fbpx

Chytrá domácnost – příležitost nebo hrozba?0

Lednička, která sama zjistí, že vám prošlo mléko, a objedná další. Taková je obecná a docela mylná představa o chytrých spotřebičích a chytré domácnosti. Moderní komunikační technologie však nabízí celou řadu užitečnějších možností než jen hypotetickou přechytralou lednici.

Před odchodem z práce si na dálku pomocí mobilního telefonu pustíte topení tak, abyste přijeli do vytopeného domu. Ještě narychlo zkontrolujete nabití domácího akumulátoru, stav výroby elektřiny ve střešní fotovoltaice a aktuální teplotu, složení a vlhkost vzduchu v interiéru. Zároveň víte, že už máte doma uklizeno – celé odpoledne zde totiž rejdil robotický vysavač s hmyzí inteligencí. Jeho robotická kolegyně vám zatím posekala trávník a další robůtek se postaral o čistá francouzská okna v obýváku. Nyní všichni tři pomocníci odpočívají ve svých nabíjecích stanicích… Takto vypadá ten technooptimističtější obraz běžné chytré domácnosti. 

       

Reklama

Chytrá žárovky umožňuje nastavit barvu světla. Foto Pixabay.org

Dům plný komunikačních technologií

Jako chytrá domácnost se označuje dům, či byt, jehož vybavení, zařízení a elektrické spotřebiče mohou komunikovat s centrální řídicí jednotkou a rovněž i mezi sebou. Jedná se tedy o aplikaci různých informačních a komunikačních technologií na celou řadu věcí v domácnosti. Do systému chytré domácnosti může být zahrnuto třeba vytápění, osvětlení, větrání, stínění, ohřev teplé vody, zabezpečení a mnoho dalšího. Chytré a propojené může být v moderní domácnosti snad téměř všechno – od žárovky, až po dveře do garáže. Ale nejde jen o propojení samotné, chytrá domácnost přepokládá určitou dávku inteligence i ve vlastních užitných předmětech. Proto máme chytré žárovky s mikroprocesory a operačním systémem Android, chytré meteostanice s čidly kvality vzduchu, a třeba i zmíněné inteligentní vysavače a sekačky.

Výhody chytrých domácností jsou jasné. Vyšší komfort ovládání, a také lepší přehled o vašem domě. Prostě vše můžete ovládat z pohodlí svého tabletu či mobilního telefonu, aniž byste se museli zvednout z gauče nebo z křesla ve vzdálené kanceláři. Ale nejde jen o ovládání. Řídicí systémy chytrého domu mohou například spouštět vytápění nebo větrání nejen podle předem stanového programu, ale třeba v závislosti na tom, kolik je doma přítomných osob, nebo jaká je aktuální předpověď počasí. To pak vede nejen k dříve netušenému pohodlí i k energetickým úsporám.

Hacker v domě? Žádná výjimka

Systémy chytrých domácností ale mohou mít i své nevýhody. Jejich největším problémem se už nyní začíná stávat kybernetická bezpečnost. Domácnost připojená k internetu se v tomto ohledu stává velmi zranitelnou a potenciální hacker se o vašem životě může dozvědět překvapivě hodně různých osobních údajů.

Pomocní nebo špeh? Chytrý termostat Google Nest.

Další tentokrát už méně problematickou a lépe zvládnutelnou nevýhodou chytrých domácností může být jev zvaný vendor lock-in. Systémy různých výrobců totiž mohou používat svoje vlastní rozhraní a komunikační protokoly. Pokud pak budete chytrou domácnost rozšiřovat, často musíte využít komponenty téhož výrobce.

A samozřejmě, různé chytré domácí přístroje nezřídka posílají různá data a statistiky na servery výrobce. Pověstné jsou v tomto například chytré termostaty Google Nest. Výrobce se sice dušuje, že všechna tato získávaná data jsou anonymní, ale věřte tomu.      

Technooptimismus vs. technorealizmus

V úvahách o chytré domácnosti není těžké oscilovat mezi nadšeným technooptimizmem a rezervovaným postojem, který by se dal označit jako technorealizmus. Záleží asi pak na každém, jak se k problematice postaví. Pokud vás ale chytrá domácnost láká, máme pro vás pár a tipů, na co byste neměli zapomenout:

  1. Zajímejte se o kybernetickou bezpečnost. Byl už někdy systém, který si plánujete koupit, napaden hackery? Zkuste si třeba vygooglovat, jak se o té, které značce píše v odborném tisku.
  2. Kde a kdo vyvíjí příslušný hardware? V Číně nebo v Evropě?
  3. Kde je vaše tolerance k předávání vašich dat třetím osobám? Chytré termostaty Google Nest jsou krásná a užitečná zařízení a to, že předávají výrobci různá data o provozu řadě lidí, prostě nevadí.
  4. Přemýšlejte o tom, jak moc by vaše domácnost měla být antifragilní. Jak moc by vaši domácnost ohrozil výpadek proudu nebo porucha některé z technologií? Přestala by vám téci voda, bylo by vám zima a neotevřeli byste dveře od garáže? Chcete to?   
  5. Začnete jednoduše. Zkuste třeba chytré žárovky a meteostanice, se kterými je největší zábava. Naopak dálkové ovládání kotle přes internet už může být z hlediska kybernetické bezpečnosti trochu problematické. 
  6. Robotický vysavač nefunguje, pokud máte doma nepořádek. 🙂

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.