fbpx

Partneři sekce

Další rána energetickým šmejdům: Dodavatelé energií se na ně domluvili0

Energetičtí šmejdi to budou mít zase o něco těžší. Dodavatelé se při jednání s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, ústředním ředitelem České obchodní inspekce Mojmírem Bezecným a členy Rady Energetického regulačního úřadu zavázali k dodržování nových pravidel, která přispějí k další kultivaci prodeje energií v Česku. Tím by se měli více odlišit od firem, které nekalé praktiky používají. Ačkoli Vláda ČR teprve projednává novelu zákona na ochranu spotřebitelů, jež má upravit současné podmínky na trhu, dodavatelé energií se rozhodli pro vstřícný krok a samoregulaci.

„Doba, kdy se energetický trh kvůli některým jedincům i firmám podobá více Divokému západu než prostředí vyspělého evropského státu, musí skončit. Odstranění manipulace a agresivního nátlaku při kontaktu s často bezbranným zákazníkem je cíl, kterým se chceme na ministerstvu zabývat,“ uvedl Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu.

Obsah deklarace lze shrnout do tří klíčových oblastí:

Reklama

  • Transparentní komunikace se zákazníkem,
  • jednoznačné a férové podmínky smluvního vztahu,
  • kontrola a regulace fungování zprostředkovatelů prodeje energií.

Zákazník by měl díky ní získat jistotu, že to, co se od dodavatele energií dozví při uzavírání smlouvy, bude platit během její celé platnosti, zjednoduší se mu proces odstoupení od smlouvy a sníží se možnosti problémů, do nichž se v řadě případů dostával. Nezřídka šlo přitom o následky formou přerušení dodávky energií nebo potíže finančního rázu, které v řadě případů končily exekucí. O kontrolu dodržování podepsaných závazků se bude starat Česká obchodní inspekce.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.