fbpx

Čistička vzduchu vyvinutá NASA pohltí veškeré biologické nečistoty0

Nová čistička vzduchu vznikla díky úsilí NASA a po 12 letech testování se dostává na trh. Účinně neutralizovat škodlivé látky by měla stejně dobře na Mezinárodní vesmírné stanici jako u vás doma.

Nutnost eliminovat obsah vzdušných nečistot na Mezinárodní vesmírné stanici NASA, přivedl místní vědce ke spolupráci s Univerzitou ve Wisconsinu. Společně přišli na způsob, jak účinně pohlcovat biologické patogeny. Výsledkem jejich spolupráce se stala čistička vzduchu Airocide, která je nyní po 12 letech vědeckého testování dostupná i pro využití v domácnostech.

„Není třeba vyměňovat nebo čistit filtry, reakční komora čističky je účinná zhruba rok.“

Reklama

Čistička Airocide využívá zcela jinou technologii než přístroje, které dnes běžně pořídíte. Celé její „kouzlo“ je postaveno na zvláštní technologii. Každá jednotka obsahuje reakční komoru s vysoce reaktivním katalyzátorem. Jsou zde tisíce malých skleněných kroužků pokrytých uvnitř i zvenčí oxidem titaničitým, který za pomoci velmi intenzivního světla produkuje hydroxyly. Když se vzdušné molekuly nečistot střetnou s hydroxylem, rozdělí se na svazky uhlíku v těchto molekulách. Matice vysoce reaktivních katalyzátorů tímto způsobem zneškodní při styku veškeré patogeny. Nevzniká při tom ozon nebo jiné plyny, navíc se kromě oxidu titaničitého nepoužívají žádné jiné chemické složky. 


Nenápadný pomocník do domácnosti. Čistý vzduch díky technologii NASA. Foto: gizmag.com

Podle společnosti Airocide dokáže čistička s vysokou účinností neutralizovat biologické nečistoty, jako jsou plísně, houby, pyl, roztoči, viry a bakterie a některé těkavé organické látky pocházející například z koberců, barviv nebo čisticích prostředků. Výhodou čističky je také absence potřeby vyměňovat nebo čistit její filtr. Reakční komora je účinná přibližně rok, po této době je vhodné ji vyměnit. A cena? Čističku pořídíte za 799 USD, tedy necelých 16 tisíc korun, nová reakční komora stojí 99 USD (asi 1 980 korun).

Čistička zvládne (průměrné výsledky):

  • snížit o 73 % množství bakterií a plísní v kanceláři
  • snížit o 75 % množství bakterií a plísní v domácnosti
  • snížit o 81 % množství bakterií a plísní v zubních ordinacích
  • snížit o 60 % množství bakterií a plísní v prostorech, kde se pohybují děti

 
Čistička vzduchu Airocide zaujme i neobvyklým designem. Foto: airocide.com

Autor: Redakce Nazeleno.cz