fbpx

Chytrá textilie uchová energii místo baterie0

Jak jednoduše uchovávat energii? V oblečení! Představte si, že k napájení např. mp3 přehrávače nepotřebujete nic než svou bundu. Zkrátka inteligentní textilii, která funguje jako baterie. Právě takový revoluční objev nedávno představili v Montrealu. Čím je tvořen a kde najde své uplatnění?

Obléci se do baterie? Zní to trochu zvláštně, avšak něco takového bude možná už zanedlouho realitou. Výzkumníci z Polytechnické školy v Montrealu v Kanadě totiž díky svému snažení přišli s revolučním vynálezem. Vytvořili prototyp flexibilní baterie, která může být vetkána do tkaniny.

„Jde o první lithium-iontovou baterii, která nepotřebuje tekutý elektrolyt.“

Reklama

Baterie byla vytvořena ze sendvičových vrstev polyethylenoxidové elektrody mezi lithium-iont fosfátovou katodou a anodou lithium titanu. Při mírném zahřátí se tyto termoplasty protáhnou do vláken, které je pak možné využít pro vytvoření textilie.

Jemné pásky baterie jsou integrovány do tkaniny, kde mají svou úložnou kapacitu. Vodivé nitě vpletené do látky propojují baterie a tak vzniká inteligentní textilie, která možná v budoucnu získá velmi užitečné uplatnění. Díky speciálním vodivým nitím není třeba elektrolyt – běžná součást klasických baterií, což je pro vytvoření speciální textilie velmi výhodné. Jde tak o první lithium-iontovou baterii, která ke svému fungování tekutý elektrolyt nepotřebuje.


Obléct se do baterie? Zatím sci-fi, zanedlouho možná realita. Zdroj: http://www.photonics.phys.polymtl.ca/

Podle výzkumného týmu včele s Maksimem Skorobogatiy může oděv poskytnout stovky voltů elektřiny, což lze využít např. pro nabíjení běžné drobné elektroniky v každodenním užívání. Významnost této technologie také podle vědců spočívá v možném využití ve zdravotnictví. Inteligentní textilie možná budou moci posloužit lidem s onemocněními, při nichž jsou závislí na určitých elektrických přístrojích, např. lidem se srdeční arytmií.

Nová textilie znamená bezpochyby revoluční objev, na trhu se s ní zřejmě ale hned tak nesetkáme. Výzkumníci musí ještě odstranit nedokonalosti, které ji zatím omezují. Jde především o její vodotěsnost, aby se předešlo možným problémům při vystavení různým druhům kapalin.

Autor: Jana Poncarová