fbpx

Chyby, kterých se nedopouštějte při zakládání kompostu0

Kvalitní kompost by se dal bez potíží nazvat jako srdce zahrady. Vzniká v něm veledůležitá směs živin pro dobrý vývoj rostlin a také se stává přirozeným odpadním košem. Ale i při zakládání a správě kompostu se můžete dopustit několika chyb, které dokáží snížit zásadně jeho kvalitu.

Kompost je potřeba pravidelně kontrolovat

Kompost je sice založený čistě na přírodní reakci rozkladu uhlíku a díky tomu postupnému tlení rostlin až do podoby dokonale nasycené hlíny živinami. Jenže i při tomto procesu se může spousta věcí pokazit, a to především v případě, že se například z postřiků či okolí do kompostu dostanou chemikálie, které pak proces brzdí, narušují a celkově tak snižují konečnou kvalitu kompostu.

Předejít se tomu dá pravidelnými analýzami, kterými se zabývají specializované laboratoře. V odkazu se můžete podívat, jak takový rozbor kompostu dle vyhlášky probíhá. Ve výsledku vždy získáte přehled o všech potřebných živinách a látkách a také informaci, zdali v kompostu není chemický blokátor z jiných zdrojů.

Reklama

Správné umístěné kompostu dokáže pomoci

Kompostů můžeme znát celou řadu. Zahrádkáři se staré školy se například spoléhají na klasické komposty, kdy jen obyčejnou dřevěnou objímkou vytvoří prostor pro ukládání biologického materiálu.

Modernější a pohodlnější jsou dnes ale specializované nádoby z kvalitního plastu, do kterých se biologický odpad také vkládá a díky víku je dokonce možnost urychlit rozklad v mnohem dusnějším prostředí.

Důležité je také ale zajistit dostatek světla a zahřátí. I ten nejdokonalejší kompost nebude plnit svojí funkci v celodenním stínu a zimě. Ideální je proto taková část zahrady, kdy třeba v prosvětleném rohu nic nebrání neustále zahřívání kompostu slunečními paprsky a tím pochopitelně kulminování efektu rozkladu. Většinou je ale naprosto dostačující i několikahodinové slunce, nemusíte tak kompost dávat všem na odiv a u toho si narušovat svůj zaběhlý prostor.

Photo on Visual Hunt

Autor: Redakční sdělení