fbpx

DIY z recyklovaných materiálů? Postavte ptačí budku0

Mrazy se rychle blíží, a pro zvěř a ptactvo přichází jedno z nejnáročnějších ročních období. V zemědělsky vytěžované krajině stále ubývají přirozené dutiny v dřevinách, které by ptákům nabídly vhodné podmínky k hnízdění, a v důsledku toho mizí i dříve běžné a početné ptačí druhy. Každá budka, kterou v přírodě zavěsíme, může nabídnout útočiště mnoha generacím opeřenců. K její stavbě můžeme navíc využít recyklované materiály, a přírodě tak pomoci hned dvakrát. 

Z čeho vyrobit ptačí budku?

Pokud se vám nechce pouštět do výroby klasické dřevěné bedýnky, můžete zkusit zrecyklovat materiály, které využíváte v domácnosti. Ušetříte si tak práci, a v mnoha případech vám během tvorby bude stačit jen základní ruční nářadí.

Z přírodních materiálů se pro výrobu ptačí budky skvěle hodí třeba vydlabaná skořápka od kokosu, stačí jen vyříznout dostatečně velký otvor a zavěsit. Bát se ale nemusíte ani umělých materiálů, využít se dá téměř cokoli. Dobře k tomuto účelu poslouží větší plechovky nebo plastové lahve od mycích prostředků, budku ale můžete vyrobit např. i z použitých tetrapack obalů. A pokud chcete, aby byla budka i pěknou dekorací, můžete využít třeba staré květináče nebo rozbité keramické nádoby. Odvážnější se pak mohou inspirovat na internetu a podle dostupných návodů si vyrobit veselé, barevné ptačí budky třeba ze starých holínek.

Kam budku zavěsit?

Aby se ptáci do budky nastěhovali, je potřeba budku správně instalovat. Viset by měla dostatečně vysoko tak, aby byla chráněna před predátory (tím je myšlena nejen kuna a kočka, ale např. také zvídavé děti), důležité je také vybrat místo chráněné před povětrnostními vlivy – deštěm, větrem nebo nadměrným slunečním zářením.

Jaké jsou typy ptačích budek?

Klasická budka by měla mít otvor velký tak, aby jím prošli jen její obyvatelé. Šířku otvoru volíme podle konkrétního druhu –  zatímco sýkorkám bude stačit 28 mm, špaček nebo strakapoud bude potřebovat průměr cca 45-50 mm. Budky s otvorem 8-9 cm nabídnou útočiště větším ptákům, jako je dudek, kafka nebo menší druhy sov.

Tzv. polobudky mívají otevřenou přední stěnu a jsou určené pro druhy, které hnízdí v otevřených dutinách – např. konipase nebo poštolku. Existuje také celá řada speciálních budek pro konkrétní druhy ptáků, kteří se v univerzálních budkách obvykle neusazují. Vyrobit tak můžeme i bydliště pro rorýse nebo některé z tuzemských druhů sov.

Jak se o budku starat?

Zavěšením budky naše starost nekončí – alespoň 2x ročně bychom měli budku otevřít, vyčistit a vydesinfikovat od případných roztočů.

Autor: Komerční sdělení