Finanční experti mají jasno. Kdo neinvestujte, prodělá. Inflace je největším zlodějem peněz a za posledních deset let připravila Čechy o 35 % neinvestovaných úspor. Otázkou je, do čeho by měl korunový investor volné prostředky vložit. Termínované účty a podílové fondy sice nabízí zhodnocení nad inflaci, ale nelze od nich očekávat citelný zisk. Logickou volbou tak mohou být akcie. V posledním roce je zájem především o cenné papíry technologických firem, jejichž raketový podnítila pandemie koronaviru.

Jak šel čas s moderními technologiemi?
Ještě než se pustíme do tipů na konkrétní akcie, udělejme si krátký výlet do historie technologie. Termín označující především nové stroje a vynálezy pro využití v průmyslu, zemědělství a obchodu, poprvé použil německý univerzitní profesor, ekonom a filosof Johann Beckmann v roce 1772.
Velmi prudké tempo nabral technologický pokrok v období mezi lety 1850 až 1900, kdy se zrodily nové specializované obory. Slovo tehdy dostali chemici, odborníci na agronomii a strojní inženýři. Světlo světa spařilo množství revolučních vynálezů včetně telegrafu či elektrického osvětlení. Co však v době před více než sto lety chybělo, byl strukturovaný vědecký přístup, díky kterému by se technologie rozvíjely ještě rychleji.
V první polovině 20. století byly učiněny další veledůležité objevy a vynálezy. Ať už zmíníme plasty, první letadla nebo třeba montážní linku, kterou představil Henry Ford, začalo být jasné, jakým směrem se bude moderní civilizace ubírat. Následně se objevily počítače, internet – a postupem času hi-tech, jak ji známe dnes.
A protože to nevypadá, že by člověk směřoval k návratu ke kořenům, technologie budou mít hlavní slovo i v budoucích letech. Z investičního hlediska tak mají akcie technologických firem mimořádný význam.
Technologický sektor v roce 2020 táhl index S&P 500
S&P 500 je akciový index zahrnující cenné papíry 500 největších amerických firem, které se účastní burzovního trhu. Tradice jednoho z nejdůležitějších akciových indexů sahá do roku 1923 a mnozí odborníci jej považují za nejpřesnější ukazatel americké ekonomiky.
Že se technologickým firmám nebývale daří, lze vypozorovat právě na grafu akciového indexu S&P 500. V roce 2020 ho technologický sektor překonal a vzrostl více než o 37 %. Technologické firmy za růst vděčí obecnému zvýšení poptávky, ale do značné míry i pandemii, která mnohé procesy urychlila a přispěla k mnoha významným změnám.
Na otázku, do jakých akcií investovat, lze odpovědět mnoha způsoby. Potenciálního investora by mohly zajímat například akcie skupiny FAANG + M. Zkratka označuje akcie Facebooku, Amazonu, Netflixu a Google. Přídavek „+ M“ pak náleží Microsoftu. Všechny zmíněné společnosti mají na technologickém trhu vysoce stabilní až neotřesitelnou pozici a o jejich akcie panuje vysoký zájem.
V technologickém segmentu je ovšem k mání daleko více atraktivních investičních příležitostí. Znamenitou volbou mohou být akcie společnosti Nvidia, která je lídrem na poli výrobců grafických procesorů. Zlatou éru zažila v mezidobí 2016 až 2018, kdy strmě vzrostl zájem o těžbu kryptoměn. Po propadu, jež nastal v souvislosti s poklesem ceny Bicoinu, se firma vzpamatovala a nyní opět vykazuje rekordní výnosy.
Mezi další želízka v ohni patří akcie americké společnosti DocuSign, největšího registrátora domén GoDaddy nebo Lattice Semiconductor – právě tato, byť „menší“ společnost s kapitalizací 6,2 mld. USD od roku 2018 zaznamenala růst akcií o více než 500 %.