Na dvaadvacátý březen je vyhlášen Světový den vody. V této souvislosti je namístě si připomenout, že není zrovna ekologické kupovat balenou vodu. Stejně kvalitní je i voda z vodovodu, která je navíc výrazně levnější.
Letos se uskuteční již dvacátý ročník akce Světový den vody, která se koná pod záštitou OSN a ponese se v duchu mezinárodní vodní spolupráce, která se soustřeďuje na dostupnost pitné vody v rozvojových zemích. Téměř osm set milionů lidí na světě je totiž stále bez přístupu k pitné vodě a to je stále hodně, přestože ještě před dvaceti lety žily v takových podmínkách tři miliardy lidí.
Litr balené vody stojí kolem pěti korun, litr kohoutkové necelých osm haléřů
ReklamaSvůj význam má Světový den vody také v České republice. Podíl obyvatel zásobovaných z veřejného vodovodu je 93 %, ale pětina domů v zemi stále nemá kanalizační přípojku. I když se ceny vodného a stočného neustále zvyšují a lidé jsou nespokojení, stále platí několikanásobně méně než za vodu balenou.
Balená voda: Milionkrát vyšší zátěž pro přírodu
Podíl lidí, kteří kupují balenou vodu, se v posledních letech snižuje, stále se ale počítá na desítky procent. Balená voda přitom podle mnoha výzkumů představuje velkou zátěž pro životní prostředí – výroba, balení do obalů, doprava na místo spotřeby, recyklace a množství plastového odpadu zatěžuje neskutečně planetu.
Advokátka klimatu Zuzana Cabejšková z projektu „Česko pije z vodovodu“ říká, že voda z vodovodu má asi milionkrát menší dopad na životní prostředí než voda balená. Co se týká emisí CO2 spojenými s distribucí litru vody vodovodním potrubím a plastovými lahvemi, je ta kohoutková šetrnější tisíckrát.
Více informací o cenách vody najdete na portálu CenyEnergie.cz
A kvalita? V minulosti se prý objevil i případ, kdy firma stáčela vodu z vodovodu a prodávala jí jako balenou. Zákazníci, kteří neměli šanci z etikety cokoliv poznat, tak za stonásobnou cenu koupili stejnou vodu, jaká jim tekla z kohoutku. Zatímco litr balené vody stojí kolem pěti korun, litr té z kohoutku je za necelých osm haléřů.
Ochutnejte. Poznáte rozdíl?
V předchozích letech se po celé republice objevovaly Vodní bary. Zde měla široká veřejnost možnost ochutnat vodu z kohoutku, balenou a pramenitou vodu. Další z advokátek klimatu Marta Zveibil Hrubá uvedla šokující informaci, že 40 % návštěvníků si myslela, že nejméně chutný vzorek je voda z vodovodu, ale šlo o vodu balenou. A je tu i zdravotní stránka. „Z některých plastových lahví, zejména měkčích, levnějších, se může v průběhu skladování uvolňovat do nápoje malé množství ftalátů, které stoupá, pokud je lahev například na slunci,“ varuje dietoložka Václava Kunová.
Pitnou vodou splachujeme toalety a vodu k pití kupujeme v nezdravých PET láhvích. Naši potomci si nad tím jednou budou ťukat na čelo. (Foto: Thinkstockphotos.com)
Ostatně o kvalitě české vody z vodovodu nepochybuje ani odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik Miroslav Šuta. „Osobně vidím přednost balených vod pouze v oblastech, kde není dostupná kvalitní pitná voda z vodovodu. Například během dovolené v exotických destinacích,“ myslí si Šuta a dodává, že spotřebitelé mají právo znát kvalitu vody, kterou pijí.
Česká vodovoda je v pořádku
Česká voda z vodovodu obstála i při mezinárodních srovnáváních, je naprosto v pořádku. Přesto se ale nedá přesně říct, kolik jí Češi za den vypijí – procento vody, která je napuštěna za účelem pití, je v celkovém objemu vody spotřebované za den v domácnosti jen velmi malé.
„Třeba spotřeba vody v Praze na osobu a den je nyní 104 litrů, z toho jsou 2 litry na pití a vaření, zbytek připadá na hygienu, mytí nádobí, praní, a podobně,“ říká ředitelka marketingu a komunikace ve Veolii Marcela Dvořáková. Právě Veolia se také snaží prosazovat vodu z vodovodu a ve vybraných restauracích jsou na stolech karafy s čerstvou vodou, podobně jako v zahraničí.
Kolik spotřebujete vody za den?
Ekologický institut Veronica pak uvádí, že například na koupel ve vaně je potřeba 100 až 200 litrů vody, ke sprchování je to asi třetina. Jedno spláchnutí toalety může znamenat až deset litrů. To je poměrně hodně a tak například v hotelu Mosaic House v Praze se ke splachování používá tzv. šedá voda – použitá voda například z koupelny, která se důmyslným systémem s filtrací dostává z umyvadel a van na záchod. Denně se prý v hotelu ušetří pět kubíků pitné vody.
Vodu mohou dle České informační agentury životního prostředí CENIA vodu ušetřit také třeba pákové baterie a perlátory, které sytí vodu vzduchem a regulují její průtok. Další možností je instalovat duální splachování a vodu šetří i moderní pračky nebo myčky.
Jen zlomek spotřeby vody v domácnosti připadá na pití. (Foto: Thinkstockphotos.com)
A hlavně neberte na lehkou váhu kapající kohoutek nebo protékající WC – to může znamenat denní únik až 54 litrů v případě kohoutku a neskutečné dva tisíce litrů u záchodu, informují Pražské vodovody a kanalizace.
Spotřeba domácností je ale pořád menší než množství vody, které se spotřebuje v zemědělství nebo v průmyslu. Zejména v Asii má průmysl obrovskou spotřebu vody a ještě více jí svojí produkcí znečistí, varuje již delší dobu Greenpeace.
V restauraci si dejte kohoutkovou!
Nabídka „kohoutkové“ se v posledních letech začíná stále více projevovat také v restauracích, kde funguje projekt vodovoda.cz. A je potěšitelné, že většina Čechů má o vodu z vodovodu zájem. Ti, kteří si ji neobjednávají, by ji často také chtěli, ale neví o takové možnosti, obávají se reakce obsluhy nebo zdravotní nezávadnosti. Někteří pak nechtějí vypadat jako lakomci a tak si radši objednají něco jiného k pití, třeba i neperlivou vodu za dvacku, ne-li za více.
Restaurace, kde je voda z kohoutku k dispozici, mají samolepku s emblémem Česko pije vodovodu. Díky webu zvodovodu.cz si mohou zákazníci předem najít, jak snadno ve vybrané restauraci dostanou kohoutkovou vodu.
Proti prodávání vody jako komodity se od loňska staví Evropská občanská iniciativa, která spustila kampaň Voda je lidské právo. Petici, která hájí vodu jako veřejné dobro, již podepsalo 1,3 milionů lidí z celé Evropy.