fbpx

Další rána pro energošmejdy – povinné registrace prodejců energií0

Poslanci po více než dvou letech schválili novelu energetického zákona, která by měla zastavit nekalé aktivity tzv. energetických šmejdů. Ta zavádí hlavně povinné registrace prodejců, přičemž vše by měl kontrolovat Energetický regulační úřad. Nekalí prodejci energií, kteří často přes zákaz podomního prodeje obchází domácnosti a zejména seniorům se snaží nabízet různé nevýhodné smlouvy, by tak měli mít zase o trochu těžší život.

Kromě registru zprostředkovatelů obsahuje novela i významné posílení práv spotřebitelů. Nově bude platit například zákaz uzavírání smluv na dobu určitou v délce přesahující 36 měsíců, a to včetně případného prodloužení. Rozšiřují se také možnosti, za nichž může spotřebitel bez postihu vypovědět smlouvu na dobu určitou. Zákazník má nově i právo kdykoli bez postihu vypovědět bez výpovědní doby závazek ze smlouvy o zprostředkování nebo odvolat zmocnění zprostředkovatele, tedy plnou moc.

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, který problematiku energetických šmejdů dlouhodobě sleduje, ale varuje před nárůstem agendy Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a volá po zvýšení jeho rozpočtu. Jinak řečeno, existují pochybnosti, zda ERÚ bude kontrolu energetických šmejdů zvládat. „Energošmejdi musí jednoznačně nabýt dojmu, že si na ně stát došlápne, pokud se znovu pokusí okrádat spotřebitele. Jestliže se budou dál cítit beztrestně, nic se nezmění a z novely zůstane jen cár popsaného papíru,“ konstatoval Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.   

Reklama

 Novelu nyní dostane k posouzení Senát a posléze k podpisu prezident. Očekává se, že nová pravidla začnou platit od ledna příštího roku.

Zdroj: SOCR ČR

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.