fbpx

Drahé cihly nahradí špalky dřeva. Podívejte se na starověkou stavební technologii, která zažívá renesanci0

Před stovkami let se tato metoda používala třeba v severním Řecku. Dnes se cordwood opět stává populárním. Jde o netradiční a zajímavé řešení zdiva spojující maltu a dřevo v jeden harmonický celek. 

Obrázky: Deavita.net

Zdění cordwood probíhá tak, že se celistvý kus dřeva nebo nařezaná dřevěná „kolečka“ uloží příčně k délce stěny do maltového lůžka – jedno je součástí vnější strany, druhé té vnitřní. Mezi každou maltovou vrstvou je izolace ve formě vápencových pilin nebo jiného izolačního materiálu, které vyplňují prázdné prostory mezi dřevem a maltou.

Dřevěné bloky jsou dostupné a snadno se s nimi manipuluje. Vápno zase zabezpečuje odvod vlhkosti, a zabraňuje tvoření plísní a hniloby. Když se na takové zdivo podíváte, vidíte jen kulaté „plátky“ dřeva, jako byste dům oblepili kolečky „dřevěného salámu“.

Reklama

Na co při zdění nezapomenout

Původ metody cordwood není zcela jasný. Dle dostupných informací jsou na Sibiři a v severním Řecku k vidění až tisíc let staré podobné stavby. Nejlepším materiálem pro zdění metodou cordwood je dřevo z borovice, modřínu, břízy, olše nebo vrby. Polena musí být ovšem vysušená a zbavená kůry. Během realizace je nejdůležitější dodržet minimální výšku základu od terénu, minimální přesah střechy a zabránit přímému kontaktu dřevěných polen mezi sebou navzájem.

Energeticky i ekologicky úsporný

Náklady na stavbu domu se zdivem ze dřeva mohou být viditelně nižší než na standardní dům. Vše závisí na tom, kolik práce zvládnete udělat sami, a jak dobře vám půjde hledání všech potřebných komponentů.

Obrázky: Deavita.net

Stavba, která používá metodu cordwood, má také velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Vzhledem k tomu, že vnitřní maltové spoje jsou oděleny od vnější stěny vrstvou tepelné izolace. Při stavbě zdí můžete také použít skleněné lahve. Dodáte tak stěnám zajímavý vzhled, kdy se budou lesknout všemi barvami. Napadá vás hezčí způsob recyklace?

Každá mince má dvě strany

Nic ale není jen růžové, a proto i stavění domu se zdivem ze dřeva má své mouchy. Třeba jeho budování, které bude trvat déle než u konvenčního domu. V závislosti na tom, kolik volného času si na něj najdete, vám bude stavba trvat. Jako u dalších alternativních stavebních postupů i o zdí z cordwoodu platí, že čím více lidí přiloží ruku k dílu, tím lepší a rychlejší je výsledek.

Pozor na vhodný materiál

Pokud špatně zvolíte typ dřeva nebo použijete nedostatečně vysušená polena, mohou vysycháním praskat a oddělovat se od malty. To povede ke snížené trvanlivosti stěny, jelikož při absorbování vlhkosti může dřevo hnít nebo nabobtnat, a tím vytvářet praskliny v maltě.

Obrázky: Deavita.net

Jelikož na trhu s nemovitostmi se mnoho takových „dřevěných“ domů nevidí, může být složitější ho prodat. Naopak ale můžu být tento aspekt pro určité kupce o to lákavější. Snad největším problémem by mohlo být stavební povolení

Okouzlující a nezvyklý

I když je cordwood momentálně spíše technologií používanou fanoušky přírodního stavitelství, díky okouzlujícímu výslednému vzhledu se postupně dostává do zájmu širší veřejnosti. Jde o malebné použití přírodního materiálu, které vám dokáže ušetřit peníze, energii, a ještě zajistit nevšední bydlení postavené vlastníma rukama.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi