fbpx

Čtyři tipy pro domácí pěstování zeleniny v truhlíku0

Bydlíte ve městě a nemáte zahrádku, na které byste si vypěstovali čerstvé ovoce, zeleninu nebo bylinky? Nezoufejte, truhlíky jsou pro vás ideálním řešením. Pomohou podomácku vypěstovat bohaté zdroje vitamínů a minerálů. A navíc je to příjemná zábava a relaxace.

Jaký balkón, taková zelenina…

Je třeba myslet na to, že na balkóně bude větrno. Některé rostliny tedy budou potřebovat zajištění, aby vám spolu s ptáky neuletěly do teplých krajů. Máte-li na domácí zahradničení k dispozici malý prostor, zkuste rozmístit truhlíky do pater. Důležitá je také pozice balkónu. Šťavnaté a pěkné plody potřebují hodně slunce, hlavně v případě rajčat nebo papriky. Naopak bramborám, cuketám a salátu vyhovuje spíš polostín.

A bylinky? Ty jsou na pěstování v truhlících snad nejlepší. Výběr je široký, zkuste třeba bazalku, mátu, tymián, rozmarýn, koriandr nebo oregano. Co se semínek a sazenic týče, vybírejte ty, které se hodí do truhlíků a květináčů. Sazenice často prodávají v květinářství nebo je můžete koupit na tržištích.

Reklama

Voda, zdroj života

Zalévat, zalévat, zalévat. Základní pravidlo, pokud chcete mít bohatou úrodu. Zkuste každý den provést pečlivou inspekci, abyste zajistili, že zemina nebude nikdy vysušená, a to především během horkých letních dní. Zalévat je nejlepší ráno a večer odstátou nebo dešťovou vodou. Pokud chcete pro vaše nové balkónové přírůstky udělat co nejvíce, zkuste je zasadit hezky k sobě. Rajčata si třeba rozumí s bazalkou, fazole dodají zemině dusík a květiny jako je kopretina pomohou se zaháněním škůdců.

Většina lidí domácí pěstování omezuje pouze na bylinky. Vyzkoušet ale můžete třeba rukolu, hrách, fazole, nebo třeba brambory. Foto pixabay.com

Pokud chcete, investujte do samozavlažovacích truhlíků, které umožní vašim výpěstkům přežít třeba i týden vaší nepřítomnosti. Takové truhlíky jsou ale dražší. Osobně v samozavlažovacím truhlíku pěstuji hlavně rychle rostoucí zeleninu, kterou je možné sklízet průběžně – rukolu, petržel a polníček.

Pěstuji, pěstuješ, pěstujeme!

Každé rostlince pak pořiďte dost velký květináč s odvodňovacími otvory, ať si může vesele růst. Rajčatům nezapomeňte poskytnout také tyčku, kolem které budou kroutit, a sem tam jim odstřihnout výhonky. U truhlíků mějte na paměti, že černá barva přitahuje teplo, takže plastové truhlíky volte spíše ve světlé barvě. Do nich je nejlepší použít speciální organické směsi zeminy. Zelenina totiž potřebuje odlehčenou půdu. Můžete také jednoduše smíchat klasickou zeminu s kompostem. A aby se rostlinkám opravdu dařilo, je potřeba je jednou za týden, dva týdny pohnojit. Pro zeleninu v truhlících jsou nejlepší tekutá hnojiva.

Pěstování brambor v nádobách. Foto Balconygardenweb.com

Tak zase u další sklizně…

Sklizeň je tady! Za dobře odvedenou práci, pořádná a zdravá odměna. Konečně si můžete pochutnat na špenátu, mrkvích, brokolici nebo třeba ředkvičkách. Důležité je zeleninu posbírat hned, jakmile se vám zdá uzrálá. Rostliny totiž při dřívější sklizni následně plodí lépe. Až vám odrostou všechny dobroty, zeminu už další rok nepoužívejte a dejte ji do kompostu. Všechny nádoby pečlivě vymyjte a schovejte na další zahradní pokusy, případně osaďte znovu pro druhou sklizeň. Výhodné jsou v tomto třeba některé odrůdy hrachu či fazolí.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.