fbpx

Dlabání dýní? Máme pro vás několik originálních nápadů a užitečných rad!0

Kdo by neměl podzim spojený se světlem svíček. A co teprve, když jejich světlo ozáří krásně vydlabanou dýni! V našem článku pro vás mámě hned několik zajímavých nápadů, jak dýně hezky vydlabat, a také tipy pro to, jak dýně ošetřit, aby vám co nejdéle vydržely krásné.

Zdroj: Pixabay

Potřebné nástroje

Pro dlabání dýně si připravte:

  • polévkovou lžíci
  • ostrý nůž (vykosťovací nebo pro výtvarníky)
  • černou fixu

Pokud se chcete pustit do trochu náročnější disciplíny zvané carving, budete potřebovat i speciální pilku, která vám pomůže vykouzlit doslova umělecká díla.

Reklama

Pro dlabání pak zvolte dýni, která má pevnou a neporušenou slupku.

Zdroj: Unsplash

Čistota je základ

Než se pustíte do dlabání a vyřezávání dýně, pořádně si umyjte nejen ruce, ale všechny nástroje, které budete používat.

Správné dlabání a vyřezávání

Dlabání začíná hezky od vršku – ten je potřeba odříznout a vnitřek dýně vydlabat čistou lžící. Řez veďte šikmo a ne kolmo, aby vám potom poklop nepropadával dovnitř dýně.

Zdroj: Pixabay

Teď se můžete pustit do vyřezání obličeje. Jestli si na něj netroufnete přímo „od ruky“ nakreslete si nejdřív na dýni vybraný vzor fixou.

Poté dýni nechejte oschnout, aby se zbavila nepotřebné vlhkosti. Jakmile bude dýně suchá, můžete na ni zkusit aplikovat přípravek proti plísním. Někdo dokonce doporučuje dýni po vysušení namazat vazelínou – zevnitř i zvenčí. A dobré jsou prý i pytlíčky s kuličkami, které najdete například v krabici u nových bot. Stačí je vložit do dýni a budou hezky chytat vlhkost.

Pozor na teplo

Když dáte do dýně klasickou svíčku, budete se díky jejímu teplu uvolňovat typická dýňová vůně. Každopádně dýním teplo moc nesvědčí, takže tím zároveň zkracujete jejich životnost. Pokud si chcete svou podzimní dekoraci užívat co nejdéle, dejte do dýně svíčku na baterky (například z IKEA). Světelný efekt bude obdobný a dýně vydrží déle. A moc hezky vypadají i světelné vánoční řetězy, které v dýni můžete stočit do klubíčka.

Stejně tak je dobré dýni umístit na chladnější místa v bytě nebo domě.

Vaši dýni nakonec můžete doladit i barevným listím, šiškami, vřesem, kaštany, oříšky a dalšími podzimními dekoracemi.

Inspirace pro vyřezávání dýní

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.