fbpx

Co nahradí jednorázové plasty? Třeba banánové listy0

Asi se shodneme na tom, že výrobky z jednorázových plastů jsou nejen odporné, ale také zbytečně zatěžují životní prostředí. Indická společnost Banana Leafs Technology nyní přišla se zajímavým materiálovým řešením – jednorázový plast mohou dobře nahradit upravené banánové listy.

Banánové listy mohou dobře nahradit jednorázové plasty.

Firma dokáže ekologicky nezávadným procesem změnit výchozí surovinu – listy banánovníku – na poměrně odolný a relativně trvanlivý materiál. A to se zachováním základní výhody – jednoduché likvidace kompostováním. Technologie umožňuje zlepšit nosnost, odolnost vůči extrémním teplotám, trvanlivost, pružnost a flexibilitu banánových listů, z nich je pak možné vytváře celou řadu výrobků. Podle údajů výrobce by měly produkty z upravených banánových listů vydržet až tři roky, což je pro náhražky jednorázových plastů dostatečně dlouhá doba. Pak se prostě zkompostují nebo se jimi nakrmí domácí zvířata.

V současné době nabízí společnost Banana Leaf Technology z tohoto materiálu 30 různých produktů. Najdete mezi nimi talíře, šálky, krabice, psací papír nebo obálky. Vzhledem k tomu, že technologie výroby materiálu z banánových listů je docela flexibilní, lze očekávat, že se v budoucnu objeví další obalové „banánové“ materiály.

Reklama

Firma Banana Leafs Technology chce tuto technologii licencovat dalším výrobcům obalových materiálů.

Za materiálem stojí 11 let vývoje. Firma chce technologii úpravy banánových listů nejen dále vyvíjet, ale také licencovat dalším výrobcům obalových materiálů.

Foto: Banana Leafs Technology

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.