fbpx

Dálniční turbíny: levná energie z větru0

Jet stream dálniční elektrárny

Jet stream dálniční elektrárny

Tak trochu futurističtější projekt pochází od průmyslového designéra Davida Huanga. Vozy tu v maximální možné míře generují elektřinu, na druhé straně ji zase získávají zpět v případě, že ji potřebují. Dálnici kromě toho lemují solární panely a tak je tu energie generována jak je to jen možné.

Huang kromě toho navrhnul i první generaci větrem poháněného vozu. Svislé křídlo s Dual Air fólií vozidlu slouží pro efektivní jízdu a kontrolu, rovnovážné křídlo zase zajišťuje stabilitu během provozu. Na dálnici se vůz změní v kompaktní model, kdy složí své vertikální křídlo a plachty a je poháněn palubní baterií.


Futuristický návrh Davida Hunaga. Zdroj: http://forums.cgsociety.org

Reklama

Překážky

I tak zajímavé projekty, jako jsou ty využívající vítr na dálnicích, jsou ale limitovány řadou faktorů. Jedním z nich jsou příliš vysoké náklady na instalaci, zároveň i drahá údržba. V neposlední řadě je tu také riziko, že se při neustále rostoucích cenách pohonných hmot se dálková silniční doprava stane méně využívanou a nahradí ji jiné způsoby dopravy. Pak by tu pro tahle zařízení chyběl dostatek energie.

Autor: Jana Poncarová