fbpx

Cihlový pasivní dům udrží příjemné klima v létě i v zimě0

Víc jak tisíc zájemců si už prohlédlo jedinečný dům HELUZ na českobudějovickém výstavišti. Je to vůbec první pasivní dům, postavený z jediné vrstvy cihel bez další vnější izolace. Čím je jeho zdivo tak výjimečné?

Kdo by nechtěl kvalitně bydlet. To však nesouvisí jen s lokalitou, dispozičním řešením a velikostí domu, ale také s tím, jak se v domě cítíme. A kvality našich domovů prověřila nedávná vlna letních veder. 

Naši předci stavěli cihlové či kamenné domy s téměř metrovými zdmi. Dodnes je využíváme k trvalému bydlení či jako chalupy a jedna z věcí, které si pochvalujeme, je příjemné klima uvnitř i v horkém létě. V zimním období ale na jejich vytápění spotřebujeme mnoho energie.

Od roku 2020 se mají podle evropských měřítek stavět již jen pasivní domy

Trend stavění se však od dob, kdy se takovéto domy stavěly, hodně posunul. Dnešní dům nesmí být energeticky příliš náročný. A hlavně, chceme se v něm cítit dobře za jakéhokoli počasí – v létě i v zimě. Od roku 2020 se dle evropských standardů mají stavět pouze pasivní či tzv. nulové domy. Tedy takové, které budou mít malou spotřebu energie na provoz, a u nichž bude zároveň potřebná energie z velké části kryta z obnovitelných zdrojů.

Cihla či dřevo?

Předsudky, že tak náročná kritéria může splnit pouze dřevostavba nebo budova s těžkou obvodovou konstrukcí a silnou vrstvou tepelné izolace, se ukazují jako liché. Důkazem je první pasivní dům postavený z jednovrstvého cihelného zdiva bez dodatečné tepelné izolace, který vyrostl na výstavišti v Českých Budějovicích. Nejen že dům odpovídá požadovaným standardům pasivního bydlení, nedávná horka navíc ukázala, že i bez klimatizace zůstává v letních vedrech uvnitř domu příjemné klima.

Nejmodernější stavební materiály

Stavba, která svým architektonickým řešením odpovídá rodinnému domu pro čtyř až šestičlennou rodinu, je dvoupodlažní, nepodsklepený kompaktní dům s pultovou střechou. Tedy standardní rodinný dům, na jehož výstavbu však byly použity nejmodernější materiály, především cihelné bloky HELUZ Family 50 2in1 s integrovanou tepelnou izolací.

Ostatně moderní plněné cihly jsou pro stavbu domů v pasivním či nulovém standardu skvělým materiálem. Mají velké množství vnitřních žeber a malých otvorů vyplněných drobnými kuličkami polystyrenu, díky čemuž vykazují nejlepší tepelně-izolační vlastnosti na českém trhu. Není potřeba je dále zateplovat a přírodní původ a unikátní technologie děrování a plnění dávají zdivu tolik oblíbené vlastnosti: vysokou pevnost, požární odolnost, nízkou tepelnou vodivost, dobré tepelně-akumulační a akustické vlastnosti, difúzní otevřenost a dlouhou životnost. K vyšší akumulaci tepla a zabránění přehřívání místností i ve druhém nadzemním podlaží domu přispívá také použití masivní nosné konstrukce střechy z keramických stropních panelů.  

Pozor na vzduchotěsnost

Stavba pasivního či nulového domu vyžaduje použití kvalitních materiálů, ale neméně důležité je pohlídat si i kvalitní provedení stavby, aby byla zajištěna požadovaná vzduchotěsnost obálky budovy. Jen to vám zaručí, že výsledný dům bude mít vlastnosti, které očekáváte, a bude se vám v něm po následující desítky let dobře bydlet.

O návštěvu domu, který na českobudějovickém výstavišti staví společnost HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s., je značný zájem. Za poslední půlrok si jej prohlédlo již více jak tisíc zájemců. Přijďte se podívat i vy. Registrace na www.heluz.cz/heluz-dum-pro-budoucnost.

Na výstavbu rodinného domu z cihel Family 2in1 s velmi nízkou energetickou náročností, který splní požadované podmínky včetně neprůvzdušnosti obálky budovy, můžete nyní získat dotaci až 550 000 Kč z programu Nová zelená úsporám.

Autor: Komerční sdělení