fbpx

Cihlový pasivní dům HELUZ ani po roce neztratil vzduchotěsnost0

Kolem 5 000 návštěvníků ročně přivítá experimentální pasivní rodinný dům HELUZ, který stojí na Výstavišti v Českých Budějovicích a slouží zároveň jako ukázkový. A navzdory tomu, že se zde dveře prakticky „netrhnou“, zůstává vzduchotěsnost obálky budovy neustále na svých původních hodnotách.

Reklama

„Když jsme po roce podrobili náš pasivní dům z jednovrstvého zdiva Blower door testu, tedy testu vzduchotěsnosti obálky budovy, byli jsme sami zvědavi na výsledek. A ten naplnil naše očekávání a přes veškeré zatížení si dům zachoval své původní parametry,“ komentuje výsledky testu Ing. Jan Krampl, obchodní ředitel společnosti HELUZ.

Výsledkem měření testu byla hodnota n50 = 0,2 h-1. Tedy nízká hodnota, která je třikrát nižší, než je požadavek pro splnění standardu pasivního domu. Při dokončení domu byla naměřena stejná hodnota. „Další měření budou pokračovat v příštích letech, avšak již dnes je patrné, že dům si zachovává vysokou kvalitu stálostí parametrů obálky budovy. To je důležité pro dosažení nízké energetické náročnosti na vytápění domu po dobu jeho užívání a zároveň pro trvanlivost konstrukcí, protože nikde nedochází k významnému proudění vzduchu, kdy v zimní období nedochází k lokálnímu ochlazování konstrukce v místě proudění vzduchu, kde by poté mohly vzniknut problémy s kondenzací vodní páry,“ doplňuje Ing. Jan Krampl a dodává, že pro stavbu pasivního nebo nízkoenergetického domu je nezbytné využít nejen kvalitní materiály, ale především je důležité pohlídat kvalitní provedení stavby. Při vadách vzduchotěsnosti oken, stěn či střechy totiž dochází ke značným únikům tepla a tím i k větší náročnosti na vytápění.

Autor: Redakce Nazeleno.cz