fbpx

Děti a bezpečný domov. Zjistěte, jak chránit vaše malé lásky před zraněním0

Čekáte příchod děťátka nebo už vám doma začíná lézt a běhat neposedný potomek? Zapřemýšlejte nad tím, jak zabezpečit domácnost, aby se vaši nejmenší nezranili.

Všetečné ručičky a dětská zvědavost jsou nikdy nekončícím zdrojem možných úrazů. Předvídání a vytvoření bezpečného prostředí vám zajistí klidné spaní bez myšlenek na to, co váš malý princ nebo princezna zase vyvede.

Ideální je, pokud se podíváte na svět očima dítěte, a to doslova a do písmene. Klekněte si na všechny 4 a uvidíte vše, co může zvědavé nezbedy lákat. Děti vše ohmatávají, za věci tahají, snaží se strkat vše do pusy, zkoumají, jak se co otevírá nebo co se dá kam strčit. Vy proto musíte být vždy o krok napřed a myslet na to, kde by mohlo na vaše děti číhat nebezpečí.

Okna, dveře, zásuvky – jejich zajištění by mělo být úplným základem

Existuje několik základních opatření, která můžete aplikovat v celém domově.

Vždy nastane situace, kdy nebudete moci mít dítko na očích, třeba když potřebujete jít na WC, zamíchat omáčku, dojít pro zvonící telefon apod., takže je ideální vytvořit místo, které bude pro dítě bezpečné i v případě, že ho budete muset nechat chvilku o samotě. K tomuto účelu slouží nejlépe dětské ohrádky. Ty mohou mít dvířka s dětskou pojistkou, abyste se vy dostali pohodlně dovnitř i ven, ale děťátko si nezvládlo samo otevřít. Ohrádku umístěte do prostoru, aby se nemohlo stát, že prcek prostrčí ruku skrz, něco v dosahu uchopí a strhne na sebe.

První krůčky dětí jsou velmi nejisté a o pády není nikdy nouze. Základem je proto zabezpečit ostré hrany nábytku plastovými, gumovými nebo pěnovými krytkami. Nejde o žádnou estetickou hitparádu, ale vždy je to lepší řešení než jet s rozbitou hlavou na pohotovost.

Mezi věcmi, na které rozhodně nesmíte zapomenout, jsou zásuvky. Takové ty malé věcičky u země, do kterých se dá strkat prstík, hračky nebo cokoliv, co je po ruce. Riziko úrazu elektrickým proudem eliminujete instalací záslepek na zásuvky.

Pro chodící děti jsou velkým lákadlem dveře a okna. Je strašně zajímavé s nimi hýbat, otevírat je, zavírat a zjišťovat, co se skrývá za nimi. Pád ze schodů začínajícími za dveřmi nebo dokonce pád z okna je dostatečným strašákem pro to, abyste na okna a dveře pořídili pojistky proti otevření nebo bezpečnostní kliky s blokovacím knoflíkem nebo se zámkem. Ty děti rozhodně samy neotevřou.

Podobně zabezpečte pojistkami proti otevření i všechny šuplíky a dvířka od skříněk. Zaměřte se hlavně na ty, kde máte uložené léky, čistící prostředky, nářadí, nože nebo cokoli čím by si děti mohly ublížit.

Kuchyně

Co se týče rizik pro malé průzkumníky, v kuchyni jich číhá celkem hodně. V první řadě byste měli děti chránit před spálením a opařením. Na sporáky a varné desky můžete pořídit ochranné kryty, které zabrání stržení hrnců s horkými pokrmy. Vyplatí se investovat i do pojistek proti otevření varné trouby, lednice a mrazáku. Na trouby můžete pořídit kryty na otočné knoflíky, protože ty mají děti zvláště v oblibě.

Pokud už vaše děti ťapají po bytě a dostanou se i do kuchyně, nenechávejte v dosahu na pracovní desce odložené nože nebo hrnky s horkými nápoji, které by na sebe mohly děti strhnout (odložené hrnky nenechávejte v dosahu ani jinde po bytě).

Výborným tipem je i pořízení vinylové podlahy. Zejména v kuchyni, kde každou chvíli něco ukápne na zem nebo něco upadne, oceníte odolný povrch, který je voděodolný a dá se rychle setřít. Lepené i plovoucí vinylové podlahy jsou navíc příjemně hřejivé a hodí se do celého bytu. Až budou vaše ratolesti jezdit doma na odrážedle nebo házet s hračkami, oceníte, že na podlaze nebude jejich řádění vůbec poznat. Zapátrejte u prodejce vinylových podlah Plancher a zjistěte, jaké možnosti vám pokládka vinylových podlah nabízí. Společnost provozuje i e-shop, vinylové podlahy tak můžete rovnou zakoupit zde.

Obývací pokoj

V letech, kdy jsou děti ještě malé, se z obývacích pokojů stávají spíše malé herničky. A tam, kde si děti hrají a zkoumají svět, by se neměly nacházet zejména jedovaté rostliny. Nebo ještě lépe vůbec žádné rostliny, na které by děti mohly dosáhnout, ožužlat je nebo vyhazovat hlínu z květináčů. Na nějakou dobu tedy dejte květiny co nejvíce z dosahu. To samé platí i o dekoračních předmětech, jako jsou vázy, sochy, svícny a podobné předměty, které by děti mohly shodit, rozbít, případně se o ně poranit.

S tím, jak se děti vyvíjejí a z plazení, později batolení, až po první kroky, se pomyslná “demarkační linie” s potenciálně nebezpečnými předměty posouvá stále výš. Ale nebojte se, i děti jednou vyrostou a z obýváku bude opět pokoj, který si budete moci designovat podle sebe a ne podle toho, kam malí raubíři dosáhnou.

Pokud máte obývací pokoj s krbem, nainstalujte na nějakou dobu kolem krbu ochrannou ohrádku. Pamatujte, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán.

Dětský pokoj – zdravé a bezpečné prostředí

Pokojíček by měl být tím nejbezpečnějším a nejútulnějším místem, kde mají děti své království. Kromě všeho zmíněného výše můžete udělat ještě pár dalších opatření, která podpoří bezpečí vašeho děťátka.

Svým láskám jste jistě dopřáli plno hraček. U těch, které jsou na baterie, pečlivě zkontrolujte kryt baterií – nesmí se dát jednoduše otevřít. Spolknutá baterie dokáže udělat velkou neplechu a může dojít i k ohrožení na životě.

Abyste dětem dopřáli klidný spánek, připravte jim měkké postýlky. V těch by rozhodně nemělo vévodit povlečení z umělých vláken, ale kvalitní bavlněné povlečení, které nijak nedráždí dětskou pokožku. Dětské povlečení do postýlky i dětské povlečení na velkou postel by vždy mělo být co nejkvalitnější, a proto sáhněte ideálně po povlečení z Mako bavlny. Luxusní dětské povlečení, které má v nabídce česká značka Stella Ateliers, zajistí, že díky výborným termoregulačním schopnostem se nebude děťátko během noci budit, protože je zpocené nebo proto, že mu je zima.

Koupelna a WC

Ani v koupelně či na toaletě by vaší pozornosti neměla utéct řada podstatných maličkostí. Čistící a prací prostředky nikdy nenechávejte v dosahu dětí. Stačí chvilka nepozornosti a děti rády ochutnají, co je to za barevné limonády (čistící prostředky a gely), bonbony (prací tablety) nebo sypké dobrůtky (prací prášky). Tyto věci vždy patří na nejvyšší poličky, ideálně do uzamykatelných skříněk nebo skříněk s dětskou pojistkou.

Do vany a sprchy pořiďte protiskluzové podložky a děti nenechávejte ve vaně bez dozoru. Zajímavým tipem může být pořízení vinylové podlahy, podobně jako do kuchyně, i na WC a do koupelny. Můžete pod ni totiž nainstalovat podlahové vytápění, takže po koupání bude při utírání všem příjemné teplo. Pro otírání dětské pokožky se opět hodí měkké bavlněné froté ručníky, například z kolekce Soft Cotton.

Víte, že i v malém množství vody se lze snadno utopit? Dveře od koupelny i od WC proto vždy zavírejte, aby nedošlo k nechtěné nehodě. WC může být pro prcky místem, kde budou chtít vykoupat panenky nebo utopit autíčka, případně si jen pohrát s vodičkou, která je krásně v dosahu. Zabránit jim v tom můžete zámkem na poklop toaletní mísy.

Chodby a haly

U vícepatrového bydlení se neobejdete bez schodů a tedy ani bez dětské zábrany na schody. Eliminace nebezpečných pádů je zejména v batolecím věku důležitá. První lezení po schodech by měly děti absolvovat s vámi a ne samostatně.

Když už jsou děti větší a pohybují se po bytě i bez dozoru, je vhodné schody opatřit protiskluzovými samolepkami. Snížíte tím riziko uklouznutí nejen u potomka, ale i u vás samotných.

Pro lepší noční orientaci se výborně hodí osvětlení schodiště v podobě pohybových čidel, která při detekci pohybu automaticky zapnou světlo. Tyto senzory najdete u společnosti Tympol Plus nabízející sortiment elektroinstalačního materiálu. Pohybová čidla se mohou umisťovat jak na schodištích, tak v chodbách, kde v nočních hodinách osvětlí cestu na záchod nebo za maminkou do ložnice.

Autor: Komerční sdělení