fbpx

Chodíte ve správných botách? Odhalte tajemství „bosobot“0

Nohy patří mezi nejpoužívanější část lidského těla, ale málokdo jim věnuje potřebnou pozornost a obouvá se do správných bot. Ploché nohy, vybočené palce, nepřirozený postoj nebo bolavá záda. To všechno může být způsobeno nevhodnou obuví. Naštěstí to jde snadno změnit. A zdravé boty si můžete třeba i vyrobit doma.

Občas se hodí boty zout úplně. Chůzi naboso ocení kromě nohou také vaše záda. Chůze na boso se nebojte, jen trochu zpomalte a uvolněte se.

Podivné boty

Když se zamyslíte nad tím, jak po tisíce let chodili naši předci a jaké boty nosíme dnes, není se čemu divit. Udělejte krok správným směrem a vyjděte občas naboso. Anebo v bosobotách!

Už jste potkali někoho v sandálech s tenkou podrážkou, v botech s prsty nebo se širokou špičkou? Bosoboty se nám můžou zdát sice trochu podivné, ale pokud se nad tím zamyslíme, nepřirozené a divné pro naše chodidla jsou naopak běžné boty. Například chůze na podpatcích je pro tělo absolutně nevhodná, což se projevuje nejen nepřirozenou chůzi, ale časem (někdy i hned) také na bolesti zad a nohou. Naprostá většina bot má navíc pro chodilo nepřirozený tvar, kdy jsou špičky kulaté nebo dokonce špičaté. Často dochází k tomu, že palce jsou tlačeny ke zbytku prstů a postupně se vybočují. Naše chodidla jsou v běžných botách sevřena ze všech stran a nepracují.

Reklama

Barefoot neboli minimalistické boty, jak se jim někdy také říká poznáte podle širšího měkkého svršku a tenké ohebné podrážky. Foto Xero Shoes 

Nejsmutnější na tom je, že jsme si na nepohodlné boty zvykli, podlehli módním trendům a neváháme si kupovat boty, které doslova ničí naše zdraví. Tak schválně, kdo z vás zažil ten slastný pocit, když přijdete domů z práce a vyzujete si boty? Vybavíte si tu úlevu? A co kdybyste žádnou úlevu nepotřebovali, protože by vám v botách bylo prostě pořád dobře?

Bosoboty simulují chůzi naboso

Bosoboty neboli barefooty, jak se jim také říká, podporují přirozený pohyb nohou při chůzi a umožňují kontakt chodidel s povrchem. Mezi hlavními charakteristiky těchto bot patří:

  • Mají velmi tenkou podrážku,
  • jsou lehké,
  • mají dostatečný prostor pro prsty,
  • mají jen minimální nebo nulový rozdíl mezi výškou paty a špičky – takzvaný drop.

Přestože je bota prostorná, nemusíte se bát, že byste v ní „plavali“. Správná velikost je taková, kdy bota krásně sedí na noze. Každý výrobce barefoot má ale jiné “modely”, proto je potřeba botu vždy vyzkoušet.

„Pětiprsté“ boty firmy Vibram jsou už docela legendární a uživatelé si je vesměs chválí. jsou ale docela drahé. Foto Vibram

Chcete si pořídit barefoot boty? Ještě nemáte vyhráno

Pustit se bezhlavě do chůze v barefootech, na které není chodidlo zvyklé, by nebylo rozumné. V ideálním případě byste se před nákupem barefoot měli poradit s fyzioterapeutem, který změří vaše nohy a poradí, jestli je tato obuv pro vaše chodila vhodná, zda správně chodíte a popřípadě vás naučit, jak v barefootech správně našlapovat. Většina z nás totiž našlapuje na paty, a to není pro chůzi naboso vhodné. Ano, je to tak, i správně chodit by se člověk měl naučit.

Běžné boty natožpak třeba dámské lodičky jsou pro naše chodidla nepřirozené nefunkční a divné.

Pozor na beton a další tvrdý podklad

Bosé boty nejsou primárně určeny na chůzi do města, kde po většinu času spěcháme a chodíme po tvrdém asfaltu či betonu. Ideální je nosit v přírodě, po na měkkém a nerovném povrchu. V začátcích je důležitý první “aha moment”, kdy ucítíme, že je něco jinak a chůzi tomu přizpůsobíme. Pokud bychom v nich chodili rychle a nesprávně, mohli bychom si akorát ublížit. Důležité je chůzi zklidnit, zpomalit a vědomě kráčet přes střed chodidla (nikoli na paty). Budete se divit, jak moc se změní vaše celkové vnímání světa, když poprvé vyrazíte v barefootech.

Zkuste chodit úplně bosí
Pokud chcete něco udělat pro své zdraví, zkuste někdy alespoň na chvilku sundat boty úplně. Třeba na výletě nebo v městském parku. Chůze naboso stimuluje nervovou soustavu a akupresurní body na chodidle. Bosá noha také vaše tělo „nutí“ k přirozenému a uvolněnému pohybu. Některé zdroje uvádí, že chůze na boso zlepšuje imunitu a lidé, kteří chodí bez bot, jsou méně nemocní. Naopak chůze na boso může být zpočátku trochu problematická pro lidi s nadváhou nebo pro ty, kdo mají problémy s klouby. Vždy se doporučuje začít s chůzí naboso zvolna a po malých dávkách.

A co běhání?

Barefoot jsou vhodné dokonce i na běhání. Ze začátku to bude pro chodidla nejspíš bolestivé, než si zvyknou. Doporučuje se proto začínat pomalu a barefoot do běhu zakomponovat postupně. Po několikaleté praxi se může tvar chodila dokonce i změnit. Správný tvar chodidla je totiž takový, kdy jsou prsty roztažené

Huaraches – zdravé boty za pár korun

Pořídit si barefoot boty v obchodě není zrovna levná záležitost. Ceny těchto bot se pohybují zhruba od 2 000 Kč, ale běžně za ně dáte i 3 500 Kč. Na léto si ale můžete sami vyrobit barefoot sandále zvané Huaraches. Bude vás to stát necelé dvě stovky a hodinku práce. Návodů na jejich výrobu najdete bezpočet na Youtube. Podívejte se třeba na tento:

Dobře udělané sandály Huaraches jsou neskutečně univerzální. Lidé v nich běžné chodí i na nenáročné cesty po horách nebo s nimi běhají. Existuje celá řada způsobů jejich vázání – od minimalistických, až po složité vzorované úvazy.

Autor: Helena Ježková