fbpx

Co všechno může být součástí chytré domácnosti? Budete překvapeni0

Do chytré domácnosti můžete zapojit světla, termostat, zabezpečovací prvky, kotel i meteostanici. V našem článku vám ale představíme i další inovativní prvky, o kterých jste nejspíš ještě neslyšeli.

Foto: Unsplash.com

Jak funguje chytrá domácnost

K ovládání a nastavení chytré domácnosti slouží centrální ovládací jednotka. Jde také propojit s vaším mobilním telefonem, takže svou domácnost můžete klidně ovládat i na dálku. Součástí chytré domácnosti se pak může stát vlastně jakýkoliv spotřebič nebo zařízení. Je ovšem důležité, aby mezi sebou všechny přístroje komunikovaly. O vzájemné kompatibilitě se musíte informovat při jejich pořizování.

Základní prvky chytré domácnosti

Osvětlení

Může se jednat o stropní světla, LED pásky i stolní lampy. V rámci chytré domácnosti si můžete nastavit světelné programy pro dobu, kdy jste například na dovolené, abyste odradili zloděje. Stejně tak je možné nastavit si světelné programy pro různé části dne, včetně barvy světla i jeho intenzity.

Reklama

Meteostanice

Modernější modely meteostanic vám poskytnou informace nejen o aktuálním počasí a stavu venkovního ovzduší, vlhkosti a tlaku, ale umí monitorovat i interiér. V něm sledují koncentraci CO2, který při zvýšených hodnotách může způsobovat bolest hlavy nebo mdloby. Ve chvílích, kdy je vzduch vydýchaný, podá meteostanice informaci, a v případě, že jsou v rámci chytré domácnosti zapojena i okna, zahájí rovnou větraní.

Vytápění a klimatizace

V tomto případě je to velmi snadné – stačí si nastavit svůj oblíbený teplotní program a chytrá domácnost spustí topení a kotel nebo klimatizaci tak, aby vám doma bylo co nejpříjemněji.

Foto: Unsplash.com

Bezpečnostní prvky a senzory

Zapojit můžete celou řadu senzorů, detektorů a kamer, které hlídají únik vody, plynu, zjistí přítomnost kouře nebo cizí vniknutí. Krom toho zvládne chytrá domácnost třeba i zavolat instalatéra a zaslat vám o tom oznámení. A na trhu najdete také zámky, které lze odemknout otiskem vašeho prstu, přes PIN nebo mobilní aplikaci.

Nové prvky pro chytrou domácnost

Sekačky na trávu

O trávník se vám postarají za každého počasí, a podle stavu baterie se vrátí i na místo dobití. Je ale třeba říct, že ohledně kvality sekání se u nich vyskytují ještě „drobné mouchy“.

Zavlažování trávníků

V tomto případě prvek chytré domácnosti umístíte mezi přípojku a hadici a nastavíte plán zavlažování. Vše se dá samozřejmě upravovat i podle předpovědi počasí.

Foto: Unsplash.com

Relaxace

Chytrá domácnost vám může pomoci navodit i příjemnou atmosféru díky difuzéru. Na trhu je několik modelů s různou délkou doby provozu, funkcí automatického vypnutí, podsvícení i možností ovládání hlasem.

Domácí „zrcadlové“ fitcentrum

S chytrým zrcadlem si můžete zacvičit interaktivní tréninkové sestavy od poklidné jógy až po dynamický box. Systém navíc umí monitorovat váš výkon a tréninkový plán přizpůsobit vašim výsledkům a fyzické úrovni.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi