Díky bohatému výběru stavebního materiálu lze snížit spotřebu energie v budovách. To ví asi každý, kdo staví nebo se alespoň chystá. Zapomeňte však pro dnešek na polystyren, máme po vás několik tipů na nové stavební materiály technologie pro nízkoenergetické budovy.
Množství tepla, které je nutné pro vytápění budovy ovlivňuje zejména to, kolik ho uniká ven. Teplo se může „ztrácet“ nejen okny, mizí i přes stěny, střechu nebo podlahu informují odborníci z chemické společnosti BASF. Přes okna jsou úniky nejvíce markantní, tudy uniká až 53 % tepla. Stěnami pak pro jejich velkou plochu 34 %, střechou 8 % a vnitřní konstrukcí se ztrácí 5 %.
Naštěstí již lze proti těmto ztrátám bojovat. Zbraní je tepelný management budov, jenž zabezpečuje řízení spotřeby energie prostřednictvím stavebních materiálů. A těch je na trhu slušný výběr. Kdo se pro ně rozhodne, volí chytře. Polystyren samozřejmě něco stojí a o co tlustší, tím více, ale náklady se brzy vrátí. Na jaře budete při pohledu na účet za teplo (nebo na uhlí, které po zimě zbylo) mile překvapeni.
ReklamaS rostoucí cenou energií mají lidé stále větší zájem zateplit si plášť budovy. Zateplovací systém s tepelnou izolací z minerální vlny, anebo z polystyrenu, je podle společnosti BASF v současnosti nejefektivnější cestou ke snížení spotřeby tepla na vytápění. Úspora nákladů na vytápění se pohybuje od 25 do 40 %. To jsou tisíce korun, tedy žádné nízké částky. Díky zateplení ale lze také ochránit fasádu před nepříznivými povětrnostními vlivy.
Izolace a zateplení domů: |
Šedý polystyren je populární
Stále více stavitelů dává přednost šedému polystyrenu, který má díky přidanému grafitu o 30 % lepší izolační vlastnosti než bílý. V praxi to znamená lepší zateplení s možností použít menší vrstvu izolace. Takový polystyren je například materiál MultiTherm NEO od BASF. Grafitové částice fungují na principu pohlcování a vyzařování tepelného záření zpět do prostoru, čímž znemožňují přechod tepla zářením z interiéru do exteriéru.
„Úspora nákladů na vytápění se při kvalitním zateplení domu pohybuje od 25 do 40 %“
„Mezi výhody tohoto systému patří nízký koeficient vodivosti tepla λ = 0,031 W/mK, o cca 20% lepší tepelně-izolační vlastnosti v porovnání s ostatními systémy dostupnými na trhu,“ řekl Jozef Horváth, výrobní manažer BASF na Slovensku. Zde se vše zkusilo v praxi na rekonstrukci školy v Lietavskej Lúčke. Po použití nejmodernějších materiálů došlo ve srovnání s výchozím stavem k úspoře spotřeby plynu o 75 % (2006: 284 370 kWh ročně, 2010: 71 000 kWh ročně).
Vzhledem k nebezpečí vzniku tepelných mostů musí projektanti věnovat pozornost i zateplení balkonového systému, ačkoliv to samo o sobě velký vliv na úsporu energie nemá. Zde přichází ke slovu speciální hydroizolace. Některé balkony lze pro úsporu tepla i zasklít, nicméně balkon není zrovna častou součástí rodinných domů a zasklení lodžie může přinést í některé další problémy s mikroklimatem v místnosti.
Polystyren je oblíbený pro svoji nízkou cenu a dobré izolační vlastnosti, nyní se začíná uplatňovat jeho šedá varianta a přidaným grafitem, která izoluje podle údajů výrobce až o 30 % lépe. Foto: Sdružení EPS
Ačkoliv většina domů je zateplena polystyrenem, jsou i jiné možnosti. Jednou z nich je třeba stříkací pěna Elastospray. Tento polyuretanový materiál má nejnižší tepelnou vodivost, zabezpečuje dlouhodobou stálost izolačních vlastností, prevenci vůči teplotním ztrátám, jednoduchou a rychlou aplikaci a vodotěsnost.
Cihla a izolace v jednom
Další možností je použít lépe izolující cihly. Třeba firma Betonové stavby – Group Klatovy používá pro obvodové zdivo inteligentní stavební systém LEGOTHERM s tepelným odporem zdiva bez omítek R = 4,25 m2 K/W. S tepelně-izolačními omítkami se hodnosty zlepší na R = 4,54 m2 K/W a U = 0,22 W/m2K1.
Obvodové zdivo široké 365 mm s vložkou z tvrzeného samozhášivého polystyrénu tloušťky 120 mm v kombinaci s liaporbetonovou částí tvárnice by mělo zajistit dobré izolační vlastnosti s nadstandardní akumulací tepla bez nutnosti dodatečného zateplení v nízkoenergetickém standardu.
Konkurence ale nespí. Letos byl v rámci soutěže E.ON Energy Globe Award ČR nominován cihelný blok Heluz Family 2in1. Jedná se o cihly plněné izolantem, které již nepotřebují – pokud budou dodrženy technologické zásady při omítání – další vnější zateplení. Cihly mají žebra a otvory plněné expandovaným polystyrenem, který se teprve po uložení do cihly pění. „Izolant je v případě užití tohoto výrobku uzavřen navždy uvnitř stěny, přičemž rozdíl ceny zdiva z cihel HELUZ Family a zdiva zatepleného vnějším kontaktním zateplovacím systémem je zanedbatelný,“ uvádí výrobce.
Navzdory těmto slovům si ale předseda Sdružení EPS Pavel Zemene myslí, že je technicky i ekonomicky mnohem lepší cesta kombinovat zdící materiály s izolačními. Co se týká optimální tloušťky, vždy závisí na konkrétní konstrukci, ale pohybuje se od 15 do 25 cm. „Tloušťky izolací nad 30 cm na obvodových stěnách a nad 50 cm na střeše již většinou nepřináší odpovídající efekt,“ říká Zemene.
Natřete to tmavě!
Tím ale vše nekončí, vývoj jde kupředu i v barvách. Díky solárnímu teplotnímu managementu lze použít tmavé barvy a zabránit přehřívání objektu. A nejen to, dá se i dosáhnout úspor energie. Zatímco obyčejná tmavá barva absorbuje teplo, přehřívá se a způsobuje v létě i přehřívání interiérů, díky použití transparentního neabsorbujícího černého pigmentu namísto sazí je budova chladnější. Teplo se totiž neabsorbuje, ale odráží. Použít tuto barvu lze nejen na stěny, ale třeba i na střechy.
„V Německu se realizoval například projekt řadových domů, kde měl být jeden černý a druhý bílý. Při použití běžných barev by to nebylo efektivní, ale při použití barvy s těmito reflexními pigmenty byla stavba v nízkoenergetickém standardu možná,“ vysvětluje Silvia Tajbliková zastupující BASF na Slovensku. Chladící účinek solárního tepelného managementu s použitím neabsorbujícího černého pigmentu v porovnání se sazemi se pohybuje od -6°C do -12°C. Tím klesají náklady na chlazení. A to jsou v praxi často vyšší částky než náklady na vytápění.