovitě spotřebujete řadu chemických přípravků.

 

2) Dejte si pozor na to, jaký čaj pijete

Zdá se vám čaj neškodný? Možná po něm v obchodě saháte automaticky a nezamýšlíte se nad možnými riziky. Mnohé druhy čajů však obsahují škodlivé látky a pesticidy, a jelikož Česká republika nechce po dovozcích čajů žádné rozbory odhalující nebezpečné látky, dostanou se takovéto čaje bez problémů až k vám. Pročítejte si na obalu složení čajů. Čaje vyrobeny bez použití chemikálií mají většinou tuto informaci napsanou na krabičce. Vhodné jsou čaje označené BIO. Nezávadný je rovněž zelený čaj bez další příměsi.

3) Nekupujte hračky z plastu

Vybírejte opatrněji hračky pro své děti. Hračky z PVC často obsahují ftaláty, což jsou škodlivé látky. Nadměrný kontakt s ftaláty způsobuje ohrožení funkce ledvin a jater. Navíc roste riziko vzniku alergií. Nejnáchylnější jsou právě děti, a proto se více zamýšlejte nad tím, jaké hračky své ratolesti kupujete.

 

4) Řekněte ne umělým kobercům

Nebezpečné jsou především levné koberce z umělých vláken. Umělá vlákna vytváří statickou elektřinu, která spotřebovává pro nás prospěšné ionty. Další nevýhodou koberců je, že se v nich snadněji drží prach a nečistoty. Chcete-li mít doma koberec za každou cenu, investujte do něj a pořiďte si nějaký z přírodní látky, např. z bavlny, kokosových vláken či mořské trávy.

 

5) Používejte s rozumem osvěžovače vzduchu a prostředky k hubení hmyzu

Víte jistě, že potřebujete, aby se vám po celý den po bytě linula z osvěžovače vzduchu omamná vůně levandule či vanilky, která obsahuje i látky, jež nejsou zrovna doporučovanou součástí zdravého jídelníčku? A prostředky k hubení hmyzu? Ano, hmyz je nepříjemný, ale uznejte, že působení jeho látek na váš nervový systém či krev není také nic příjemného. Co takhle nainstalovat síť proti hmyzu?

 

 

6) Vyhněte se „nebezpečným“ ručníkům

Nechápete, v čem by mohly být ručníky nebezpečné? Věřte, že i při jejich koupi se vyplatí ostražitost a zájem o to, z čeho je ručník vyrobený. Některé ručníky obsahují formaldehyd, který je dokonce označován za rakovinotvornou látku!

7) Pozor na kosmetiku

Je sice přirozené, že ženy chtějí být krásné a využívají k tomu různých kosmetických prostředků, ale i v tomhle ohledu by si měly dát pozor. Například rtěnky mohou obsahovat BHT, látku velmi škodlivou pro životní prostředí, laky na nehty mohou narušovat funkci žláz s vnitřní sekrecí atd. Ženy by neměly zapomínat, že ne vše lze obětovat kráse.

 

8) Nedělejte si z domova dílnu

Svůj „kutilský koníček“ provozujte doma jen omezeně, nejlépe vůbec. Ovzduší a celkové čistotě vašeho domova nepřidá, když zde budete každou chvíli něco natírat, lakovat, tavit atd.

9) Nahraďte mýdlo mýdlovými ořechy

Slyšeli jste už o mýdlových ořechách? Jde o přírodní verzi mýdla, která je mnohem šetrnější a bez zbytečných chemikálií. Mýdlové ořechy můžete zakoupit vcelku nebo v tekutém stavu. Za 1 kg mýdlových ořechů zaplatíte kolem 300–350 Kč.

 

10) Pořiďte si více rostlin

Rostliny vám budou „vyrábět“ kyslík a vy budete mít čistější a zdravější vzduch.
Pozor: Nemějte velké množství květin v místnosti, kde spíte. V noci neprobíhá fotosyntéza a rostliny naopak kyslík spotřebovávají.

 

 

Pokud se zamyslíte nad chemikáliemi, se kterými denně přicházíte do kontaktu, určitě vymyslíte další možnosti jejich minimalizace. Neobklopujte se automaticky škodlivinami a jedy, často jsou na dosah alternativní řešení, jež jsou k lidskému zdraví mnohem šetrnější. O dalších možnostech zlepšení kvality domácího prostředí si povíme zase někdy příště.

Autor: Redakce Nazeleno.cz