fbpx

Co před zimou zkontrolovat na střeše?0

Mráz, sníh, vysoká vlhkost – všechny tyto zimní povětrnostní vlivy jsou pro vaši střechu a okapy velkou zátěží. Odborníci proto radí: Prevence je lepší než likvidace následných škod. Nepodceňte proto nic a připravte střechu a okapy na zimu opravdu pečlivě.

Udělejte důkladnou prohlídku povrchu střechy. Štěpán Lášek z firmy Lindab například radí: „Přesvědčte se, že větrný podzim s padajícím listím i větvemi ze stromů u vás nenapáchal žádné škody. Zvláště pokud je vaše plechová střecha již starší, prověřte případné důlky, trhlinky či dírky. U betonových a hliněných střech vyměňte všechny poškozené tašky. Poškození tohoto typu obvykle hradí pojišťovna – nezapomeňte ji tedy nejprve kontaktovat, než se do opravy pustíte.”

Pozor na spoje v různých problematických místech střechy

Ujistěte se, že všechny spoje na střeše jsou v pořádku, „Zvýšenému riziku jsou vystaveny členitější střechy,“ komentuje Štěpán Lášek. „Úžlabí, boční spoje, komíny, střešní okna nebo vikýře – to vše vyžaduje vaši zvýšenou pozornost. Ujistěte se, že lemování a spáry, spojující tyto části střechy, jsou v pořádku a zabrání pronikání vody. Nezapomeňte odstranit všechny (i malé) větvičky nebo listí, které by mohly zabránit odtékání vody ze střechy do okapů.“

Reklama

Zima představuje zatěžkávací zkoušku pro každou střechu. Proto se vyplatí ji na podzim zkontrolovat a případně opravit. Foto Lindab  

Vyčistěte okapy a svody

S koncem podzimu se listí, větvičky a drobné nečistoty často hromadí v okapech a svodových rourách. V důsledku toho se zpomaluje odtok vody ze střechy nebo voda dokonce přetéká z okapů ven. Když se voda v okapech drží dlouhou dobu, může způsobit předčasné opotřebení jejich nátěru a ochranné vrstvy. V horším případě mohou okapy, zvláště pokud už jsou starší a nejsou již z výroby opatřeny povrchovou úpravou, začít reznout. Když voda zamrzne, její zvětšující se objem a hmotnost mohou poničit spoje a okapové háky.

Vybavte svou střechu bezpečnostními prvky – nejen v horských oblastech

S ohledem na klima v oblasti, kde stojí váš dům, byste měli myslet i na bezpečnostní prvky vaší střechy. „Rozmary počasí v poslední době jsou nevyzpytatelné, a tak stojí za to uvažovat o pořízení bezpečnostních prvků již od nadmořské výšky 400 m n. m.,” uvádí Štěpán Lášek. Sníh, který nekontrolovaně sjíždí ze střechy, totiž může poškodit nejen okapy, ale i bezprostřední okolí vašeho domu – například zaparkovaná auta. Nemluvě o ohrožení chodců procházejících pod vaší střechou.

V oblastech do 900 m n. m. Lindab doporučuje instalovat speciální zachytávače a ocelové rozrážeče sněhu po celé ploše střechy. Pokud jde o sklon střechy, sněhové zábrany se doporučují a často také při projektování domu předepisují pro sklon vyšší než 10º. Ve vyšších polohách je sněhové zábrany vhodné umístit především v okapové části, nad balkony a nad vchodem. V horských oblastech se pak podle stavebních norem musí na okraj střechy namontovat účinnější zábrany v podobě například tyčového zátarasu proti sesuvu sněhu.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi