fbpx

Další rok inovací. Co plánuje Tesla Motors pro rok 2017?0

Automobilka Tesla Motors patří mezi ostře sledované firmy, o kterých se zkrátka mluví. Vyrábí elektromobily, které jsou snem nejednoho automobilového fanouška, má ambici stát se jedním ze světových lídrů v oblasti výroby baterií. Jaké úspěchy a pády věhlasná společnost v roce 2016 zaznamenala? A co ji čeká letos?

Společnost Tesla Motors prozatím vyprodukovala 3 modely aut poháněných elektřinou nejen ze speciálních nabíjecích stanic Supercharger. První dva z nich – sedan Model S a SUV Model X – se už projíždějí po silnicích na celém světě, sériová výroba třetího Modelu 3 (překvapivé označení, že?) je prozatím ve fází příprav a naplno se rozjede ve druhé polovině letošního roku. Přesto byl zájem o nejnovější kousek ze stáje Tesla Motors tak velký, že si ho už v den představení, tedy 1. dubna 2016, s velkým předstihem zarezervovalo na 150 000 fandů elektromobility z celého světa. A jaké novinky u Tesla Motors proběhnou letos?

Budoucnost podle Tesly – solární střecha, elektromobil v garáži a Powerwall jako akumulátor. Foto Tesla 

Showroom ve Vídni i problémy s autonomním řízením

Hned zkraje roku rozšířila automobilka počet svých showroomů, nově si zájemci mohou elektromobily prohlédnout také ve Vídni, což uvítají nejen rakouští, ale i moravští technologičtí nadšenci. Jeden z pracovníků vídeňského showroomu je navíc Čech, a tak může návštěvám z Moravy poskytnout veškeré potřebné informace v češtině.

Pokud jde o oficiální prodejní místo nebo showroom, nedostalo se Česko prozatím na řadu, a tak je třeba spoléhat na prodejny v sousedních státech. Nejbližší z nich se nacházejí v německých Drážďanech, Lipsku, Norimberku či Mnichově, případně v rakouském Linci či Salzburku.

Loni Tesla čelila několika nepříjemnostem, k nimž došlo v důsledku selhání autonomního systému řízení. Řidiči, ač to sama Tesla důrazně nedoporučuje, se na stroj spoléhali až příliš, a tak se vůbec nevěnovali vozovce, za což jeden z nich dokonce zaplatil životem. Proto automobilka v říjnu představila Tesla Vision, chytrý hardware, který umožní plnou robotizaci všech nových modelů. Lze očekávat, že se tým inženýrů z Tesla Motors bude i letos snažit vyspělý palubní počítač vyladit tak, aby v novém Modelu 3 nepůsobil žádné potíže.

V Evropě vyroste les Superchargerů

I když síť Superchargerů, oficiálních nabíječek elektromobilů Tesla Motors, v posledních letech houstne, loni ostatně jeden z nich vyrostl i na dálnice D1 u Humpolce, pokrytí silnic a dalších typů vozovek ve střední a především východní Evropě, ale i Skandinávii bylo dosud spíše slabší. Během roku 2017 se Tesla chystá tento rest vyřešit. Síť poroste směrem na východ, do Pobaltí, na Balkán, ale třeba i do prázdninových destinací – Superchargery by měly lemovat cestu na Sicílii a jeden by se měl objevit třeba i na Korsice.

Elektromobil Tesla a domácí baterie Tesla Powerwall. Foto Tesla

Druhý kvartál roku 2017 pro Tesla Motors proběhne ve znamení zahájení masové produkce lithium-iontových baterií, které budou mimo jiné napájet i nový Model 3. Výroba samozřejmě vypukne v nevadské Tesla Gigafactory, obří továrně, která patří mezi největší výrobní komplexy na světě. Pokud vás zajímají i další pravidelné zprávy o aktivitách Tesla Motors, můžete je najít na portálu www.elektrina.cz.

Autor: Komerční sdělení