fbpx

Daň z nemovitosti: Kdy se platí a jaká je její výše?0

Daně. Strašák, který začátkem každého roku děsí nejen OSVČ, ale i ty, kteří vlastní nemovitost, pozemek, nebytovou jednotku nebo jiný objekt, ke kterému se pojí povinnost placení daně z nemovitosti. Jak podání zvládnout elegantně, rychle a neztratit u toho nervy? Poradíme vám, jak vypočítat daň z nemovitosti i jak a kde ji zaplatit.

Co je daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti se řadí mezi majetkové daně, které musíme v Česku každoročně odvádět, pokud patříme mezi majitele nemovitosti či jiného objektu, ke kterému se tato povinnost váže. Tyto peníze pak míří do rozpočtů měst a obcí.

Povinnost podat daňové přiznání k nemovitosti se vás týká tehdy, když jste v uplynulém roce (tedy 2021) nabyli nemovitost. Daňové přiznání k dani z nemovitosti podáváte pouze jednou, pak už „jen“ každý rok dostanete informace o nutnosti zaplatit vyměřenou výši daně.

Pokud ale nemovitost rozšiřujete, provádíte na ní jiné stavební úpravy, nebo jste ji třeba částečně zlikvidovali, musíte podat daňově přiznání následující rok po změnách znovu.

Formulář k podání daňového přiznání si můžete stáhnout například na Daňovém portálu.

Do kdy podat daň z nemovitosti

Povinnost podat daňové přiznání máte nejpozději do 31. 1. 2022. Jakmile máte podáno (a v tuto chvíli už byste měli mít), zbývá jen vyměřenou daň zaplatit. Na zaplacení první části máte čas do 31. 5. 2022. Tu druhou pak můžete zaplatit až do 30. 11. 2022. Ale pozor!Na dvě části se platí pouze roční vyměřená daň, která je vyšší než 5 000 Kč.

Jak vypočítat výši daně z nemovitosti?

Podání přiznání i zaplacení daně je otázkou pár minut. Nejvíce času vám nejspíš zabere výpočet výše daně z nemovitosti. Když ale víte, jak na to, máte napůl vyhráno! Abyste vypočítali částku, kterou musíte zaplatit, potřebujete znát 4 parametry:

  • Druh nemovitosti
  • Výměru nemovitosti v metrech čtverečních
  • Koeficient podle velikosti obce
  • Místní koeficient

Dva první parametry najdete v listu vlastnictví, to pro vás nebude žádný problém, ale kde sehnat informace o tom, jaký koeficient má obec a jaký je místní koeficient?

Koeficient podle velikosti obce se řídí tím, kolik má obec obyvatel:

1,0 v obcích do 1 000 obyvatel

1,4 v obcích nad 1 000 obyvatel do 6 000 obyvatel

1,6 v obcích nad 6 000 obyvatel do 10 000 obyvatel

2,0 v obcích nad 10 000 obyvatel do 25 000 obyvatel

2,5 v obcích nad 25 000 obyvatel do 50 000 obyvatel

3,5 v obcích nad 50 000 obyvatel, ve statutárních městech (města, která jsou organizována podle základní městské vyhlášky) a ve Františkových Lázních, Luhačovicích, Mariánských Lázních a Poděbradech

4,5 v Praze

Místní koeficient má každá obec nastavený jinak a jeho hodnotu najdete na Daňovém portálu.

Jakmile máte všechny tyto údaje, můžete využít některou z online kalkulaček daně z nemovitosti. Tyto kalkulačky vám po zadání všech 4 parametrů napíšou přesnou částku vyměřené daně, kterou uvedete do daňového přiznání.

Kde a jak zaplatit daň z nemovitosti

Daňové přiznání se podává na finančním úřadu, který má pod správou vaši oblast trvalého bydliště. Přiznání můžete podat fyzicky, online na portálu Mojedaně.cz, nebo je možné ho zaslat na finanční úřad doporučeně.

Co se týká samotné platby daně z nemovitosti, nejjednodušší variantou je platba bankovním převodem, ale samozřejmě můžete zaplatit i přímo na finančním úřadě, přes SIPO, nebo složenkou.

Autor: Komerční sdělení