Digitální osciloskop VOLTCRAFT DSO-1204F, 200 MHz, se čtyřmi kanály předvedou na Mezinárodním veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení Amper experti ze společnosti Conrad Business Supplies. V cenové kategorii do 20 tisíc korun podle nich v současnosti není na trhu lepší. Stejně je na tom další z exponátů – 3D tiskárna RF100 XL.
S cenovou kategorií kolem 15 tisíc, s velikostí tiskové plochy 20x20x20 cm a pevnou sestavenou konstrukcí nemá tiskárna RF100 XL na českém trhu konkurenci. „V dané hladině si dosud lidé pořídili maximálně stavebnice,“ vysvětluje Bohdan Roule, expert z Conrad Business Supplies, jedné z největších zásilkových společností v elektronickém odvětví v Evropě. Kromě toho se návštěvníci expozice Conrad na Amperu, který startuje 20. 3. na brněnském výstavišti, mohou těšit na ruční termokameru s Wi-Fi modulem testo 868 0560 8681, 160 x 120 px. „To, co si návštěvníci vyfotí, si mohou rovnou poslat na sociální sítě nebo do e-mailu,“ říká Roule. Tyto termokamery umí odhalit úniky tepla a přispět tak ke snížení spotřeby energie. Pomohou majiteli identifikovat, kde nechtěně teče voda, a najdou i nežádoucí dutiny, například hnízda hlodavců ve stěnách. „Lidé je používají i pro kontrolu klimatizace, funkčnosti domácích spotřebičů či teploty pro uskladnění a servírování potravin. Kromě domácností využívají termokamery v zemědělství, stavebnictví, elektro stavebním inženýrství, stavebním dozoru a veřejné bezpečnosti,“ doplňuje Roule.
ReklamaK vidění bude i pájecí stanice TOOLCRAFT ST-100D s digitálním displejem, 100 W, 150 až 450 °C a pájecím hrotem. Boom pájecích stanic odstartoval před zhruba 12 lety, kdy EU zakázalo používat jako tavicí materiál pro pájky olovo, které má výborné tavicí vlastnosti. Od té doby se firmy snaží objevit materiál, jenž olovo nahradí. „Pro životní prostředí je sice olovo škodlivé, ale pro pájení představuje technologicky nejvhodnější materiál. Dosud používaná slitina cínu s 37 % olova nabízela výborné mechanické i elektrické vlastnosti, jeho ekologická náhrada – v podstatě čistý cín s malým přídavkem stříbra – se olovnaté pájce po této stránce rovnat nemůže a pájení spojů v elektronice je tak mnohem náročnější,“ vysvětluje Petr Rabiňák ze společnosti Conrad Business Supplies.
Bezolovnaté pájky jsou zkrátka náročnější na přesné udržení teploty a přítomnost vhodného tavidla. Také proto si do dílen i škol stále častěji hledají cestu digitální pájecí stanice, jež pájení usnadňují – drží například stálou teplotu. Conrad ukáže i materiály, které se mohou pyšnit označením fair trade – více než 90 % tavidla v drátu je vyrobeno z obnovitelných surovin a má bezkonfliktní původ.