fbpx

Čtyři tipy na úsporu energie a vody u myček nádobí0

Myčka na nádobí se stala poměrně běžnou součástí našich domovů a beze sporu umí ušetřit náš drahocenný čas. Zároveň se o ní říká, že je oproti ručnímu mytí nádobí ekologičtější a ekonomičtější. Na toto téma existuje několik polemik, my se však nyní zaměříme na to, jak používání myčky optimalizovat, abychom ji dali prostor opravdu se chovat eko.

Kolik jí dopřejete času?

Je poměrně rozšířeným mýtem, že zkrácené programy jsou úspornější, protože přece běží kratší dobu a spotřebují tak méně energie. Opak je obvykle pravdou, protože kratší čas je kompenzován větší teplotou i množstvím vody. Existují však ECO programy, které naopak trvají o něco déle, ale se spotřebou pracují efektivně. U zkrácených i ECO programů je potřeba dávat si pozor na usazování tuků – myčku pak bude potřeba častěji čistit nebo střídat tyto programy s těmi klasickými.

TIP: Myčky SmartFlex od gorenje jsou chytré, přizpůsobivé a spořivé

Kolik v ní myjete nádobí?

Zvažte, jestli se u vás myčka vůbec dostatečně užije, a případně, jak velkou myčku reálně potřebujete. Pro jednoho nebo pár by mohla stačit myčka o šířce 45 cm, která pojme obvykle 9 sad nádobí.

Myčku pak podle konkrétního modelu zapínejte buďto zcela zaplněnou, aby se vynaložená energie a voda upotřebily na maximum nádobí, nebou některých modelů můžete využít programů na tzv. poloviční náplň, kdy je spuštěno mytí pouze horního nebo dolního koše. Jen je potřeba trochu se soustředit u spouštění myčky, abyste například nespustili mytí v prázdném koši.

Oplachujete nádobí před uložením do myčky?

Až 85 % domácností nádobí před vložením do myčky oplachuje, často pak dokonce pod teplou vodou.* Jedná se přitom o největší nadbytečný podíl spotřebované energie a vody v souvislosti s mytím nádobí. Nicméně u moderních myček to dle výrobců není potřeba a stačí jen mechanicky odstranit zbytky jídla. Pokud vlastníte starší kousek a víte, že neopláchnuté nádobí nezvládne, používejte na oplach studenou vodu nebo ještě lépe jen jejsetřete stěrkou.

Skládátenádobí do myčky správně?

Vnitřní prostor myček je navržen tak, aby se nádobí umylo co nejlépe, ale je potřeba nádobí do myčky skládat správně. Nechte mezi jednotlivými kusy dostatek prostoru, špinavější a odolnější kusy patří do spodního koše, křehčí kousky jako například sklenice do horního koše, hluboké nádobí dávejte vzhůru nohama, aby se v něm nedržela voda, větší kusy umístěte na stranu pro zajištění lepší cirkulace vody.

Jak vybrat a kolikvás bude stát nová myčka?

Při výběru myčky sledujte energetickou třídu spotřebiče(označení A má hodnotu okolo 1kWh) a spotřebu vody (maximálně 12 litrů),nezapomínejte taky na účinnost mytí a sušení nebo hlučnost, která by se mělaideálně pohybovat do 50 dB.

Představu o cenách myček vám poskytnou srovnávače cen,zkuste zkontrolovatnabídku myček třeba na zbozi.cz.

*Zdroj: ekolist.cz

Autor: Komerční sdělení