fbpx

Domácí čističky odpadních vod0

„Kam s ním?“ Obligátní otázka je aktuální i dnes, v případě likvidace odpadních vod. Nejedná se o téma příjemné, řadě majitelů domů ale dokáže nadělat spoustu vrásek. Jak se s ním vypořádat se ctí a přitom levně?

Likvidace odpadních vod by samozřejmě v ideálním světě nebyla problémem. Pokud by všude existovala a fungovala spolehlivá kanalizace. Jak ovšem vědí mnozí majitelé domů, zdaleka ne všude najdete funkční kanalizaci. Problémy mohou nastat nejen na chalupách či samotách, kde se s kanalizací ani počítat nedá. I v některých obcích je situace podobná – kanalizace buď není vybudovaná, nebo naopak má za sebou desítky let provozu, což se odráží v jejím nevyhovujícím technickém stavu. Stejná situace panuje v nově postavených obytných zónách, které na kanalizaci teprve čekají.

„Po získání potřebných posudků a povolení můžete vodu vypouštět například do otevřené kanalizace, do potoka nebo ji nechat vsáknout do podloží.“

Reklama

Jak situaci řešit? Můžete si pořídit žumpu nebo septik. To je ovšem poněkud zastaralé a nepříjemné řešení. Pokud se tedy náhodou nevyžíváte v zápachu, který taková zařízení obvykle provází, nehledě na nepříjemnou potřebu je udržovat a pravidelně vyvážet. Což není zadarmo (až 1 000 Kč) a asi nikdo se takových povinností nechopí s nadšením. Ani pořizovací náklady nejsou nejnižší, dnešní žumpy a septiky musí splňovat řadu norem.

Domácí čistička? Dostupná každému

Mnohem zajímavějším řešením je domácí čistička odpadních vod. Pokud jste se s tímto termínem setkali poprvé, možná vás trochu překvapí. Čistička odpadních vod, to je přeci velká budova za městem, která tak příšerně smrdí, ne? Budete se divit, ale její malá domácí verze je mnohem šikovnější a jejího provozu si po většinu doby ani nevšimnete. Nejen, že si díky ní ušetříte spoustu starostí (a peněz za vývoz odpadu), ale dokonce prospějete životnímu prostředí. Domácí čističky jsou navíc parotěsné – tedy bez zápachu.

Dostupné typy čističek

Jakou čističku si pořídit a co nám v současné době nabízí trh? Při výběru zařízení je nutné zohlednit řadu faktorů, např. velikost domácnosti (či domácností – na výkonnější zařízení lze napojit i více domů), nárazovost využití (víkendové chalupy/celotýdenní provoz) či typ odpadu. Dále je potřeba vyřešit umístění, vypouštění vody, stavební provedení… což je práce pro odborníky. Ale i naprostý laik by měl vědět, co kupuje a co od zařízení může a má očekávat. Klíčovým parametrem je (kromě provozních nákladů) účinnost čistícího procesu.

Anaerobní čističky využívají rozkladných procesů bakterií bez přístupu vzduchu. Hodí se především pro nárazové používání (víkendy, chalupy). Nepotřebují elektřinu a dosahují účinnosti 70% (bez filtru) až 85% (s dodatečným filterm). Vyžadují větší prostor a filtr je třeba občas vyměnit.

Aerobní čističky používají rozkladných procesů za přístupu vzduchu. Kvůli tomu je nutný elektrický zdroj, který otáčí diskem s bakteriemi, čímž zajišťuje okysličení. V některých případech je navíc nutné přitápění. Kromě toho vyžadují trvalý přísun vody, hodí se tedy jen pro trvale obývané objekty. Účinnost však činí 80–90%.

Čističky s aktivační nádrží patří mezi modernější zařízení a využívají řadu pokročilých technologií, např. provzdušňování nádrže k získání ideálních podmínek pro bakterie. Jsou sice vhodné pro trvale obývané objekty, ale díky řízení počítačem není problém např. dočasně snížit výkon před delší dovolenou. Tentýž systém zajišťuje běh jen v případě potřeby – a tedy úsporu energie. Většinou nepotřebují přitápění. Dosahují účinnosti 95–98%.

Údržba a náklady

Ani domácí čistička se neobejde bez údržby. I v jejím případě se občasnému vyvezení kalů a pevných odpadů, ovšem zde jde pouze o tekutý kal, což nelze srovnávat například s vyvážením žumpy. Ani s vyčištěnou vodou nebudete mít problémy. Po získání potřebných posudků a povolení ji můžete vypouštět například do otevřené kanalizace, do potoka nebo ji nechat vsáknout do podloží. V jistých případech lze vodu užít i na zalévání.

Ale kolik to vlastně stojí? Čističky nejsou zadarmo, v posledních letech však jejich ceny klesly a zařízení pro rodinný domek pořídíte za 40–60 000 Kč. To je cena prakticky srovnatelná se septiky splňující všechny dnes potřebné předpisy. Ani provoz nezruinuje rodinný rozpočet. Díky moderním technologiím nevyžadují čističky velký elektrický příkon a ty modernější ani zimní přitápění. Celkové náklady se tak vyšplhají asi na 1 000 Kč ročně podle vytížení.

Na obrázcích je čistička BIO CLEANER od společnosti Soveko Plast, internetový obchod: obchod.soveko.cz.

Autor: Redakce Nazeleno.cz