fbpx

Čím nahradit staré litinové radiátory?0

Litinové radiátory jsou teoreticky nezničitelné, přesto však může nastat situace, kdy je lepší se starých litinových radiátorů zbavit. Vhodnou náhradou mohou být ocelové radiátory podobného tvaru.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Litinové radiátory mohou být dobrým příkladem nadčasového vzhledu a prakticky nestárnoucí technologie. Dobře vypadají a ten, kdo kdysi vymyslel systém jejich segmentování a možnost snadné tvorby topných těles různých velikostí, by si jistě zasloužil nějaké ocenění za design.

Radiátory tradičního tvaru jsou nejen funkční, ale jedná se také o nadčasový doplněk interiéru. Foto: Zehnder

Pokud se o litinové radiátory dobře staráte, jejich životnost je téměř neomezená. Navíc je možné je poměrně dobře repasovat. Přesto se však v řadě případů stane, že chce už hodně rezavé litinové radiátory něčím nahradit. Dalším důvodem může být přechod na nízkoteplotní vytápění, pro které nejsou staré litinové radiátory příliš vhodné.

Reklama

Litinu nahrazuje ocel, tvar je podobný

Vhodnou cestou k takové modernizaci topení může být výměna starých radiátorů „jedna ku jedné“ jejich moderní variantou. Nové ocelové radiátory mají obvykle s těmi litinovými podobný tvar a velikost a nejen, že dobře vypadají, ale většinou také o něco lépe topí.

Charleston Retrofit umožňuje jednoduchou náhradu litinového radiátoru nebo výměnu starého radiátoru za nový. Foto: Zehnder

Jedním z takových produktů jsou ocelové radiátory Zehnder Charleston Retrofit. Ty nabízí příjemnou retro estetiku, jsou ovšem vyrobené z moderních materiálů a lze je úspěšně použít i pro nízkoteplotní otopné soustavy vytápěné tepelným čerpadlem nebo kondenzačním kotlem. Většinu topné energie do okolí odevzdávají v podobě příjemného sálavého tepla.

Největší výhodou je ale rozteč (vzdálenost napojení přívodu otopné vody a zpátečky), která odpovídá stávajícím rozvodům potrubí. Výrobce dodává radiátory s nejčastější roztečí 500 mm, 600 mm či 900 mm možné jsou ale i další varianty.

Způsob uchycení nového radiátoru. Foto: Zehnder

Ocelový radiátor Zehnder Charleston Retrofit lehčí než starší litinové modely. Při výměně je proto usadíte na nové uchycení, které je součástí dodávky. Co se týče velikosti (počtu segmentů), je nutné ji uvést v objednávce – radiátory vám přijde už kompletní i se systémem uchycení do stěny.

Rychlý náběh tepla i celkově lepší tepelná regulace

Díky použitému materiálu, mají moderní radiátory Zehnder rychlejší náběh tepla i rychleji chladnou.   Rychlé reakce radiátorů na změnu teplot jsou cenné zejména v rekonstruovaných budovách s moderní otopnou soustavou. Interiéry se rychle vyhřejí, ale zbytečně nepřetápí, když to není žádoucí. Podle údajů výrobce se povrch radiátoru při natápění nahřeje z 20 °C na 65 °C za pouhé 4 minuty, přičemž teploty 57 °C dosáhne již za 2 minuty. Při chladnutí dokáže zase lépe reagovat na požadavek snížení teploty. Hlavní výhodou ale zůstává zachování tradičního ověřeného designu s přidanou hodnotou moderních funkcí.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi