Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Cihly, izolace i tmavá barva – to vše pomáhá šetřit energii

Díky bohatému výběru stavebního materiálu lze snížit spotřebu energie v budovách. To ví asi každý, kdo staví nebo se alespoň chystá. Zapomeňte však pro dnešek na polystyren, máme po vás několik tipů na nové stavební materiály technologie pro nízkoenergetické budovy.

26. 11. 2012 | Martin Singr

Ve zkratce:

Současným trendem ve stavebnictví je volit co nejkvalitnější a zároveň nejúspornější materiály, které zajistí potřebný komfort a zároveň do budoucna sníží náklady na provoz objektu. Co se nabízí a jak je to účinné?

Množství tepla, které je nutné pro vytápění budovy ovlivňuje zejména to, kolik ho uniká ven. Teplo se může „ztrácet“ nejen okny, mizí i přes stěny, střechu nebo podlahu informují odborníci z chemické společnosti BASF. Přes okna jsou úniky nejvíce markantní, tudy uniká až 53 % tepla. Stěnami pak pro jejich velkou plochu 34 %, střechou 8 % a vnitřní konstrukcí se ztrácí 5 %.

Naštěstí již lze proti těmto ztrátám bojovat. Zbraní je tepelný management budov, jenž zabezpečuje řízení spotřeby energie prostřednictvím stavebních materiálů. A těch je na trhu slušný výběr. Kdo se pro ně rozhodne, volí chytře. Polystyren samozřejmě něco stojí a o co tlustší, tím více, ale náklady se brzy vrátí. Na jaře budete při pohledu na účet za teplo (nebo na uhlí, které po zimě zbylo) mile překvapeni.

S rostoucí cenou energií mají lidé stále větší zájem zateplit si plášť budovy. Zateplovací systém s tepelnou izolací z minerální vlny, anebo z polystyrenu, je podle společnosti BASF v současnosti nejefektivnější cestou ke snížení spotřeby tepla na vytápění. Úspora nákladů na vytápění se pohybuje od 25 do 40 %. To jsou tisíce korun, tedy žádné nízké částky. Díky zateplení ale lze také ochránit fasádu před nepříznivými povětrnostními vlivy.

Izolace a zateplení domů:

Šedý polystyren je populární

Stále více stavitelů dává přednost šedému polystyrenu, který má díky přidanému grafitu o 30 % lepší izolační vlastnosti než bílý. V praxi to znamená lepší zateplení s možností použít menší vrstvu izolace. Takový polystyren je například materiál MultiTherm NEO od BASF. Grafitové částice fungují na principu pohlcování a vyzařování tepelného záření zpět do prostoru, čímž znemožňují přechod tepla zářením z interiéru do exteriéru.

"Úspora nákladů na vytápění se při kvalitním zateplení domu pohybuje od 25 do 40 %"

„Mezi výhody tohoto systému patří nízký koeficient vodivosti tepla λ = 0,031 W/mK, o cca 20% lepší tepelně-izolační vlastnosti v porovnání s ostatními systémy dostupnými na trhu,“ řekl Jozef Horváth, výrobní manažer BASF na Slovensku. Zde se vše zkusilo v praxi na rekonstrukci školy v Lietavskej Lúčke. Po použití nejmodernějších materiálů došlo ve srovnání s výchozím stavem k úspoře spotřeby plynu o 75 % (2006: 284 370 kWh ročně, 2010: 71 000 kWh ročně).

Vzhledem k nebezpečí vzniku tepelných mostů musí projektanti věnovat pozornost i zateplení balkonového systému, ačkoliv to samo o sobě velký vliv na úsporu energie nemá. Zde přichází ke slovu speciální hydroizolace. Některé balkony lze pro úsporu tepla i zasklít, nicméně balkon není zrovna častou součástí rodinných domů a zasklení lodžie může přinést í některé další problémy s mikroklimatem v místnosti.

zateplení poystyrenem

Polystyren je oblíbený pro svoji nízkou cenu a dobré izolační vlastnosti, nyní se začíná uplatňovat jeho šedá varianta a přidaným grafitem, která izoluje podle údajů výrobce až o 30 % lépe. Foto: Sdružení EPS

Ačkoliv většina domů je zateplena polystyrenem, jsou i jiné možnosti. Jednou z nich je třeba stříkací pěna Elastospray. Tento polyuretanový materiál má nejnižší tepelnou vodivost, zabezpečuje dlouhodobou stálost izolačních vlastností, prevenci vůči teplotním ztrátám, jednoduchou a rychlou aplikaci a vodotěsnost.

Cihla a izolace v jednom

Další možností je použít lépe izolující cihly. Třeba firma Betonové stavby – Group Klatovy používá pro obvodové zdivo inteligentní stavební systém LEGOTHERM s tepelným odporem zdiva bez omítek R = 4,25 m2 K/W. S tepelně-izolačními omítkami se hodnosty zlepší na R = 4,54 m2 K/W a U = 0,22 W/m2K1.

Obvodové zdivo široké 365 mm s vložkou z tvrzeného samozhášivého polystyrénu tloušťky 120 mm v kombinaci s liaporbetonovou částí tvárnice by mělo zajistit dobré izolační vlastnosti s nadstandardní akumulací tepla bez nutnosti dodatečného zateplení v nízkoenergetickém standardu.

Konkurence ale nespí. Letos byl v rámci soutěže E.ON Energy Globe Award ČR nominován cihelný blok Heluz Family 2in1. Jedná se o cihly plněné izolantem, které již nepotřebují – pokud budou dodrženy technologické zásady při omítání - další vnější zateplení. Cihly mají žebra a otvory plněné expandovaným polystyrenem, který se teprve po uložení do cihly pění. „Izolant je v případě užití tohoto výrobku uzavřen navždy uvnitř stěny, přičemž rozdíl ceny zdiva z cihel HELUZ Family a zdiva zatepleného vnějším kontaktním zateplovacím systémem je zanedbatelný,“ uvádí výrobce.

Navzdory těmto slovům si ale předseda Sdružení EPS Pavel Zemene myslí, že je technicky i ekonomicky mnohem lepší cesta kombinovat zdící materiály s izolačními. Co se týká optimální tloušťky, vždy závisí na konkrétní konstrukci, ale pohybuje se od 15 do 25 cm. „Tloušťky izolací nad 30 cm na obvodových stěnách a nad 50 cm na střeše již většinou nepřináší odpovídající efekt,“ říká Zemene.

Natřete to tmavě!

Tím ale vše nekončí, vývoj jde kupředu i v barvách. Díky solárnímu teplotnímu managementu lze použít tmavé barvy a zabránit přehřívání objektu. A nejen to, dá se i dosáhnout úspor energie. Zatímco obyčejná tmavá barva absorbuje teplo, přehřívá se a způsobuje v létě i přehřívání interiérů, díky použití transparentního neabsorbujícího černého pigmentu namísto sazí je budova chladnější. Teplo se totiž neabsorbuje, ale odráží. Použít tuto barvu lze nejen na stěny, ale třeba i na střechy.

„V Německu se realizoval například projekt řadových domů, kde měl být jeden černý a druhý bílý. Při použití běžných barev by to nebylo efektivní, ale při použití barvy s těmito reflexními pigmenty byla stavba v nízkoenergetickém standardu možná,“ vysvětluje Silvia Tajbliková zastupující BASF na Slovensku. Chladící účinek solárního tepelného managementu s použitím neabsorbujícího černého pigmentu v porovnání se sazemi se pohybuje od -6°C do -12°C. Tím klesají náklady na chlazení. A to jsou v praxi často vyšší částky než náklady na vytápění.

Související články

Tagy: Stavba a rekonstrukce, Izolace, Nízkoenergetické domy, Stavební materiál

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

HAAS+SOHN Rukov, s.r.o.

Tradiční český výrobce krbových kamen, krbových kamen s výměníkem, kachlových kamen, krbových vložek,…

<!-- -->
VESPER HOMES – plnohodnotné nízkoenergetické a pasivní domy

VESPER HOMES - Nová generace difúzně otevřeného stavebního a konstrukčního sytému na bázi masivního dřeva.…

<!-- -->
E.ON Česká republika, s.r.o.

Energetické společnosti působící pod značkou E.ON dodávají elektřinu, zemní plyn a související služby…

<!-- -->
FAKRO CZECH s.r.o.

Jsme pobočka nadnárodní dynamicky se rozvíjející společnosti, která se zabývá výrobou a prodejem střešních…

<!-- -->
KM BETA, a.s.

Největší český výrobce betonové střešní krytiny, vápenopískového zdicího systému SENDWIX a dále cihelného…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!