fbpx

Co si pohlídat na energetickém štítku při nákupu televize0

Energetický štítek je věc, kterou jsme si zvykli trochu neprávem přehlížet. Při výběru spotřebičů se více zaměřujeme na design, použité technologie nebo cenu, přitom právě štítek nám může přinést velmi důležité informace o produktu. V tomto článku si prostudujeme údaje na novém energetickém štítku jednoho z nejoblíbenějších spotřebičů na této planetě: televizi!

O energetických štítcích

Od března 2021 se u televizí (a některých dalších spotřebičů, jako jsou lednice, myčky nádobí nebo pračky) přešlo na nový systém energetických štítků. Tato změna byla nutná vzhledem k tomu, jak rychle se spotřebiče vyvíjejí. Současný systém jednoduše přestal stačit. Nově se můžete setkat s označením kategorií písmeny od A do G, a to bez přidaných symbolů „plus“. Tyto kategorie mají nově definované parametry, takže původní kategorie se liší od těch současných. Příkladově dřívější kategorie A+++ bude nově odpovídat kategorii C. Spotřebič s označením C tedy není méně kvalitní, jen je označen novým systémem.

Podívejte se, do jakých kategorií v novém systému spadá nabídka smart TV jednoho z největších světových výrobců televizorů, společnosti Hisense.

Co na štítcích najdete

Nové štítky uvádějí nejen informaci o spotřebě elektřiny, ale také spoustu dalších doplňujících údajů, které vás informují o spotřebiči skrz naskrz. Jaké symboly na štítku najdete a co znamenají?

  • QR kód: V pravém horním rohu štítku najdete QR kód, který vás po načtení přesměruje do online databáze EPREL. Jedná se o evropskou produktovou databázi, kde najdete kompletní informace o daném spotřebiči.
  • Model: Pod úvodní hlavičkou s QR kódem následují základní údaje o televizi: její výrobce a model.
  • Přehled: Nejvýraznější částí štítku je barevná škála, na které je vyznačeno celkové zhodnocení energetické náročnosti televize neboli energetická třída.
  • Spotřeba energie: Ve středu štítku se dozvíte spotřebu energie přepočítanou na 1000 hodin provozu. Samotný údaj vám možná mnoho neřekne, umožní vám ale srovnávat spotřebu mezi jednotlivými modely.
  • Ikona s nápisem HDR: V poslední části najdete dvě ikonky – první z nich označuje spotřebu energie v režimu HDR (vysoký dynamický rozsah) na 1000 hodin.
  • Ikona obrazovky: Poslední ikona se symbolem obrazovky vás informuje o rozměru obrazovky v centimetrech i palcích, včetně vertikálního a horizontálního rozlišení v pixelech.

Rozměry obrazovky a její rozlišení jsou dva zásadní údaje, které byste si při výběru televize měli pohlídat. Přečtěte si, jak správně zvolit úhlopříčku televize, abyste při sledování maximálně využili její potenciál.

EPREL

Jak jsme již zmínili, po načtení QR kódu se dostanete do online databáze EPREL. Proč je důležitá? Do databáze jsou nově všichni výrobci povinní registrovat všechny své spotřebiče včetně kompletních produktových informací. Díky tomu zákazník získává spolehlivý a osvědčený zdroj informací pro svůj nákup. Databáze především umožňuje srovnávat produkty mezi sebou, můžete ji tak využít pro výběr nové televize.

Autor: Komerční sdělení