fbpx

Dešťovka 2019: Kolik vám přispěje stát?0

I u vás se prodlužují období, kdy nezaprší a nezaprší? Pravidelné zalévání zahrady v období sucha vám může kromě nádherného trávníku přinést i pěkně vysoký účet za vodu. Pořiďte si nádrž na dešťovou vodu a požádejte o dotace od státu.

Být ekologický a zadržovat dešťovou vodu nemusí být tak snadné, jak se na první pohled zdá. Do celého systému můžete dát i stovky tisíc korun. Samozřejmě záleží na tom, zda budete ze zadržované dešťové vody jen zavlažovat zahradu, nebo budete pomocí ní i splachovat WC a prát, případně jestli zvolíte variantu s čističkou odpadních vod. Na financování můžete využít půjčku, třeba i rychlou půjčku bez registru, nebo požádat o dotace Dešťovka.

Proč zadržovat dešťovou vodu?

Dešťová voda je skvělým způsobem, jak zavlažovat zahradu, když dlouho neprší. Navíc se vám z dlouhodobého hlediska odvděčí i vaše peněženka, protože ušetříte i na poplatcích za vodu. Kromě toho můžete dešťovou vodu i celoročně využívat v domácnosti, například na mytí nádobí, splachování WC nebo praní.

Kolik to celé stojí?

Kolik za systém zadržování dešťové vody zaplatíte, záleží na tom, co si vyberete a jak nároční budete. Můžete například dešťovou vodu zadržovat jen do volně umístěných barelů, což ale není tak efektivní – voda se v nich rychleji kazí, a máte tak omezené možnosti jejího využití. Lepší je zvolit nádrž na dešťovou vodu, která se umisťuje do země. Ta vás už ale přijde i na víc než 10 000 korun. Financujte nákup rychlou půjčkou bez registru od ViaSMS.

Využijte program Dešťovka

Státní dotační program Dešťovka je určen na podporu efektivního a udržitelného hospodaření s vodou. V praxi to znamená, že vám stát vyplatí část nákladů na systém zadržování dešťové vody a tím motivuje obyvatele naší krajiny, aby dešťovou vodu zadržovali. Pro nové domy a stavby je zadržování dešťové vody povinné. U stávajících staveb, kde si nádrže musíte přikoupit zvlášť, to ale znamená značné náklady navíc. Program Dešťovka vám vyplatí až 50 % z celkových výdajů. V roce 2019 můžete získat až 55 tisíc, když zadržujete dešťovou vodu za účelem zalévání zahrady a 105 tisíc v případě, že využíváte složitější systémnejen pro účely zavlažování, ale například i zmiňovaného splachování. Dotace se vztahují na celé území celé republiky pro rodinné domy, chaty i chalupy.

Na co dotaci využít?

První kolo dotačního programu Dešťovka bylo spuštěno v roce 2017. Od té doby si o dotaci požádali tisíce lidí a stihnout to stále můžete i vy. Dotaci můžete získat ve 3 situacích:

  1. Pořídíte si nádrž na zachytávání dešťové vody na účely zavlažování zahrady.
  2. Budete akumulovat dešťovou vody na účely zavlažování zahrady a splachování WC.
  3. Pořídíte si systém na čištění odpadních vod v kombinaci se zachytáváním dešťové vody.

O dotaci musíte požádat

Získání dotací není automatické. Musíte nejdřív podat žádost, kterou lze vyplnit online na stránkách programu Dešťovky, kde najdete i vzory všech dokumentů, které budete k žádosti potřebovat. Mezi ty patří odborný posudek od dodavatele nebo projektanta. Na vyřízení žádosti jsou pak 3 týdny a po schválení žádosti máte rok na realizaci projektu. Po jejím dokončení stačí jen doložit faktury a potvrzení o platbě a počkat na vyplacení dotace.

Autor: Komerční sdělení