fbpx

Co si pohlídat při instalaci fotovoltaiky a jak vybrat realizační firmu0

Rozhodli jste se pro pořízení vlastní fotovoltaiky pro výrobu energie a zajímá vás, jak vybrat spolehlivého a profesionálního dodavatele, který zohlední vaše konkrétní požadavky a potřeby? Stačí se řídit deseti kroky popsanými níže.

Vzhledem k enormnímu zájmu o fotovoltaiku v posledním roce se na trhu objevily desítky firem, které se realizací a instalací zabývají. A ne všechny dokázaly svým závazkům dostát. Jak tedy vybrat tu, která k zákazníkovi bude přistupovat férově a profesionálně nejenom během realizace, ale i po jejím skončení?

„Dobrým vodítkem je členství dodavatele v profesním sdružení. V Česku to je například Solární asociace, která vydala eticky kodex Etalon obsahující 28 zásad pro dodavatele fotovoltaických elektráren. Signatáři Etalonu, a my jsme jedni z nich, se jimi musí řídit,“ uvádí René Milota, jednatel společnosti Acetex, která realizuje instalace fotovoltaických elektráren, tepelných čerpadel a nabíjecích stanic pro elektromobily napříč celou ČR, a pokračuje: „Nebo Cech akumulace a fotovoltaiky, který publikoval podobný seznam doporučení nazvaný Desatero pro výběr fotovoltaiky. Stačí, aby se zájemce řídil danými body a minimalizuje tak výběr nespolehlivého dodavatele.“

Jak si vybrat realizační firmu a nespálit se?

  1. Ujasnit si proč. Základem je vědět, proč vlastně fotovoltaiku chcete. Odpovědí by určitě nemělo být „protože ji má soused“, ale protože vás zajímají její ekonomické (úspora, větší soběstačnost) či ekologické (méně zplodin) aspekty.
  2. Rešerše a výběr dodavatele je krokem druhým. Dodavatele byste si určitě měli prověřit, přečíst si reference ostatní zákazníků (například na nezávislém portále RefSite, kde jsou ověřené recenze, nebo na Google či Firmy.cz), zjistit si, kolik má za sebou realizací. Ale třeba se i podívat na rozsah nabízených služeb. Samozřejmostí by mělo být vypracování projektové dokumentace, kompletní vyřízení dotace a žádosti o připojení do sítě, případně že nabízí i službu úpravu rozvaděče elektroměru, dle připojovacích podmínek dané distribuce, ale i záruční a pozáruční servis.
  3. Jaký výkon elektrárny budu potřebovat, je také jedna ze zásadních otázek. Realizační firma by měla umět navrhnout takové řešení, které je pro danou domácnost optimální. A to na základě osobní návštěvy a podkladů, které majitel nemovitosti dodá. Cenová nabídka od dodavatele by měla být vždy transparentní, jasná a srozumitelná. Měli byste si ověřit, že cena zahrnuje všechny základní prvky pro instalaci fotovoltaické elektrárny
  4. Baterie ano, nebo ne? Baterie slouží primárně k ukládání přebytků energie, kterou hned nespotřebujete. Když jste doma zejména ráno a večer, ale slunce svítí hlavně přes den, tak je pravděpodobné, že by pro vás mohlo být bateriové úložiště přínosem. Sekundárně lze baterii využít i v případě výpadků sítě.
  5. Kvalita dodávaných komponentů je to, co výrazně prodlužuje životnost vaší fotovoltaické elektrárny, proto je důležité se zaměřit na značkové komponenty, které splňují dotační podmínky. Sice pořizovací cena může být na začátku vyšší, ale vykompenzuje vám ji nižší poruchovost, dlouhá životnost jednotlivých komponentů a vyšší účinnost systému.
  6. Umístění solárních panelů je pro výkon elektrárny jedním ze zásadních prvků. Vhodný je jih, východ a západ nebo jejich kombinace. Severní strana se nedoporučuje. Profesionální dodavatel by měl majiteli nemovitosti již při prvním osobním jednání říci, jak je jeho střecha orientovaná a jaké další možnosti případně pro instalaci má – na pozemku, na garáži a podobně. 
  7. Elektrárna se uvádí do provozu připojením do distribuční sítě, které předchází žádost. I tu by za majitele měla vyřídit realizační společnost. Pokud nejsou vhodné podmínky, měla by firma umět provést úpravu rozvaděče elektroměru dle připojovacích podmínek dané distribuce. Ne každá společnost to nabízí.
  8. Nikdy by firma neměla chtít celou platbu předem. Spolehlivý dodavatel financování zakázky rozdělí na několik plateb – zálohu a doplatek po předání díla.
  9. Na většinu realizací se vztahuje státní dotace z programu Nová zelená úsporám. Celý administrativní proces, ale i kontrolu výplaty by profi firma měla pro majitele zajistit automaticky.
  10. Předáním stavby spolupráce nekončí. Kvalitní společnost nabízí jak záruční, tak i pozáruční servis. Nepochybnou výhodou je, pokud je součástí i vzdálený monitoring, který dokáže detekovat případné anomálie v reálném čase a provést vzdálené přenastavení.

Postup výběru dodavatele je tedy jasný, ale jak celý proces instalace fotovoltaiky v praxi probíhá?

Realizace vlastní fotovoltaiky krok za krokem

Prvním krokem je předrealizační konzultace, kterou by opravdu profesionální firma měla poskytnout zdarma. Probíhá tak, že proškolený technický obchodník přijede do rodinného domu, kde posoudí aktuální technickou situaci v kontextu požadovaných potřeb majitele nemovitosti. Na základně zjištění vypracuje konkrétní nabídku optimálního technického řešení, a to včetně rozpočtu a garantované státní dotace.

„Parametry klíčové pro maximální účinnost fotovoltaiky jsou celková spotřeba domácnosti, ideálně za poslední jedno dvě období,“ vysvětluje Milota z Acetexu a dodává: „Dále jsou to časové úseky, kdy domácnost nejčastěji využívá energii – ráno a večer, přes víkend, během dne atd. A také orientace, velikost a technický stav střechy, kam se budou panely umísťovat. Tohle vše by měl zástupce realizační firmy od majitele zjistit.“

Baterie ukládá energii na provoz domácnosti

Velký vliv na ekonomický provoz fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům bude mít to, zda se rozhodne pro využití bateriového úložiště či nikoli. To umožní akumulovat přebytky energie na pozdější spotřebu. Důležitý je také výběr komponentů, z nichž se bude systém skládat. Ověřené jsou solární panely značky AEG, na něž je záruka 25 let. Srdcem každé elektrárny je střídač. Kvalitní dodavatelé jsou AEG, Wattsonic a GoodWe. Systém pak je vhodné doplnit bateriemi AEG, Pylontech či Wattsonic.

René Milota upřesňuje: „Systém od jednoho výrobce má své výhody – je navzájem vysoce kompatibilní a také modulární. My využíváme systém AEG, který osahuje solární panely, hybridní střídač a vysokonapěťovou lithiovou LiFePO4 baterii. Panely mají záruku 25 let, střídač až 20 let a baterie 10 let.“

Po vyspecifikování základních parametrů se připravuje projektová dokumentace a podává se žádost o připojení mikrozdroje nebo výrobny (v současné době až do 50 kWp výkonu) k příslušné distribuční síti. Souběžně se podává žádost o státní dotaci (veškerou administrativu vyřizuje realizační firma). Součástí procesu je platba zálohy ve výši 30 až 60 % celkových nákladů. Po schválení dotace nastává odborná instalace fotovoltaické elektrárny, která trvá 2 až 6 dnů. Konkrétní doba realizace záleží na velikosti instalované elektrárny a technických podmínkách dané stavby. Po kompletní instalaci na střeše a elektro instalaci se pokračuje revizní kontrolou, jejímž výstupem je revizní zpráva. Následuje doložení revizní zprávy na distributora a vyřízení prvního paralelního připojení, tedy výměna elektroměru za 4Q.

Ani po předání kompletního systému a doplacení zbývající částky ceny spolupráce s realizační firmou nekončí. Následuje vyplacení získané státní dotace (už přímo majiteli nemovitosti, její výplatu ale hlídá dodavatel) a také záruční a pozáruční servis. Ten je spojený s monitoringem zařízení a možností vzdálené optimalizace a nastavení.

„Vzhledem k enormnímu zájmu o fotovoltaické elektrárny v tuzemsku celý proces od objednání až po připojení a vyřízení všech náležitostí trvá 4 až 6 měsíců. Tedy objednat nyní fotovoltaiku s představou, že mi již první letošní slunné dny zajistí snížení nákladů na energie, je mylná představa. Proto apeluji na všechny zájemce, aby si plánovali fotovoltaiku s dostatečným předstihem a předešli případnému zklamání,“ uzavírá jednatel Acetexu René Milota.

Autor: Komerční sdělení