fbpx

Chodník, který vyrábí energii? Stačí mu lidská chůze!0

Speciální dlažbu Pavegen nyní instalují v londýnském obchodním centru. Díky ní tu budou svítit ekologickou energií z chůze milionů nakupujících.

Stačí pár kroků a rozsvítíte žárovku. Nevěříte? V londýnském obchodním centru instalují neobvyklou technologii. Otřesy, které chůze vyvolá, registrují speciální dlaždice. Ty pak převádějí kinetickou energii na energii elektrickou.

Po dvou letech testování se speciální dlaždice poprvé objeví na veřejnosti. V londýnském Westfield Stratford City Shopping Centre zákazníci udělají něco pro životní prostředí už jen tím, když se projdou po neobvyklé dlažbě. Obchodní centrum, kudy ročně projde 30 milionů zákazníků, si jako první od firmy Pavegen objednalo instalaci této novinky po skončení testování..

Reklama

„Díky pohybu tísíců běžců na pařížském maratonu vzniklo sedm kilowatthodin energie.“

Dlažba Pavegen se prohne o pět milimetrů, když na ni šlápnete. Kinetická energie, kterou tímto pohybem vyvoláte (asi 2,1 watthodiny), se pak ukládá do lithium-polymerové baterie pod ní, anebo je použita pro napájení svítidel instalovaných poblíž. Na prvních návrzích byly dlaždice využity pro osvětlení menších prostor jako autobusové zastávky, prodejních automatů nebo vývěsních štítů. Technologii lze ale stejně tak použít i ve větším měřítku.


Zkušební provoz speciální dlažby. Foto: pavegen.com

„Zeleně“ se dokonce tváří i samotná výroba dlaždic. Ty jsou vyrobeny z nerezové oceli a recyklovaného polymeru, povrch dlaždic tvoří staré pneumatiky pro nákladní automobily, díky nimž jsou dlaždice velmi odolné vůči povětrnostním vlivům. A myslelo se i na výrobu, která se realizuje do vzdálenosti 200 mil od sídla firmy, aby nebylo plýtváno energiemi na dopravu.

Maraton v Paříži a energie z běhu tisíců závodníků

Více než 40 tisíc běžců na pravidelném pařížském maratonu vytvořilo množství energie o velikosti asi 7 kilowatthodin. I tady našly využití speciální dlaždice, tentokrát sponzorované společností Schneider Electric. Energii zde využili k napájení elektrických displejů podél trati a její celkové množství by prý postačilo k nepřetržitému napájení jedné svítící žárovky po sedm dnů. Pokud vám to nepřijde zas tak moc, vězte, že technologie má už sice sebou několik let testování, je však stále ještě v plenkách. Pokud se dočkáme jejich masovějšího využití, podle výrobce by se cena dlažidic mohla snížit až na polovinu, tedy asi 76 dolarů za kus.

 Podívejte se, jak se dlaždice instalovaly před OH v Londýně:

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz