Smart prvky se v domácnostech těší čím dál větší oblibě. Kromě komfortu totiž svým uživatelům přináší řadu úspor. Například v zimě dovedou ušetřit až 30 procent nákladů na vytápění. To vše díky chytrému nastavení, které umožňuje jednotlivým prvkům reagovat například na aktuální počasí.

Chytré technologie pronikly do všech částí našeho života. Internet využíváme nejen k práci a zábavě, ale také k ovládání elektrospotřebičů, stínicí techniky, či osvětlení. Automatizace však dávno není jen výsledkem snahy o ulehčení práce. „Mnoho lidí se domnívá, že chytré prvky jsou jen jakýmsi komfortem navíc. To není tak zcela pravda. Chytré budovy budou mít v budoucnosti velký význam, jelikož svým uživatelům zajistí nejen úspory, ale také ohleduplnější přístup k životnímu prostředí,“ vysvětluje Petr Přichystal, marketingový manažer společnosti Lomax, která se zabývá výrobou stínicí techniky a garážových vrat.

Alternativní vytápění: využijte teplo ze slunce
Podle dat společnosti Lomax je v posledních letech u zákazníků oblíbená zejména automatizace stínicí techniky. Inteligentní systém díky speciálním slunečními a větrným čidlům dokáže sám reagovat na změny počasí. Stínění se tak automaticky samo zatáhne, když slunce svítí až příliš a mohlo by interiér bytu nepříjemně přehřát. Takovou možnost ocení lidé zejména v létě, kdy po návratu domů nemusí zapínat klimatizaci, ušetří náklady na její provoz a přispějí k udržitelnějšímu životnímu stylu.

Na stejném principu čidla fungují i v zimě, kdy naopak sluneční paprsky do bytu nechávají záměrně pronikat. „Podle odhadů mohou lidé díky systému komplexní chytré domácnosti ušetřit na vytápění v zimních měsících až 30 procent nákladů. V takovém případě je však nutné mít k chytré domácnosti připojený i systém vytápění, který zaznamená, že se například venkovní žaluzie díky slunečnímu svitu vytáhly. Vytápění tak zastaví nebo alespoň výrazněji omezí,“ popisuje Přichystal výhody chytrých domácností. Dodává, že předokenní rolety v noci navíc fungují jako izolace a zabraňují unikání tepla z interiéru.
Lepší spánek díky automatizaci
Jednou z předností chytrých prvků je to, že je lze přes mobilní aplikaci ovládat v reálném čase téměř odkudkoliv, ale také dopředu naprogramovat. „Předokenní rolety lze nastavit tak, aby se samy zatáhly tehdy, když se spustí veřejné osvětlení a roztáhly zase při úsvitu. Díky tomu mohou lidé mít dostatečně zdravý spánek,“ poukazuje Přichystal na problém světelného znečištění, které již zdaleka není problémem pouze velkých měst. Rozptyl světla z lamp veřejného osvětlení, soukromých budov či reklamních ploch se totiž dostává i do vzdálenějšího okolí. Nejúčinnějším řešením pro obyvatele velkých měst a dalších oblastí zasažených světelným smogem tak stále zůstává stínicí technika.

Chytrá domácnost zajišťují komfort i bezpečí
Kromě zmíněných benefitů chytré technologie usnadňují fungování celé domácnosti. Jedním z nejčastějších využití je přitom automatizace garážových vrat. „Ty se díky chytré domácnosti otevírají například, když se přiblížíte ve svém autě,“ vysvětluje Přichystal. Je však mnohem více případů, kdy inteligentní vrata jejich uživatelé ocení, například při cestě do práce, kdy si nejsou jistí, zda vrata zavřela či nikoliv.
Klíče díky moderním technologiím ostatně dneska uživatelé nepotřebují ani k vchodovým dveřím. „Nabízíme hned několik způsobů jejich otevírání. Jedním z nich je čtečka RFID čipů, která disponuje pamětí až na 150 čipů. Druhou variantou jsou dveře, které v sobě mají zabudovanou čtečku otisku prstů. S těmi se zákazníci už nemusí bát, že by klíče někde zapomněli a nedostali se domů. Také odpadá starost s výměnou zámku v případě, že by klíče ztratili,“ přibližuje Přichystal.

Chytré prvky dům také zabezpečí před nezvanými hosty. Pokud lidé zapomenou zamknout dveře, systém to udělá automaticky za ně. Proti zlodějům dům chrání také stínicí technika. Díky tomu, že automaticky během dne mění svou polohu, budí zdání, že v domě stále někdo je. Jeho obyvatelé si přitom mohou dopřát bezstarostnou dovolenou.