fbpx

Co nás zaujalo na veletrzích For Arch a For Therm 20140

Minulý týden se v Praze konaly veletrhy For Arch a For Therm 2014. Byli jsme u toho a máme pro vás fotky několika zajímavých exponátů.

Jako každý rok i letos přilákal veletrh For Arch a s ním spojené další výstavní akce celou řadu vystavovatelů. Trochu zklamáním byl pro nás souběžný veletrh For Therm, který se zaměřuje na vytápění a vzduchotechniku. Nejen, že se nám zdá, že ubylo vystavovatelů, ale nížila se i pestrost vystavovaných exponátů. Nejvíce zde byly k vidění kotle na tuhá paliva, krby a kamna. Až se zdá, jako by češi byli spíše národ nadšených amatérských dřevorubců. Naopak moderních plynových kotlů, na které jsme byli zvědavi, zde moc nebylo. Také technologií pro využívání alternativních energií zde příliš nebylo.

Vlastní For Arch nás překvapil spíše příjemně, kromě tradičních expozic velkých výrobců stavebních materiálů (Heluz, Xella, Wienerberger), zde bylo k vidění mnoho zajímavého – hlavně z oboru dřevostaveb. Zatím poměrně netradiční jsou v Česku například domy z lepených hranolů, které trochu připomínají sruby a nabízí poměrně příjemnou skandinávskou estetiku. Zdá se nám také, že stále populárnější začínají být také izolační materiály na bázi dřevěných vláken.

Reklama

EKOLOGICKÝ BOJLER: Nový elektrický bojler společnosti DZ Dražice je vyrobený z recyklovaných materiálů

DETAIL: Moderní bojlery většinou nabízí přehledný indikátor stavu a teploty vody.

PRO CHYTRÉ DOMY: Dotykové termostaty DEVIreg a ovládací centrum vytápění DEVIlink.

TREND: Hitem následujících let se možná stanou lokální větrací jednotky s rekuperací tepla. Na snímku je vidět instalace lokálního větrání Dimplex DL 50. Na veletrhu jsme objevili ještě jeden velmi podobný produkt s nižší cenou (fotografie a technické údaje máme od dodavatele přislíbeny).

RETRO: Veletrh For Therm občas působil jako ráj chalupářů. I přes retro vzhled nabízí moderní kachlová kamna všechny pokročilé technologie, jako je například sekundární spalování a dobrá regulace.

NESTÁRNOUCÍ: Asi většina chatařů zná kamna Petry. Zde je jedna z nesčetných variant i s průhlednými dvířky.

JEDNODUCHÉ OVLÁDÁNÍ: Tepelné čerpadlo země/voda s vestavěným zásobníkem na teplou vodu. Společnost Nibe inovovala mimo jiné i ovládání, které by mělo být nyní velmi snadné. Tepelné čerpadlo lze propojit s mobilním telefonem a ovládat na dálku.

TECHNOLOGIE: Předsazená montáž okna pomocí uchycení v izolační hmotě Compacfoam.

NÁPAD: Tvarovky ze silného polyethylenu pro vytvoření odvětrávané mezery pod podlahou. Opatření proti vlhkosti a radonu.

NOVINKA: S dřevocementovými deskami Cetris lze nyní snadno vytvořit podlahu. Podlahové desky Cetris se spojením pero-drážka

TRADIČNÍ MATERIÁL: Pokud hodláte stavět dům z cihel, zkuste některý z výrobků cihelny Erbersdobler, která nabízí duté cihlové bloky i cihly plněné minerální vatou. Jejich cena se nám zdá srovnatelná s obvyklou konkurencí.

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz