fbpx

Co dělat na zahradě v červnu0

V tomto měsíci zahrada kvete, bují, voní a začíná vydávat své první plody. Letos – pravda – trochu méně ochotně. Navíc se nemusíte bát ani vysetí pro pozdní sklizeň. Pojďme se ale na všechny potřebné úkony podívat hezky krok za krokem.

Zdroj: Pixabay

Zahrada v červnu

Rajčata

K rajčatům dejte tyčky a postupně je přivažte nebo připevněte klipsíky, případně použijte spirálovité tyčky, kolem kterých se rostliny zvládnou obtočit i samy. Vylamujte postranní výhonky, které by mohly rostlinu oslabovat. Ovšem jen u popínavých odrůd! Dejte pozor také na houbová onemocnění a při zalévání dbejte na to, abyste vodu lili do zeminy a ne přes listy. Určitě také nezapomeňte na přihnojení rajčat.

Papriky

Pořádně je vyvazujte a zpevňujte, aby se nepolámaly.

Reklama

Brambory

Abyste měli dobrou úrodu, přihrňte je zeminou. V případě vyšších srážek dejte pozor na plíseň bramborovou (poznáte ji podle šedočerných skvrn na nati). Jestli se objeví mandelinky, doporučujeme jejich ruční sběr a likvidaci.

Jahody

Dejte pod ně mulčovací materiál (textilii, slámu apod.), aby se zralé plody neušpinily. Plody také chraňte před slimáky, některou z osvědčených pastí či zábran.

O dobré úrodě rajčat rozhoduje také správná péče o rostliny na počátku léta. Ilustrační foto Pixabay.com

Ovocné stromy

Jestli máte u jabloní a hrušní nasazeno až moc plodů, proberte je tak, aby mezi nimi byl rozestup cca 10 cm.

Trávník

Potřebuje pravidelné sečení i hnojení. A jestli moc neprší, pak i zavlažování.

Živý plot

Na konci června je vhodná chvíle pro jeho řez.

Okrasná zahrada

Přihnojte růže i letničky, nařízkujte okrasné keře (například šeřík, hortenzii, plaménky či magnólii). Z růží také odstraňujte odkvetlé květy, aby udělaly místo těm dalším. V půlce června vytáhněte ze země cibulky narcisů a tulipánů a uskladněte je na suché teplé místo až do podzimu, kdy je opět zasadíte.

Zpracování prvních plodů

V červnu už si obvykle můžete začít pochutnávat na jahodách, malinách, rybízu, třešních i hrášku. Pusťte se tedy do výroby marmelád, džemů, pyré, nebo plody jednoduše zamrazte. Alespoň u nás je ale letos vše trochu zpožděné, takže více úrody si asi užijeme až tak na přelomu června a července.

Každopádně se můžete pustit do zpracování bylinek, například jejich sušením.

Co ještě vysadit v červnu

Klidně se ještě pusťte do výsadby:

  • mrkve,
  • červené řepy,
  • fazolí a hrášku,
  • zelí, kapusty a salátů,
  • pórku,
  • ještě jednou můžete otočit třeba i ředkvičky.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.