fbpx

Další kolo Nové zelené úsporám je tady. Nabídne více možností pro čerpání dotací0

Se začátkem dubna začíná také další výzva dotačního programu Nová zelená úsporám. Dotace na zateplení a další úspory energií budou určeny pro majitele rodinných domů. Dotaci však budou moci získat i majitelé bytových domů, ale jen v Praze. Úředníci rovněž slibují rychlejší vyřizování žádostí.

Dotační program Nová zelená úsporám nabídne státní podporu na zateplení a další opatření pro snížení energetické náročnosti pro majitele rodinných domů bytových domů v Praze. Na dotace je určena částka ve výši 1,1 miliardy korun, přičemž pro pražské bytovky je určeno 500 milionů. Na rozdíl od předchozích výzev by mělo být celý proces žádosti jednodušší a rozšířil se také počet možností, na co všechno lze státní podporu získat. Spekulace o tom, že bude možné čerpat dotace také na domácí solární elektrárny, se ale nepotvrdily. S nimi se nejspíš počítá až v některé z dalších výzev.

Co se v Nové zelené úsporám mění?

Asi největší změnou je možnost žádat o dotace na opatření s menším výsledným efektem. Minimální požadovaná úspora energie v takovém případě je 20 %, a o dotaci tedy mohou požádat i majitelé, kteří například pouze mění okna nebo realizují jen dílčí zateplení domu. „Na dotace tak budou moci dosáhnout i ti, kteří aktuálně nemají pohromadě více peněz na nákladnější rekonstrukce, ale budou zateplovat postupně. Zavedením této možnosti se program otevírá de facto bez rozdílu všem majitelům domů,“ komentoval tuto změnu ministr životního prostředí Richard Brabec.

Reklama

O dotaci v rámci nové Zelené úsporám nyní budou moci žádat i majitelé bytových domů. Zatím však pouze v Praze. Pro pražské bytové domy je učeno půl miliardy, pro rodinné domy po celé ČR pak 600 milionů Kč.  (Foto: 123rf.com)

Celkově rychlejší by také podle vyjádření ministerstva mělo být i zpracování žádosti. Schválení žádosti by mělo trvat nejdéle tři týdny, stejný maximální časový interval pak má Státní fond životního prostředí na kontrolu dokumentace a stanovení výše dotace. Tři týdny mají pak úřady na vplacení dotace. Vyřízení žádosti by tedy mělo být rychlejší, ministr Brabec ale dodal, že takto rychle budou zpracovány jen bezchybné žádosti doplněné všemi potřebnými dokumenty.

Další významnou letošní změnou je zjednodušení výpočtu výše dotace prostřednictvím zavedení takzvaných paušálů na metr čtvereční. „V případě zateplení a výměny oken a dveří se paušálem rozumí jednotková dotace, která je poskytována na jeden metr čtvereční realizovaného opatření. Výše jednotkové dotace se liší dle typu upravované nebo měněné konstrukce. Jiná je pro okna, jiná pro fasádu a podobně. Platí, že čím lepší je konečný stav domu, tím vyšší je jednotková dotace,“ vysvětlil ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Méně byrokracie

Žádosti bude Státní fond životního prostředí přijímat elektronicky od 15. května. Potřebné dokumenty žadatelé donesou osobně nebo zašlou na příslušné krajské pracoviště SFŽP do 5 dnů od podání elektronické žádosti.

Oproti minulým výzvám se sníží počet povinných dokumentů při podání žádosti, protože některé z nich budou vyžadovány až v okamžiku doložení realizace opatření, tedy až na konci celého procesu. Příjem žádostí skončí 31. října, pokud nebudou vymezené prostředky vyčerpány dříve. Podrobnější podmínky tohoto kola Nové zelené úsporám by měly být zveřejněny 1. 4. 2015.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.