Střechou uniká nezanedbatelné množství tepla, a její správné zateplení je proto velmi důležité z hlediska snížení energetické náročnosti domu. Jinými slovy, pokud dobře zateplíte střechu svého domu, radikálně snížíte své náklady na teplo. Co všechno byste o zateplení střechy měli vědět?

Podle odhadu odborníků může nezateplenou střechou unikat i 15 % tepla. Dobrá tepelná izolace střechy je proto často důležitější než prosté zateplení obvodových stěn domu. Kvalitním zateplením střechy navíc můžete získat i další cenné prostory v domě – obyvatelné podkroví.
Při zateplení střech domů se uplatňují nejrůznější tepelně-izolační materiály. Vedle běžného pěnového polystyrenu, jsou to třeba PIR desky nebo desky z minerální vlny. Právě tento přírodní (jde o roztavený kámen, většinou čedič) materiál má při zateplování střechy několik výhod. Je nehořlavý, pohlcuje hluk, dobře se s ním pracuje a nabízí velmi dobré izolační vlastnosti.
Zateplení střechy se podle provedení rozděluje na dvě velké supiny – na mezikrokevní a nadkrokevní. I když je nadkrokevní zateplení považováno za modernější a účinnější, oba způsoby mají své výhody a nevýhody.
Zateplení střechy mezi krokvemi
Mezikrokevní zateplení střechy je starší a tradičnější postup, jak získat obyvatelné podkroví. Tepelná izolace je v tomto případě umístěna mezi krokvemi. Tepelně izolační materiál musí být trochu pružný, protože izolace je mezi krokvemi mírně natlačena. Pro mezikrokevní zateplení se často používá právě minerální vlna, je ale možné použít třeba jutu, ovčí vlnu, konopnou vatu nebo materiály z dřevovlákna. Nad krokvemi směrem ven se už obvykle instaluje pouze hydroizolace přichycená ke krokvím kontralatěmi a na nich pak už jen střešní latě a krytinou.
Mezikrokevní zateplení střechy je jednoduché, dům máte rychleji „pod střechou“ a samotné izolování a další práce v podkroví už pak probíhají zevnitř. Jsou zde ale také nevýhody: Abyste střechu a podkroví dobře zateplili, je nutné zevnitř přidat ještě jednu vrstvu izolace a parobrzdnou folii. Samotné krokve totiž tvoří tepelné mosty, které je dobré něčím ještě překrýt. Dodatečná vrstva tepelné izolace pak samozřejmě ubírá prostor v podkroví.
Zateplení střechy nad krokvemi
Modernější nadkrokevní zateplovací systém je umístěn až na bednění nad krokvemi v exteriéru – tvoří souvislou vrstvu pod střešní krytinou. Díky tomu je možné v podkroví zachovat prostor s pohledovými krokvemi, který by byl jinak vyplněn tepelnou izolací. Nezdá se to, ale efekt na zvětšení prostoru podkroví je při nadkrokevním zateplení docela velký.
Výhody nadkrokevní izolace jsou jasné. Nejen že získáte větší obytný prostor v podkroví, ale souvislá vrstva zateplení střechy také mnohem lépe izoluje. Bednění, na němž je tepelná izolace umístěna, navíc může sloužit ze strany interiéru jako pohledová vrstva. Obvykle jsou to palubky.

Nevýhodou nadkrokevního zateplení střechy je větší pracnost a vyšší nároky na um řemeslníků. Tento způsob zateplení střechy je také obvykle mírně dražší. Výrobci ale nabízí ucelené systémy všech komponent nadkrokevního zateplení, což jeho náročnější instalaci usnadňuje.
Na co je dobré myslet
Zateplení střechy je poměrně náročný proces, který je dobré dobře naplánovat. Rozhodně se vyplatí při této příležitosti nejen střechu zateplit, ale také případně opravit. Může to týkat zejména krovu a také krytiny. Pokud bydlíte v rušné lokalitě, věnujte pozornost také hlukové izolaci. Také v současnosti velmi oblíbená plechová střešní krytina do interiéru hodně přenáší hluk deště. I v tomto vám může pomoci minerální vlna, která má dobré protihlukové vlastnosti. A nezapomeňte, že na zateplení střechy můžete získat dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám. A to v případě, že budete střechu zateplovat svépomocí.