fbpx

Dekorace, která je všude, zadarmo a doma udělá spoustu parády. Inspirujte se krásou šišek!0

Chcete si svůj domov hezky vyzdobit bez zbytečného utrácení peněz? Můžete. Stačí vyrazit na procházku do přírody a nasbírat si šišky. Našli jsme pro vás hned několik zajímavých tipů, jak z nich snadno udělat ozdoby, na které bude radost pohledět.

Zdroj: Unsplash

Šišky mají krásný přirozený tvar a texturu, díky kterým si kouzlo přírody přinesete přímo do vašeho obýváku. Jak je tedy zpracovat do podoby dekorací? Pojďte se na to podívat.

Bělení šišek

V obchodech často najdete šišky, které jsou nabarvené nebo pokryté třpytkami. Mohou sice vypadat hezky, ale ztratí tak svou přirozenou krásu. Pokud ji chcete zachovat, šišky vybělte a vysušte. Nemusíte se bát, že by po tomto procesu byly zcela bílé. Získají tak světlejší barvu a mírnou patinu, která se dá přirovnat k barvě naplaveného dřeva. Použít je pak můžete jako výchozí materiál pro celou řadu dekorací, na které se také podíváme.

Reklama

Co budete potřebovat:

 • šišky různých tvarů a velikostí
 • bělidlo (Savo)
 • kbelík
 • gumové rukavice
 • cihlu nebo kameny

Jak na to:

 1. Dejte šišky do kbelíku, zalijte je vodou a přidejte bělidlo.
 2. Aby šišky neplavaly na hladině, ponořte je zatížením kameny.
 3. Nechejte šišky v roztoku 24 hodin. Po 12ti hodinách raději proveďte kontrolu a vytáhněte šišky, které už získaly bělavý nádech. Na bělení totiž mohou reagovat různě podle svého druhu a velikosti.
 4. Vyndejte šišky z vody a rozložte je na papír nebo látku v dobře větrané místnosti nebo ještě lépe – na zahradě nebo dvoře, na místě, kde budou v suchu.
 5. Jakmile šišky začnou schnout, budou se pomalu otevírat. Jejich úplné schnutí může trvat i několik dní. Jestli chcete proces urychlit nebo schnutí zrovna nepřeje počasí, můžete je usušit v troubě při cca 70 stupních.
 6. Suché a vybělené šišky pak můžete dát jen tak do vázy, skleněné nebo dřevěné mísy. Ale možností jejich využití je samozřejmě mnohem více. Klidně na ně můžete kápnout i svůj oblíbený esenciální olej a vytvořit z nich tak dekoraci, která i provoní místnost.
Věnec může být jak celošiškový, nebo mít podklad z větviček.
Zdroj foto: Unsplash

Věnec z šišek

Šiškový věnec vám na podzim krásně ozdobí například vstupní dveře do domu či bytu. Případně na něj stačí přidat vánoční dekorace a výzdobu na svátky máte vyřešenou.

Co budete potřebovat:

 • korpus na věnec z polystyrenu (pro snazší připevnění šišek s pomocí tavící pistole, ale s trochou trpělivosti to zvládnete i se slaměným)
 • bělené šišky
 • tavicí pistoli
 • dekorační stužku pro zavěšení

Jak na to:

 1. Rozdělte si šišky do několika skupin podle jejich velikostí (velké, střední, malé, atd. – usnadní vám to aplikaci „do prstenců“ po obvodu věnce).
 2. Položte věnec na podložku a s pomocí pistole aplikujte první prstenec šišek, a to po obvodu věnce. Šišky přilepte vždy za „stopku“ v jejich spodní části. Věnec po téhle první fázi bude vypadat jako malé sluníčko se šiškovými paprsky. První prstenec vytvořte nejlépe z velkých nebo středně velkých šišek.
 3. Z malých šišek vytvořte vnitřní prstenec (ve vnitřní části věnce). V tomto případě budou šišky směřovat vzhůru, takže je k věnci přilepíte jejich boční stranou.
 4. Vytvořte třetí prstenec (bude vypadat trochu jako „druhé patro“ na prstenci vnitřním) a korpusu věnce jej přilepte také k vrstvě šišek pod ním.
 5. Pak už jen stačí systematicky postupovat ve formě prstenců, abyste co nejlépe zakryli celý korpus. Šišky přilepujte podle jejich tvarů a velikostí tak, aby k sobě hezky seděly. Pomůže vám také uspořádání do mezírek namísto šišky na šišky.
 6. Provlečte věnec dekorační stužkou a zavěste ho na své dveře. Až mu budete chtít dodat vánoční nádech, stačí na něj připevnit sváteční ozdoby.
Zdroj: Unsplash

Šiškové koule

Šiškové koule vyrobíte obdobně jako šiškový věnec. Pro jejich výrobu zužitkujete především malé a drobné šišky. A jejich využití? Klidně po celý rok! Na Vánoce je můžete například položit do mísy s jedlovými větvičkami. Stejně tak je ale můžete použít jako závěsnou dekoraci.

Co budete potřebovat:

 • polystyrenové koule různých velikostí
 • šišky různých velikostí, ideálně malé a menší
 • tavicí pistoli
 • případně i provázek a sešívačku

Jak na to:

 1. Jestli chcete vyrobit závěsnou šiškovou kouli, připevněte na její polystyrenový základ nejdříve smyčku z motouzku.
 2. Připevňujte s pomocí pistole šišku za šiškou na kouli (za jejich spodní část. Začněte největšími šiškami a pak přejděte k malým, které vám pomohou zaplnit mezery.
Zdroj: Unsplash

Závěsné šiškové dekorace

Vytvořit si jich můžete hned několik variant. K šišce stačí například přilepit dekorační stužku nebo sametku s mašličkou a můžete mít krásné přírodní ozdoby na stromeček. Šiškové dekorace doplněné o větvičky mohou dělat šikovnou parádu u záclon i dveří.

Co budete potřebovat:

 • šišky různých velikostí
 • stále zelené větvičky (nejlépe jedlové)
 • háčky
 • tenký dekorační drátek
 • stužky
 • nůžky

Jak na to:

 1. Upevněte ke spodní části každé šišky jeden háček, který zakroutíte tak, aby pevně držel.
 2. Nastříhejte si stužky, které připevníte na háčky – ideálně dvojitou mašlí.
 3. Vytvořte z větviček malý svazek, který svážete stužkou nebo motouzem.
 4. Nakombinujte navázané šišky se zeleným svazkem, spojte dohromady a dozdobte další stužkou, kterou ozdobu také zpevníte. Její konec pak použijte pro přivázání dekorace nebo vytvořte smyčku pro umístění háčku, za který můžete ozdobu pověsit kam budete chtít.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.