fbpx

Designový světlovod VELUX sbírá ocenění0

Energie se dá ušetřit už i na svícení. Jak? Pomocí elegantního světlovodu, který do místností přivádí denní světlo. Osvětlí místnost stejně dobře jako 60W žárovka, za letního dne dokonce ještě lépe. Nemusíte se bát, že v noci si neposvítíte – na to je světlovod vybaven nosičem led osvětlení.

Společnost VELUX uvedla ve spolupráci se světově uznávaným anglickým designérem Rossem Lovegrovem na trh nový designový světlovod, který získal prestižní ocenění red dot design award a nyní i Green Good Design 2010. Ross Lovegrove navrhl atraktivní řešení interiérové části standardního světlovodu VELUX, kterou dokázal proměnit ve fascinující „lampu na denní světlo“.

„Světlovody osvítí místnost s intenzitou 440 lumenů za zataženého dne a 2 800 lumenů za letního dne.“

Ross Lovegrove, proslavený svými inovativními přístupy, přivítal možnost navrhnout designově atraktivní řešení světlovodu VELUX. Designový světlovod se skládá z matného akrylového difuzéru, ozdobného stropního prstence z vysoce odrazivého plastu a reflexní kapky, jejíž povrch je rovněž vysoce odrazivý.

Reflexní kapka je nejen esteticky zajímavým přídavným doplňkem světlovodu, ale změnou vzdálenosti kapky od difuzéru také reguluje množství denního světla přicházejícího do interiéru, který prozáří zajímavými světelnými odrazy. V nočních hodinách lze světlovod využít i jako zdroj umělého osvětlení díky instalovanému nosiči led osvětlení v tubusu světlovodu.

Ross Lovegrove sbírá ocenění za designový světlovod
Ross Lovegrove sbírá ocenění za designový světlovod

Elegantní světlovod zajímavě využívá denní světlo

Světlovod Rosse Lovegrovea představuje elegantní doplněk interiéru se zcela novými vlastnostmi a vzhledem. Přitahuje pozornost k zajímavému využití denního světla, které se stává nedílnou součástí interiéru, a přidává k účelnosti i estetický rozměr. Při jeho navrhování se autor nechal inspirovat nápadem „spoutat“ přirozené denní světlo a vnést jeho čistotu a pozitivní vlastnosti do interiéru. Vytvořil tak esteticky velmi zajímavý projekt „lampy na denní světlo“, která namísto žárovky používá slunce.

Podle mého názoru jde o velmi čistý design přístupný širokému spektru společnosti. Světlovod je sám o sobě úžasný výrobek s neomezenou životností a můj design se prostě jen snaží jeho vlastnosti elegantním způsobem podpořit,“ uvedl Ross Lovegrove.

Designový světlovod si pomocí reflexní kapky reguluje množství denního světla
Designový světlovod si pomocí reflexní kapky reguluje množství denního světla

Světlovod osvětlí místnost jako 60W žárovka

Světlovody VELUX dokonce i v zimě, kdy je zataženo, přivádí do místnosti tolik světla jako tradiční 60W žárovka. Za zataženého zimního dne přivedou do interiéru světlo o výkonu 440 lumenů, za letního dne 2 800 lumenů. Pro porovnání – tradiční 60W elektrická žárovka poskytuje světlo o výkonu 430 lumenů.

Světlovody využívající přirozené denní světlo jako zdroj osvětlení se tak stávají trvale udržitelnou alternativou elektrického osvětlení. Lze je namontovat do šikmých i plochých střech. Nový designový prvek světlovodu VELUX lze jednoduše nainstalovat i na stávající světlovod VELUX.

Výrobky od VELUX zohledňují úspory energie

Společnost VELUX se dlouhodobě zabývá konceptem zdravého, ekologicky šetrného a komfortního bydlení 21. století. Z tohoto důvodu se věnuje pečlivému vývoji výrobků, které jsou navrhovány tak, aby maximalizovaly komfort uživatelů a zároveň zohledňovaly i úspory energie. Designový světlovod je toho názorným příkladem.

Světlovody využívají denní světlo jako zdroj osvětlení
Světlovody využívají denní světlo jako zdroj osvětlení

Své výrobky VELUX mimo jiné ověřuje i v praxi, a to v experimentálních aktivních domech v rámci projektu VELUX Model Home 2020. Všem budovám zahrnutým do tohoto projektu je kromě energetické úspornosti a dostatku čerstvého vzduchu společný také dostatek denního světla, které proniká do všech prostorů.

Více informací najdete na www.velux.cz.

Ross Lovegrove je renomovaný a mezinárodně známý designér. Věhlasný je svou prací s novými materiály a využíváním nejnovějších technologií. Je rovněž zastáncem „zeleného designu“, tedy takového designu, který je přátelský k životnímu prostředí. To platí i pro světlovod, který navrhl pro společnost VELUX. Ross Lovegrove spolupracoval i s firmami jako je Louis Poulsen, Peugeot, Apple Computers, Tag Heuer či Vitra.

Autor: Komerční sdělení