fbpx

Do roku 2030 mohou obnovitelné zdroje vyrábět až 60 % elektřiny v Evropě0

Během následujícího desetiletí zvýší obnovitelné zdroje svůj podíl v evropské energetice ze současných 40 % na 60 % v roce 2030. Podíl fosilních zdrojů klesne ze 48 % na 27 %. Data vyplývají ze včera zveřejněné zprávy společnosti Bloomberg New Energy Finance (BNEF).

Výzkum BNEF také předpovídá, že ekonomika solárních a větrných elektráren se bude stále zlepšovat, a ty se tak v následujících letech obejdou bez dotací. Růst obnovitelných zdrojů pak umožní snížit emise oxidu uhličitého z dnešních 1,3 miliard tun na 564 milionů.

Reklama

Porostou solární elektrárny v domácnostech

V sektoru solární energetiky předpovídá BNEF „malou solární revoluci“ zejména díky klesajícím nákladům fotovoltaických modulů. Solární energetika se tak významně rozšíří do rozvojových zemí, ale také ve vyspělých státech se stane nástrojem pro domácnosti a podniky, jak se bránit vysokým maloobchodním cenám elektřiny.

Česká legislativa je pozadu

AliES a CZEPHO upozorňují, že využívání obnovitelných zdrojů v Česku brání zbytečné administrativní překážky – například povinnost licence i pro malé domácí elektrárny. To by se ale mohlo alespoň z části změnit. Každopádně si české domácnosti na naplnění vládního slibu z programového prohlášení, ve kterém se strany zavázaly obnovit podporu pro malé projekty šetrné energetiky, budou muset ještě počkat.

Jasná čísla expertů z Bloomberg ukazují, že se čeští politici mohou přestat bát rozvoje obnovitelných zdrojů. Stále levnější technologie větrných nebo solárních elektráren se postupně prosadí na trhu bez dotací a vytlačí z energetického mixu uhlí, “ uvedl k výzkumu  společnosti Bloomberg Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost. A dodal, že domácnosti či podnikatelé by sice již dnes mohli využívat stále dostupnější solární panely na střechách domů, jenže širší uplatnění šetrného energetického zdroje stále brání administrativní bariéry.

Zelená energie - co by vám nemělo uniknout:

  • Trendy a blízká budoucnost domácí fotovoltaiky

  • Hybridní fotovoltaická elektrárna – časem bude na každém domě

  • Netradiční větrné elektrárny – experimenty a DIY projekty

Autor: Redakce Nazeleno.cz