fbpx

Číslo jedna v ochraně zvířat před predátory0

Elektrické ohradníky jsou často záchranou na odlehlých pastvinách, kde by živáčka nepotkal celý den. Ovšem vlka ano – ti vyrážejí za noci a nebýt elektrických ohradníků, mnoho chovatelů hospodářských zvířat by bylo nešťastných z té zkázy.

Elektrický ohradník je nepostradatelnou věcí třeba v zoologických zahradách. Pro bezpečnost návštěvníků je přítomnost elektrických ohradníků například u lvů a tygrů nezbytná – pokud tedy nejsou za mřížemi, ale ve volném výběhu. Kdyby nefungoval systém elektrických ohradníků, nemohli bychom si vychutnat safari, tak jak ho mají vytvořené v ZOO ve Dvoře Králové nad Labem.

Elektrické ohradníky jsou i přes veškeré hlasy a snahy je zakázat ve volné přírodě důležitou ochranou. Například značně přemnožené divoké prase dokáže napáchat takové škody na úrodě a nejen na ní. Divočáci přestávají být bojácní a troufnou si klidně i do oblastí, kde se ve dne běžně vyskytují lidé. Médii proběhla nejedna zmínka o tom, že divočáci rozryli fotbalové hřiště, něčí zahradu anebo pobíhají okolo chatových oblastí. Ovšem není se čemu divit: To, že se divočáci v posledních letech opakovaně přemnožují je jedna věc, ale druhá věc znamená, že prase divoké je chytrý tvor a když nemá dostatek potravy v lese a ubývají vhodná místa s potravou v přírodě, především neobdělané louky, jde si pro potravu k lidem.

A další použití elektrických ohradníků…? Znalci určitě ví, kam mířím. Jedná se o vytvoření ohrazení pastvin pro koně. Víme, že kůň je zvíře citlivé, ale často se mezi nimi najdou i tací, kteří jsou rození divoši. I proto je dobré nespoléhat na klasickou ohradu, ale zakoupit elektrický ohradník, který koňovi zaručeně neublíží, jen ho upozorní. Tak jako se pes naučí poslušnosti, tak se kůň naučí nedotýkat se ohradníku a zároveň jsou zvířata chráněna i před vnějšími predátory. Největším pozitivem elektrického ohradníku je, že je bezpečnější než tradiční hrazení, protože koně se o ohradu nechodí otírat a drbat, takže nevyvracejí sloupky. Jeho účinnost je jasná: Drží koně uvnitř a zároveň je chrání zvnějšku.

Mnohé citlivé povahy a ochránci zvířat tuto premisu neradi slyší, ale je to tak: Do hospodářské krajiny patří jak hospodářská zvířata, tak šelmy. A správně instalovaný elektrický ohradník dokáže v kombinaci s pasteveckým psem zajistit 95% ochranu před vlkem. Elektrické ohradníky se už vyplatily i mnoha zemědělcům právě jako ochrana před divočáky, kteří razí heslo „A po nás potopa“!

Zdroj foto unsplash.com

Autor: Komerční sdělení