fbpx

Dokonalá impregnace na stan s pomocí nanotechnologie0

Nemusíte být fandové do inovativních metod, které posouvají hranice ve vědě, abyste znali nanotechnologie. Tento obor přináší mnoho vynálezů, které nám usnadňují život a posouvají hranice toho, co známe. Například v oblasti impregnace. Představte si, že váš stan může být pod okem neviditelnou membránou, která jej ochrání proti nepříznivým vlivům okolí?

Co je nanotechnologie?

Technický obor, který pracuje s částečkami na pohled neviditelnými. Jak již název napovídá, jediné vlákno má mizivé rozměry, ty se počítají v nanometrech. Pro vaši představu se jedná o miliardtinu metru, tisícinu tloušťky obyčejného vlasu. Nepředstavitelné, že? Přesto takové struktury existují a lze s nimi výborně experimentovat. Samotná Česká republika je ostatně označována velmocí v nanovláknech. Český profesor Oldřich Jirsák vymyslel přístroj zvaný nanospider, který vyrábí nanovlákna pro víceúčelové použití. Je to neuvěřitelné, ale tyto extratenké struktury dokážou být dokonale pevné, proto se využívají například v medicíně, kde se jimi zašívají třeba poraněné cévy.

Nanomateriály se rovněž využívají jako takzvané přitahovače i odpuzovače. V prvním případě můžeme zmínit nanopodložky. Znáte například ty do automobilů? Na první pohled gumovou podložku lehce položíte na přístrojovou desku. Nemá na sobě žádné lepidlo, přesto zde skvěle drží a můžete na ni položit i telefon. Nespadne. Na straně druhé nanovlákna umí skvěle odpuzovat, proto se využívají u různých produktů, kde si žádáte nepromokavost.

Účinnější impregnace stanu – nanotechnologie

Voděodolné produkty oceníte v mnoha sférách. Samozřejmě je skvělé takto ošetřené oblečení, které máte například na výletě na horské túře, kdy se v případě deště nemáte kde převléknout. Nejen komfort oděvu je důležitý, neopomenutelná je i ochrana stanu. Každý by měl mít nějakou impregnaci, ovšem ta je ne vždy spolehlivá. Často se stává, že do stanu zatéká po stranách, takže pokud je vás ve stanu více, namočíte se v rozích a u stěn. Nanotechnologie ovšem zajistí perfektní impregnaci na každém milimetru. Impregnace na stan je proto dokonalým společníkem při vašem pohodlném cestování.

Nanoimpregnace – výhody

Ptáte se, v čem je tato nová impregnace výhodnější? Běžně využívané ochranné postřiky jsou vyrobené na bázi olejů, silikonů, vosků či teflonu. Účinek časem mizí, což se nedá říci o nanoimpregnaci. Ta je trvanlivější a účinnější. Jak je to možné? Vědci vycházeli z poznatků z přírody. Inspirací jim byl lotosový květ, který dokáže odrážet částečky vody a špíny. Všimněte si v nějaké zahradě, že zatímco se lotos ocitá ve špinavém bahně, barevná koruna květu je stále krásně čistá. Umí odpuzovat tyto nežádoucí struktury, sama se dokáže očistit. Vědcům se podařilo právě s pomocí nanotechnologií vyvinout obdobnou schopnost, jakou má lotosový květ. Pokud se tedy povrch stanu napustí impregnací, nepromokne a navíc bude stále čistý. Takto ošetřený stan, na rozdíl od toho s využitím běžné impregnace, je i prodyšný. Uvnitř tak není zadýcháno a tím pádem se nepotí, nevytváří se vlhkost či plísně. Popis procesu je složitý, pokusíme se vám jej stručně vysvětlit.

Nanoimpreagnace – jak funguje?

Povrch stanu je chráněn speciální vrstvou nanopostřiku, který nikdy nevsakuje tekutiny. Ztékající voda nejen, že neprosákne, nemá sílu se zde ani udržet. Jednotlivé dopadající kapky nemění svůj tvar. Díky své objemnosti se spíše koulí po povrchu stanu, a protože se nerozplynou, mají i jistou sílu. Takovou, že dokážou pojmout drobnou špínu a smyjí ji. Úžasné, že?

Impregnace na stan – nanotechnologie

Jak můžete nanoimpregnaci na stan získat? Nemusíte si kupovat nový, stačí zakoupit sprej od kvalitní firmy. Velmi populární je nanoimpregnace od firmy NanoConcept. Ochrání textil i kůži, můžete jej tedy využít na více povrchů. Se sprejem se snadno manipuluje, aplikaci zvládne každý. Přípravek dokonale opatruje vaše oděvy či věci. Ty budou nejen dlouho čisté, nepromočené, ale prodlouží se jim i životnost.

Autor: Komerční sdělení