fbpx

Cirkulární ekonomika v běžném životě0

O cirkulární ekonomice jste už nejspíš slyšeli. Většinou si ji spojujeme s „velkými strategiemi a firmami“, ale není tomu tak. Cirkulární ekonomiku můžete podporovat i vy, ve vašem běžném životě. Co přesně se tedy pod tímto pojmem skrývá a jak ji pomoci rozvíjet? Čtěte dále.

Zdroj: Pexels

Co je to cirkulární ekonomika

Jedná se o koncept, který se snaží nahradit lineární model ekonomiky. V něm zdroje a produkty putují od výroby přes spotřebitele až na skládku nebo do spalovny. Tedy v jedné linii, bez opakovaného využití. Kvůli tomu, že vyhození starého a výroba nového od píky je často levnější než oprava a opakované využití produktů, jde touto cestou stále velká řada firem.

Cirkulární ekonomika se ovšem snaží vytvořit uzavřený, cirkulární, systém, ve kterém se zdroje využívají co nejefektivněji a jsou recyklovány a opakovaně použity. Dochází tak ke snížení spotřeby surovin a snížení produkce odpadu.

Reklama

Zdroj: Pexels

Principy a přínosy cirkulární ekonomiky

Jedním z hlavních principů cirkulární ekonomiky je maximalizace hodnoty zdrojů během celého jejich životního cyklu. To znamená, že se snažíme využít zdroje co nejdéle, než se stanou odpadem. Například místo toho, abychom vyhodili stará elektronické zařízení, můžeme je recyklovat, opětovně použít jejich součásti nebo je v první řadě zkusit opravit.

Dalším principem je snižování spotřeby surovin. Cirkulární ekonomika se snaží vytvořit systém, kde se suroviny využívají co nejefektivněji a jsou recyklovány nebo opakovaně použity. Abychom tedy stále nevyráběli nové výrobky z nových surovin, můžeme využít staré suroviny a ty recyklovat.

Cirkulární ekonomika také nabízí potenciál snížit environmentální dopad ekonomiky. Protože snižuje spotřebu surovin a produkci odpadu, má přímý vliv na snížení emisí skleníkových plynů a znečištění vody a vzduchu.

Zdroj: Pexels

Cirkulární ekonomika v každodenním životě

Oblečení

Jedním z nejčastějších případů je oblečení. Znáte to sami – obchodní domy doslova raketovou rychlostí obměňují kolekce nových oděvů, které splňují nejnovější trendy módního průmyslu. Ovšem kvalita jednotlivých kousků je značně diskutabilní. Stačí pár vyprání a objeví se první dírky, přetočené švy, žmolky. Ale co, cena nového oblečení přece není nijak závratná, takže není problém nakoupit další a další a další. Všechny fast fashion řetězce totiž své oděvy nechávají šít ve sweatshopech v rozvojových zemích, což má vliv nejen na cenu, ale samozřejmě i na kvalitu. Tenhle systém však velmi negativně dopadá na životní prostředí. Například kvůli chemikáliím, které se při takovéto výrobě dostanou z továren do přírody, nebo obrovskému množství textilního odpadu, jenž končí na skládkách, a to nejen v podobě obnošeného oblečení, ale i toho, které se v obchodech ani neprodá a ještě se štítky putuje na smetiště.

Z tohoto až trochu zvráceného modelu fungování ovšem můžete vykročit:

  • Nakupujte oblečení od lokálních prodejců, které je vyrobeno z kvalitních materiálů a kvalitně zpracované.
  • Nakupujte oblečení z druhé ruky.
  • Oblečení, které nenosíte, přešijte, upcyklujte, vyměňte nebo někomu věnujte.
  • Poškozené oblečení automaticky nevyhazujte, ale zkuste ho nejdříve opravit.

Další zajímavé informace k tomuto tématu najdete v těchto článcích:

Znovupoužitelné produkty

Pamatujte, že jediné skutečně ekologické řešení je to znovupoužitelné. Jednorázovost a ekologie k sobě jednoduše nejdou. Ano, tento systém nedokážeme perfektně aplikovat na všechny předměty, které používáme, ale zkuste se doma porozhlédnout, které z „jednorázovek“ by šly nahradit, protože je používáme pouze z důvodu našeho komfortu.

Naše tipy na jednorázové předměty, které jdou snadno nahradit:

  • Koupelna – holicí strojky, odličovací tampony, čistítka do uší, kosmetika v klasických plastových obalech
  • Kuchyně – mikrotenové sáčky, plastové lahve, brčka, krabičky na jídlo, čisticí prostředky, kapsle na kávu, houbičky na mytí nádobí

Možností je spousta, stačí se podívat do nabídky zero waste e-shopu a uvidíte.

Tipy, jak zapojit cirkulární ekonomiku do každodenního života

  • Recyklace – V oblasti recyklování materiálů dochází neustále k novým pokrokům. Před nějakou dobou jste například do kontejneru na papír nemohli házet ruličky od toaletního papíru, ale díky postupu technologií se teď dá recyklovat i tento typ odpadu. Zajímejte se tedy o to, jak správně recyklovat nejen papír, plasty a sklo, ale také elektroodpad, nebo jak zpracovat bioodpad. Informace k tomuto tématu najdete například v těchto článcích:
  • Opravování věcí – Než něco vyhodíte, zkuste to opravit svépomocí či s pomocí odborníků. Ať už se bude jednat o oblečení, elektroniku, nábytek, nebo boty.
  • Z druhé ruky – Nákupy z druhé ruky už dávno neznamenají, že se jedná o pořízení nekvalitních nebo polorozbitých věcí. Často narazíte na předměty, které byly použity pouze jednou, ne-li vůbec. A vy jim tímhle způsobem dáte druhou šanci.
  • Používání toho, co máme – Dřív, než se vydáte na nákup, podívejte se, jestli danou věc opravdu potřebujete. Stejně tak pokud chcete přejít na znovupoužitelné produkty, neznamená to, že musíte okamžitě vyhodit všechny jednorázové. Jednoduše je používejte, dokud hezky slouží.

Autor: Bára Kocmánková