fbpx

Co jsou to eurookna a odkud se vzal ten název? Podívejte se.1

Chystáte renovaci domu a budete měnit i okna? Řemeslníci i vyhledávače na vás chrlí pojem eurookna a vy netušíte, v čem jsou tak úžasná? Zjistěte, co jsou eurookna a vyberte ta správná pro svůj dům.

Dřevěná okna mají na rozdíl od těch plastových nepopiratelnou estetickou krásu.

Základním materiálem eurooken je dřevo – takzvaný eurohranol. Odtud tedy asi pochází toto označení oken s dřevěnými rámy. Jedná se o hranol ze třech slepených vrstev dřeva, přičemž na vrchní straně je použito kvalitní dřevo. Díky slepeným vrstvám se eliminuje kroucení další tvarové změny. Nejčastějším materiálem pro eurohranoly je smrkové dřevo, často se zde uplatňuje i borovice, dub či modřín. Dřevo dobře propouští vlhkost a zároveň dobře izoluje.

Eurohranoly se dodávají v různých délkách, přičemž dřevo je v nich napojeno zubovým (cinkovaným) spojem. Pokud hranol cinkované spoje neobsahuje, označuje se jako fix. Zmiňujeme se o tom proto, že tento spoj pak obvykle najdete také někde na okenních rámech. Materiál v kvalitě fix je samozřejmě asi o 25 – 35 % dražší, což se také projeví na ceně oken.

Reklama

Nevýhodou je, že dřevěná okna vyžadují v průběhu let péči – jednou za pět nebo osm let je třeba je znovu natřít ochranným nátěrem. Většina eurooken se vyznačuje dobrými mechanickými i funkčními vlastnostmi a kvalitní povrchovou úpravou – záleží ale vždy na konkrétním výrobci.

Typy eurooken

Díky nadčasovému vzhledu a vynikajícím izolačním vlastnostem se dřevěná okna používají v novostavbách rodinných domů, využít je lze v pasivních a nízkoenergetických domech i ve firemních budovách. Většina výrobců má v nabídce dva typy eurooken: pro běžné novostavby a pro pasivní domy. Eurookna jsou cenově dostupná a většinou mají moderní design. Eurookna si můžete nechat vyrobit také na míru. V tomto jsou velmi flexibilní.

Označení eurookno nic nevypovídá (kromě použitého materiálu) o designu okna. Okno z europrofilu může mít různou tloušťku rámu i nejrůznější dělení. Dodavatelské firmy nabízí i eurohranoly pro kastlová okna.

Eurookno z modřínu i dubu

Hlavní výhodou eurooken je, že jsou vyrobené z přírodního materiálu. Využívají se různé druhy dřeva: smrk, borovice, modřín nebo dub. Na výběr je i široké spektrum laků a lazur. Většina výrobců poskytuje záruku na okna od 5 do 15 let v závislosti na použitém materiálu a způsobu zpracování. Samotná životnost dřevěných oken se počítá na vyšší desítky let, pokud se o ně správně postaráte.

Řez oknem z dřevěných europrofilů.

Tepelné vlastnosti eurooken

U oken je rozhodující nejen vzhled, ale především tepelně-izolační vlastnosti. Eurookna jsou univerzální okna, která se prodávají nejčastěji s izolačním trojsklem. O tepelných vlastnostech nejlépe napoví ukazatel Uw (Součinitel prostupu tepla celým oknem), který by měl mít maximální hodnotu 1,1. Čím nižší tato hodnota je, tím lépe okno izoluje.

Označení „eurookno“ nic nevypovídá (kromě použitého materiálu) o designu okna.

Údržba eurooken

Protože jsou eurookna vyrobena ze dřeva, neobejdou se alespoň bez občasné údržby. Jednou za několik let je třeba eurookna zrenovovat a natřít. Pravidelná údržba prodlužuje životnost eurooken, podle odhadů výrobců mohou vydržet až sto let.

Eurookna v kostce

  • Mají dlouhou životnost, při dobrém zacházení a pravidelné údržbě až 100 let.
  • Dobře tepelně izolují, vybírejte součinitel prostupu tepla Uw nižší než 1,1.
  • Využívají obnovitelný materiál, například smrkové nebo dubové dřevo.
  • Mají dobré akustické vlastnosti, izolují hluk.
  • Musí se udržovat – jednou za čas obnovit nátěr.
  • Jsou cenově dostupná, ale jsou mírně dražší než plastová okna.

Autor: Jana Poncarová