fbpx

Co si pohlídat při instalaci tepelného čerpadla a jak vybrat realizační firmu0

Tepelná čerpadla zažívají v Česku boom, vloni jich bylo podle statistiky ministerstva průmyslu a obchodu instalováno 60 000. Jejich oblibu posiluje velice široká škála využití od novostaveb po starší domy. Jak si tedy to správné čerpadlo vybrat právě pro vaši domácnost?

Na začátku je si třeba ujasnit, pro jaký typ domu a topné soustavy tepelné čerpadlo hledáme. U domů s podlahovým či moderním vytápěním je tento zdroj tepla ideální. Aby se tepelné čerpadlo vyplatilo, je také důležité, aby nedocházelo v domě k velkým tepelným ztrátám: okna musí správně těsnit a střecha nesmí být v havarijním stavu. Dům by měl mít energetickou náročnost maximálně D.

Jakmile si ujasníte, že váš dům je pro instalaci tepelného čerpadla vhodným kandidátem, můžete přistoupit k samotnému výběru instalační firmy. S ní vám pomůže dokument, který vydala Asociace pro využití tepelných čerpadel. V něm jsou shrnuty stěžejní body, na které se při výběru zaměřit. 

Jak si vybrat realizační firmu a nespálit se?

 1. Rešerše a výběr dodavatele je krokem prvním. Dodavatele byste si určitě měli prověřit, přečíst si reference ostatní zákazníků (například na nezávislém portále RefSite, kde jsou ověřené recenze, nebo na Google či Firmy.cz), zjistit si, kolik má firma za sebou realizací. Ale třeba se i podívat na rozsah nabízených služeb. Firma by vždy měla mít fyzické sídlo, třeba i s více pobočkami, na nichž je vám ochotna ukázat vybrané zařízení.

  „Například my na trhu působíme dva roky a máme za sebou více než 3500 realizací napříč celou Českou republikou v oblasti tepelných čerpadel a fotovoltaických elektráren. O tom, že jsme pro zákazníky seriózním a spolehlivým dodavatelem, svědčí naše hodnocení 4,7 na Google,“ dodává Jakub Mahel, jednatel a obchodní ředitel společnosti Acetex, která instaluje tepelná čerpadla, fotovoltaické elektrárny a nabíjecí stanice pro elektromobily. 

 2. Za druhé byste si měli pohlídat to, že vám vybraná firma poskytne první předrealizační konzultaci zdarma. Ta probíhá tak, že proškolený technický zástupce přijede do rodinného domu, kde posoudí aktuální technickou situaci v kontextu požadovaných potřeb majitele nemovitosti. Na základně zjištění vypracuje konkrétní nabídku optimálního technického řešení, a to včetně rozpočtu a garantované státní dotace.

  Aby zástupce naší firmy mohl nabídku připravit, je ideální mít připraveny informace o rozloze domu a jeho tepelné ztrátě, tak zvaný energetický štítek, a informace o aktuálních spotřebách energií. Dále informace o stávajícím zdroji tepla a počtu osob v domácnosti.

 3. Kvalita dodávaných komponentů a odbornost techniků, kteří se starají o jejich instalaci, je také dobré prověřit. Tepelné čerpadlo by vždy mělo být od prověřeného výrobce a mít potřebné certifikace kvality, ideálně evropský certifikát kvality Q. Odborný pracovník by měl splňovat kvalifikaci mechanik chladícího zařízení (obor/ kód:23-054-H) a „elektrikář“ (podle vyhlášky č. 50/78 Sb., nebo novějšího zákona č. 250/2021 Sb.). Pro možnost získání dotace na tepelné čerpadlo je nutné, aby mechanik disponoval oprávněním dle zákona č. 406 /2000 Sb. §10d v oboru 26-074-M (instalatér soustav s tepelnými čerpadly).

  Jakub Mahel z Acetexu upřesňuje: „My jsme u tepelných čerpadel vsadili na německou kvalitu, dodáváme značky Viessmann a Stiebel Eltron, jejich výrobky mají evropskou značku kvality tepelných čerpadel Q. V obou případech jsme autorizovaným prodejcem, což značí velkou důvěru výrobce v nás jako dodavatele. Tato tepelná čerpadla mají výkon až 18kW, energetickou náročnost nejméně A+ a hlučnost se pohybuje kolem 35 až 40 dB, což je v podstatě srovnatelné s provozem lednice. Výstupní teplota vody může dosáhnout od 55 do 90 °C.“

 4. Zkontrolujte si, že předáním stavby spolupráce nekončí. Kvalitní společnost by vám měla nabídnout jak záruční, tak i pozáruční servis. Nepochybnou výhodou je, pokud je součástí i vzdálený monitoring, který dokáže detekovat případné anomálie v reálném čase a provést vzdálené přenastavení. Důležité je také si ověřit, že společnost má vhodné a dostatečné pojistné krytí, které zajistí bezproblémový průběh větší reklamace díla.

 5. Na závěr si ověřte, že dodavatel je členem některé z profesních organizací a deklaruje jimi stanovené podmínky obchodního postupu.

  „K našim zákazníkům přistupujeme vždy férově, proto jsme podepsali Etalon Solární asociace, který definuje pravidla jednání se zákazníky,“ upřesňuje jednatel Acetexu a pokračuje: „Sice se primárně týká fotovoltaických elektráren, ale my jej vztahujeme na všechny naše zakázky. Součástí spolupráce s námi je příprava projektu od A do Z, tedy od prvotní nabídky, přes přípravu projektu, vyřízení dotace a až po zaškolení se systémem.“

Co byste ještě měli vědět o tepelném čerpadle

Tepelné čerpadlo přinese domácnosti značnou úsporu, a to dle původního zdroje vytápění 30 až 70 %. Další nezanedbatelným dopadem je šetrnost tepelného čerpadla k životnímu prostředí, protože tepelná čerpadla pracují s tím, co je běžně dostupné kolem nás – voda, vzduch, země – a z nich čerpají energii. Skládají se z venkovní jednotky – výměníku –, a vnitřní jednotky. Toto srdce tepelného čerpadla má čtyři základní součásti – kondenzátor, kompresor, expanzní ventil a výparník. Většina kvalitních tepelných čerpadel má také elektrokotel, který v případě výpadku čerpadla nebo velmi nízkých teplot zajistí tepelnou pohodu domácnosti.

V Česku nejčastěji najdeme typ čerpadla vzduch-voda. Čerpadlo nasává přes výměník u domu venkovní vzduch. Ten, i když má velmi nízkou až zápornou teplotu ohřeje médium uvnitř výměníku. Tím dojde ke změně kapalného skupenství na plynné a jeho stlačením kompresorem dojde v kondenzátoru k uvolnění dostatečného množství tepla. Energie takto získaná je právě ta, která vytápí domácnost a ohřívá vodu. Tepelné čerpadlo tedy teplo nevyrábí, ale pouze odebírá ze vzduchu a přenáší do topné soustavy nebo teplé užitkové vody. Za použití minimálního příkonu elektrické energie dokáže z venkovního vzduchu, a to i když mrzne, dodat do topné soustavy vodu o teplotě až 90 °C.

Konkrétní příklad úspory s tepelným čerpadlem

Realizace: rodinný dům Vyžlovka, Praha – Východ

Instalace: tepelné čerpadlo Stiebel – Eltron HPA 7 Premium s hydromodulem HSBC 300

Spotřeba s tepelným čerpadlem: 5,7 mWh / rok

Původní zdroj: elektrokotel s podlahovým vytápěním

Původní spotřeba: 17 mWh / rok

Dotace Nová zelená úsporám: 100 000 Kč

CELKOVÁ ÚSPORA: cca 67 % ročních nákladů

Autor: Komerční sdělení