Definice stykače říká, že se jedná o spínač elektrického mechanismu. Jinými slovy: jedná se o elektrickou součástku, která svou konstrukcí umožňuje zapínání a vypínání proudu v elektrických obvodech. Když v obvodu nastane určitá událost, stykač obvykle vede proud nebo obvod přeruší.
Účelem použití správného stykače pro daný obvod je chránit komponenty a zapínat nebo vypínat obvod v závislosti na událostech, které nastanou, nebo na signálech, které jsou stykači předávány.

O stykačích obecně
Stykač je zařízení, které musí mít velmi vysokou odolnost proti přepětí nebo přehřátí. Stykač je řízen programovatelným regulátorem, který je zodpovědný za provoz celého obvodu. Stykač je v porovnání s ostatními součástkami v obvodu lehký a malý. Je důležité, aby byl zaručen spolehlivý provoz.
Samotný mechanismus je namontován na izolované základně. Stykač má pevné jádro obklopené cívkou. Každý mechanismus tohoto typu má čtyři typy kontaktů. Jedná se o:
- pohyblivé,
- nepohyblivé,
- Normálně otevřený,
- normálně uzavřený.
Tlak na kontakt je vyvíjen speciálními kontaktními pružinami, které udržují kontakt v určité poloze. Ve stykačích se používají také obloukové kalicí komory.
Samotný stykač je bez příslušné dodatečné montáže prakticky nepoužitelný. Z tohoto důvodu výrobci nabízejí řadu doplňkových řešení, která umožňují efektivní řízení stykačů a podporují jejich provoz.
Aplikace stykačů
Stykače se hojně používají prakticky ve všech průmyslových odvětvích. Od elektrických obvodů používaných ve stavebnictví přes těžký průmysl, strojírenství, energetiku až po automobilový průmysl.
Stykače se často používají zejména ve strojírenství. Umožňují přesné a bezpečné řízení elektrických obvodů a napájení jednotlivých modulů strojů nebo i celých výrobních linek.
Stykače se nacházejí prakticky ve všech elektricky poháněných zařízeních. Motory, čerpadla, turbíny, ohřívače a dokonce i zařízení HVAC jsou vybaveny těmito jednoduchými, ale účinnými mechanismy.
V jednom obvodu je velmi často více stykačů. První stykač je obvykle zodpovědný za přemostění kontaktů a spínání obvodu. Poté se aktivuje větší stykač.
Donedávna se stykače používaly k řízení celých výrobních linek. Dnes jsou podporovány řídicími jednotkami a relé a také časovými moduly. Přesto se stykače díky své vysoké funkčnosti stále používají ve velmi širokém spektru aplikací, především ve strojírenství.
Výhody a nevýhody stykačů
Stykače mají své výhody i nevýhody – jako každé zařízení. Mezi výhody jistě patří široká škála aplikací stykačů. Stykače lze díky jejich velkému spínacímu výkonu použít prakticky v jakémkoli obvodu. Umožňují zvýšit bezpečnost celého obvodu a připojených zařízení a komponent.
Pokud jde o nevýhody, je třeba věnovat pozornost jejich rychlosti vypnutí. Stykače jsou mnohem pomalejší než relé a velké stykače vyžadují menší budicí jednotku. Nevýhodou – i když zanedbatelnou – je, že montáž stykače trvá déle než montáž relé.
Zdroj obrázku: Getti / Shutterstock.com