fbpx

Chytrý dům plný technologií může být zároveň ekologický0

Dům, který spojuje domácí automatizaci a udržitelnost už dávno nepatří do oblasti sci-fi. Domy jako z budoucnosti už stojí a fungují. Takové bydlení nabízí svým obyvatelům dokonalý komfort, úspory energií a menší ekologickou stopu.

Chytrý a zároveň udržitelný dům – tato myšlenka stála u zrodu dnes již dokončeného projektu velkorysého rodinného domu, který se nachází v Holandsku v přímořské poldrové lokalitě. Automatizace chodu domácnosti pomocí moderních technologií zajišťuje pohodlné bydlení, vyšší energetickou efektivitu i bezpečnost. Rozsáhlé prosklené plochy nabízejí panoramatický pohled do okolí.

Reklama

Dům se široce otevírá do krajiny. (Zdroj: unstudio.com)

Inteligentní řízení domácnosti umožňuje ovládání spotřebičů na dálku. Všechny systémy domu spolu navzájem komunikují a spolupracují, aby byla výsledná souhra co nejdokonalejší. Majitelé mohou v každém momentu pomocí smartphonu na dálku zjistit, co se děje v domě včetně sledování nejrůznějších provozních parametrů (teplota, vlhkost vzduchu, aktuální odběr elektrické energie, aktuálně používané spotřebiče, činnost solárních panelů apod.). Na dálku mohou také jednotlivé funkce ovládat. Centrální kontrolní panel se nachází v obýváku, dílčí panely pak v jednotlivých místnostech. V domě je instalován ventilační systém s rekuperací tepla tepelné čerpadlo vzduch/voda.

Originální je i provedení fasády. (Zdroj: unstudio.com)

Myšlenka udržitelnosti se v domě projevuje nejen důrazem na energetickou efektivitu a použitými ekologickými materiály, dům by měl být dlouhodobě udržitelný i z užitného hlediska. Dům je schopen se flexibilně přizpůsobovat změnám potřeb jeho obyvatel, což se neobejde bez důmyslného architektonického pojetí.

Obývací část domu se vstupem na venkovní terasu. (Zdroj: unstudio.com)

Dům je neobyčejný jak tvarově, tak z hlediska provedení fasády, kde se vizuálně uplatňuje motiv ubíhajících křivek, které se vzájemně propojují ve středu budovy. Klidová zóna domu je situována v zadní části. K relaxaci a hlubším výhledům do krajiny slouží střešní terasa.

Široké prosklení nabízí fascinující výhled do krajiny. (Zdroj: unstudio.com)

Detail fasády. (Zdroj: unstudio.com)

Střešní terasa dále zvyšuje užitné možnosti domu. (Zdroj: unstudio.com)

V pozadí domu je krajina spíše lesnatá, v popředí rovinatá. (Zdroj: unstudio.com)

Autor: Jarmila Bajerova