fbpx

Den otevřených dveří v moderní dřevostavbě nedaleko Karlštejna0

Společnosti NOVATOP a 3AE zvou v sobotu 20. října 2012 na návštěvu jedinečné dřevostavby v obci Halouny poblíž středočeského Karlštejna. V domě navrženém architektem Lukášem Pejsarem se o postřehy podělí přímo jeho obyvatelé.

Moderní úspornou dřevostavbu, postavenou v obci Halouny si můžete přijít prohlédnout na vlastní oči v sobotu 20. října 2012 od 9 do 17 hodin. Na vaše dotazy budou připraveni odpovídat zástupci společností NOVATOP a 3AE. Budou zde přítomni i majitelé domu, kteří se s vámi rádi podělí o své zkušenosti se stavbou i užíváním.

Pokud se chystáte stavět, je návštěva jedinečná příležitost získat informace z první ruky.

V případě zájmu a jakýchkoliv dotazů kontaktujte pořadatele: 3AE, 3ae.team@gmail.com, tel.: 777 285 844
Návštěvu domu si můžete zpestřit výletem do blízkého okolí, například návštěvou Karlštejnu (10 km), nebo zámku Mníšek pod Brdy (14 km) či zámku Dobříš (25 km). Halouny jsou známým cílem pražských trampů, kteří z této vsi podnikali výpravy do Brd. V okolí vyrostly ve 20. letech minulého století četné trampské osady. Jednou z nejstarších byla osada El Paso u jezírka v lomu asi 1 km východně od Haloun.

Příběh domu

Záměrem mladého páru s dítětem bylo přestěhovat se z malého bytu v Praze do domu dál od civilizace. Chtěli si postavit přízemní dům, který by byl svou filozofií blízko přírodě - ekologicky šetrný jak použitými materiály, tak svým provozem. Od počátku měli jasnou představu o tom, jak má jejich nový domov pro čtyřčlennou rodinu fungovat.

Jak si architekt Lukáš Pejsar poradil se zadáním a s úzkou podlouhlou parcelou na severním svahu, orientovanou od jihu k severu?

„Inspiraci jsem hledal v přírodě, konkrétně v padlém kmenu starého stromu. To byla základní idea. Tu jsem aplikoval na okolní terén i podlouhlý pozemek na úpatí severního svahu. Snaha byla navrhnout dům, jenž by splynul s přírodou a nikterak na sebe neupozorňoval. Rozhodl jsem se tedy dům částečně „zapíchnout“ do terénu a naopak část vykonzolovat nad terén, což umožňuje nádherný výhled do krajiny i přesto, že je dům jen jednopodlažní.

Materiály jsme volili tak, aby dům byl v harmonii s přírodou a nenásilně do ní zapadl. Konstrukci tvoří masivní celodřevěné panely z vrstveného dřeva NOVATOP (jak stavba probíhala, se můžete podívat zde). Fasádní obklad je proto zhotoven z povrchově neupraveného sibiřského modřínu, aby získal přirozenou patinu. Část obkladu je tmavé barvy, toho se dosáhlo opálením dřeva. Původní záměr byl také mít na domě plochou střechu s vegetací. Bohužel se tato myšlenka nesetkala s pochopením místních úřadů, a vznikla tak varianta se specificky tvarovanou sedlovou střechou. Střešní krytinu jsem pak zvolil plechovou, tmavě šedé barvy. 

Díky vstřícnému postoji klienta se mi podařilo prosadit i maximální využití dřeva v interiéru, kde stěny tvoří ve velké míře pohledové panely NOVATOP. Dům má jednoduchou a přehlednou dispozici. Páteří objektu je chodba procházející celým domem, na kterou jsou „navěšeny“ jednotlivé místnosti. Tento komunikační prostor ústí do obývacího pokoje, k němuž přiléhá pracovna. Z obývacího pokoje, ložnice a chodby se dá projít do zahrady. Propojení tohoto prostoru s exteriérem podtrhuje panoramatické okno s nádherným výhledem do údolí.“

Dům napěchovaný moderními technologiemi

Důležitou součástí moderních domů je i technologie. Teplo domova zajišťuje podlahové vytápění. Srdcem domu je ale akumulační nádrž napájená tepelným čerpadlem vzduch – voda s možností připojení solárních panelů. Ty budou osazeny v budoucnu a v domě je prozatím zhotovena pouze příprava na jejich osazení.

Studie, projekt pro stavební povolení, projekt pro provedení stavby: 3AE, 2011
Stavba domu probíhala od srpna 2011 do ledna 2012.

Autor: Komerční sdělení