Pánové, troufnete si vyrobit vlastní nůž? Potřebujete k tomu špetku zručnosti a též nějaké ty znalosti. Například o nožířské oceli.

Ženy dnes vládnou mnoha rukodělnými technikami. Mnohdy nevěřícně koukáme, jak z obyčejné polymerové hmoty umí vymodelovat naprosto dokonalé šperky, s tavnou pistolí dovedou vyrobit neuvěřitelné sezónní dekorace a nedejbože se jim do rukou dostane lupénková pila. To pak vyřezávají vánoční ozdoby i hračky pro děti. U nás doma už se neháčkuje a neplete jako za časů našich babiček. Ze starých technik zůstalo už jen šití, avšak i to mnohem sofistikovanější. A jakých nových rukodělných prací jsme se chytli my muži? Vaříme si vlastní pivo (i to je podle mne DIY jak má být), vyrábíme si luxusní pera a též dokonalé nože. Napadlo by vás, že právě nožířství se v 21. století stane tak oblíbeným mužským hobby?

Nožířství je pánské hobby jak má být
Umožňuje nám ponořit se hned do problematiky několika oborů a řemesel. Hodí se nám informace o materiálech pro čepele na nože i střenky, o jejich zpracování i zdobení. Určitě ale nesmíme zapomenout na znalosti z oblasti kožedělné výroby, protože krásný nůž si zaslouží stejně dokonalé pouzdro.
Výhodou dnešní doby je, že se s nožířským řemeslem dokážeme seznamovat postupně. Svůj první nůž si můžeme klidně připravit ze speciální stavebnice nožů. Později máme možnost sestavit nůž z hotové čepele a zkusit si vyrobit střenku. A pak je tady vyšší level nožířství, kdy si vlastnoručně z plátu ocele vyrobíme vlastní čepel. Tu se nám již hodí skutečně odbornější informace a znalosti o nožířských ocelích. Seznam všech častých nožířských ocelí je k dispozici zde. Jako začátečníci byste se ale v tomto dlouhém seznamu velice rychle ztratili. Pojďte se podívat na ty nejznámější.

Nožířské oceli, které musíte znát
Vědět podrobnější informace o nožířských ocelích se hodí i jenom tehdy, když si chceme kvalitní nůž koupit. Věřte mi, že tyto znalosti vás pozvednou i v očích vaší partnerky. Vždyť nůž je rozhodně důležitějším kuchyňským nářadím než vařečka. Kvalita ostří nože se posuzuje podle jeho houževnatosti a tvrdosti. Tyto dvě důležité vlastnosti ovlivňuje to, jak kvalitní je slitina, ze které se čepel vyrábí, jaká je její korozní odolnost, ale třeba i odolnost vůči chemickým látkám. Samotná tvrdost nožířské oceli je ovlivněna obsahem uhlíku v materiálu, tzv. velikost zrna, ale i množstvím legujících prvků.
Nožířské oceli mají své specifické označení. To se hodí znát, když si kupujete ocel na výrobu vlastní čepele. Název začínající číslem 10 označuje uhlíkovou ocel pro výrobu nožů. Jiné číslo na začátku označení znamená, že jde o litinovou ocel na nože. Pokud je tvar číselného označení ve formátu 50XX, jde o chromovanou nožířskou ocel.

Existuje celá řada oblíbených nožířských ocelí. Zcela nejčastěji používanou je nožířská ocel 50100. Často se používá taktéž ocel 52100, což je rovněž vysokouhlíková ocel, která však má nízký obsah Mn a Cr. Další běžným vysokouhlíkovým materiálem je ocel 1095. Je kalená ve vodě a má tvrdost do 66 HRC. Na tomto materiálu oceníte vysokou lomovou houževnatost a výborné abrazivní vlastnosti. Zajímavými a oblíbenými jsou též korozivzdorné ocele N690 a k110.
Když hledáte speciální nožířskou ocel
Jakmile se ponoříte do studia všeho kolem nožířských ocelí, narazíte i na různé zajímavosti. Takovou je třeba damašková ocel. Na Jatagan si máte možnost koupit již hotové čepele nožů z damascénské ocele. Jejich specifikem je speciální vnitřní struktura v jejímž složení se střídají dvě, nebo i více vrstev různých typů ocelí. To dává oceli čepele nejen velice zajímavé vlastnosti po funkční stránce, ale jsou i esteticky naprosto neopakovatelné a krásné.

Pro ty, kdo preferují nerezové čepele, je určena ocel Elmax. Tuto speciální ocel vyrobenou technologií práškové metalurgie vyrábí švédský ocelářský koncern Udeholm. Jde o světově proslulou ocel, která má výborné řezné vlastnosti s mimořádně trvanlivý ostřím. Použitá technologie zvyšuje houževnatost materiálu a současně pevnost, a to i při vysoké tvrdosti 58 až 60 HRC. Ocel je dodávána již vyžíhaná.
Zajímavé složení nabízí ocel na výrobu nože s označením x50crmov15. Jde o martenzitickou ocel ideální právě pro nože a další řezné nástroje. Její tvrdost podle Rockwella je 58 až 58,5 HRC. Složení je uhlík: 0,48 až 0,60 %, chrom: 14,50 %, molybden: 0,65 % a vanad: 0,15 %. Kalicí teplota je 980 až 1050 °C a kalení probíhá v oleji. Následně se ocel propouští dvě hodiny při teplotě 160 °C.
Za zmínku stojí i tzv. carbonfiber. Jde o uhlíkové vlákno, nebo též karbonové vlákno, které se však nepoužívá na čepele, ale na střenky. Toto tenké karbonové vlákno s unikátní pevností se využívá rovněž v letectví na trupy letadel, na části automobilových karoserií, ale i na skluznice lyží.